Blog

27.03.2020

Dodatkowe przygotowanie geodezyjne

W artykule znajdziesz:

Dodatkowe przygotowanie geodezyjne

Dodatkowe przygotowanie geodezyjne

Polega ono na założeniu odpowiedniej siatki pomiarowo-kontrolnej i jest przeprowadzane przed rozpoczęciem montażu przez służbę geodezyjną przedsiębiorstwa lub przez kierownika montażu (program uprawnienia budowlane na komputer).

Siatkę tę przenosi się na stropy kolejnych kondygnacji, gdzie punkty siatki służą do wyznaczania krawędzi ustawienia elementów ściennych. Przed montażem trzeba wytyczyć osie pomocnicze dla ścian zewnętrznych, podłużnej ściany wewnętrznej oraz r,a każdym z segmentów dla jednej ściany klatki schodowej. Ponadto dla tych samych ścian wytycza się ich krawędzie zewnętrzne.

Na przedłużeniu osi pomocniczych wyznacza się punkty ich przecięcia z założonym układem osi współrzędnych, w którym usytuowano realizowany budynek. Utrwala się je wkopanymi w ziemię lub wbitymi stalowymi „świadkami” (z rur stalowych). Dwa lub trzy utrwalone na terenie punkty należy wykonać w postaci reperów, ustalając ich poziom, nawiązany do pobliskiego reperu mierniczej sieci państwowej (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Montaż elementów fundamentowych i prefabrykowanych ścian piwnic.

Montaż stóp fundamentowych. Aktualnie mają zastosowanie prefabrykowane stopy fundamentowe pod słupy obiektów halowych lub innych o konstrukcji szkieletowej. Są to bloki całkowite kielichowe. Przyszłościowo rozważa się zastosowanie bloków żebrowych, zapewniających poważne oszczędności betonu i obniżenie ciężaru. Prefabrykacja ław fundamentowych, spotykana za granicą, nie znalazła jak dotąd zastosowania w Polsce. Projektowane położenie stóp wytycza się rozciągając linki stalowe wzdłuż dwóch ich krawędzi bocznych (uprawnienia budowlane).

Bezpośrednio przed montażem rozściela się na powierzchni, przygotowanego wcześniej stwardniałego podłoża z chudego betonu, warstwę gęsto- plastycznej zaprawy cementowej. Z zasady pobiera się elementy do montażu bezpośrednio z jednostek transportowych. Prefabrykaty ustawia się bezpośrednio na projektowanym miejscu za pomocą żurawia jezdniowego lub gąsienicowego.

Blok fundamentowy

Blok fundamentowy nieprawidłowo ustawiony należy podnieść do góry i ponownie przeprowadzić próbę ustawienia go (program egzamin ustny). W ostatnim etapie ustawiania opuszcza się prefabrykat po odpowiednio przytrzymywanych przez montażystów drążkach stalowych.
Montaż ścian piwnic. Prefabrykacja ścian piwnic znajduje swe zastosowanie w postaci stosowania bloków, a ostatnio wielkich płyt żwirobetonowych (np. w systemie W-70 jako jeden z warunków wykonawstwa piwnic). Elementy wielkopłytowe ustawia się na warstwie izolacji przeciwwilgotnościowej, ułożonej na górnej powierzchni ław fundamentowych. Bezpośrednio przed montażem płyt rozściela się na ławie zaprawę cementową o konsystencji gęstoplastycznej (opinie o programie).

Montaż przeprowadza się żurawiami wieżowymi, którymi będzie się montować nadziemne kondygnacje realizowanych budynków Żurawie muszą pracować blisko krawędzi otwartego wykopu, co wymaga bardziej łagodnego pochylenia jego skarp lub specjalnych wzmocnień, zaprojektowanych przez personel inżynieryjny. Wymagania te pociągają za sobą, poza określonym wzrostem kosztów robót ziemnych, potrzebę zastosowania cięższych żurawi, pracujących na większych wysięgach ze względu na konieczność odpowiedniego odsunięcia ich torowisk od realizowanych obiektów (segregator aktów prawnych).

Grubości prefabrykowanych ścian piwnic wynoszą 20-24cm, wymagają więc, w czasie montażu i do czasu stwardnienia zaprawy wewnątrz spoin, stosowania urządzeń utrzymująco-rektyfikacyjnych; są to pojedyncze zastrzały oraz łączniki imadłowe. Dolne uchwyty zastrzałów można mocować do pali drewnianych wbitych w grunt łub do kotwi wkręcanych w grunt pól między ławami. Pozostałe wytyczne postępowania - jak przy montażu elementów ściennych.

Konieczny do stosowania przy słupach o ciężarze ponad 10 T. Żuraw zajmuje stanowisko, przy którym jego hak znajdzie się ponad osią fundamentu. Dzięki temu pracę żurawia ogranicza się do podnoszenia ładunku z eliminacją obrotu nadwozia. Niezbędny ewentualnie, lecz przy tym niewielki, obrót wykonuje się po doprowadzeniu słupa do pozycji pionowej (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami