Blog

22.04.2019

Dojazd

W artykule znajdziesz:

Dojazd do domu po elementach ażurowych

Prawo budowlane ściśle określa jak można zagospodarować powierzchnię na swojej działce (https://uprawnienia-budowlane.pl). Co ważne, teren biologicznie czynny dotyczy wszystkich elementów zabudowy, wlicza się to też projektowanie układu drogowego. Największy problem jest na małych działkach, jeśli chcemy zaprojektować np. podjazd do garażu. Rozwiązaniem mogą być nawierzchnie ażurowe, które z jednej strony będą utwardzeniem, a z drugiej spełnią warunki prawa (program na komputer).

Kostka ażurowa

Zalety ażurowych nawierzchni. Minimalny udział powierzchni biologicznie czynnej na terenie działki precyzują zapisy miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Niektóre z nich są wyśrubowane (program na telefon). Użycie elementów ażurowych pozwoli nie tylko zaprojektować wszystko zgodnie z literą prawa, ale też zapewnić naturalną retencję, czyli odwodnienie terenu (opinie o programie).

Zwłaszcza, że sam montaż płyt lub kostek ażurowych nie jest specjalnie skomplikowany. Właściwie przebiega niemal identycznie jak układanie tradycyjnej kostki betonowej: najpierw korytowanie i montaż obrzeży, potem podbudowa i układanie elementów końcowych (segregator aktów prawnych). Należy jedynie pamiętać, by podbudowa była przepuszczalna, a nie np. cementowa. Można do niej użyć np. geowłókniny, piasku lub drobnego kruszywa (promocja 3 w 1).

Kostka ażurowa nie dla każdego

Warto jednak zastanowić się czy takie rozwiązanie będzie dla nas idealne. Kobiety w szpilkach na pewno nie będą zachwycone taką nawierzchnią, starsze osoby poruszające się o lasce czy o kulach także nie będą jej entuzjastami. Pamiętajmy więc, by w miejscu najczęściej uczęszczanym raczej unikać nawierzchni ażurowych, bo - po prostu - w wielu momentach nie będą one praktyczne i wygodne (program egzamin ustny). Rozwiązaniem są więc nawierzchnie mieszane. Stosując pełną kostkę można też łatwo wyznaczyć ciągi piesze, na które chcemy skierować użytkowników, a często także uzupełnić kompozycję zabudowy, by wszyscy mogli poruszać się nie tylko swobodnie i wygodnie, ale też cieszyć oko końcowym efektem prac projektantów i wykonawców.

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami