Blog
Dojazd
W artykule znajdziesz:
Dojazd do domu po elementach ażurowych
Prawo budowlane ściśle określa jak można zagospodarować powierzchnię na swojej działce (https://uprawnienia-budowlane.pl). Co ważne, teren biologicznie czynny dotyczy wszystkich elementów zabudowy, wlicza się to też projektowanie układu drogowego. Największy problem jest na małych działkach, jeśli chcemy zaprojektować np. podjazd do garażu. Rozwiązaniem mogą być nawierzchnie ażurowe, które z jednej strony będą utwardzeniem, a z drugiej spełnią warunki prawa (program na komputer).
Zalety ażurowych nawierzchni. Minimalny udział powierzchni biologicznie czynnej na terenie działki precyzują zapisy miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Niektóre z nich są wyśrubowane (program na telefon). Użycie elementów ażurowych pozwoli nie tylko zaprojektować wszystko zgodnie z literą prawa, ale też zapewnić naturalną retencję, czyli odwodnienie terenu (opinie o programie).
Zwłaszcza, że sam montaż płyt lub kostek ażurowych nie jest specjalnie skomplikowany. Właściwie przebiega niemal identycznie jak układanie tradycyjnej kostki betonowej: najpierw korytowanie i montaż obrzeży, potem podbudowa i układanie elementów końcowych (segregator aktów prawnych). Należy jedynie pamiętać, by podbudowa była przepuszczalna, a nie np. cementowa. Można do niej użyć np. geowłókniny, piasku lub drobnego kruszywa (promocja 3 w 1).
Kostka ażurowa nie dla każdego
Warto jednak zastanowić się czy takie rozwiązanie będzie dla nas idealne. Kobiety w szpilkach na pewno nie będą zachwycone taką nawierzchnią, starsze osoby poruszające się o lasce czy o kulach także nie będą jej entuzjastami. Pamiętajmy więc, by w miejscu najczęściej uczęszczanym raczej unikać nawierzchni ażurowych, bo - po prostu - w wielu momentach nie będą one praktyczne i wygodne (program egzamin ustny). Rozwiązaniem są więc nawierzchnie mieszane. Stosując pełną kostkę można też łatwo wyznaczyć ciągi piesze, na które chcemy skierować użytkowników, a często także uzupełnić kompozycję zabudowy, by wszyscy mogli poruszać się nie tylko swobodnie i wygodnie, ale też cieszyć oko końcowym efektem prac projektantów i wykonawców.
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32