Blog
Dokładność wykonania uprawnienia budowlane
W artykule znajdziesz:
Dokładność wykonania uprawnienia budowlane
Ważnym zagadnieniem jest dokładność wykonania. Największe dopuszczalne odchylenie ścian od pionu nie powinno przekraczać 10 mm na 1 m wysokości, przy czym ogólne odchylenie na wysokości jednej kondygnacji nie powinno przekraczać 10 mm, a odchylenie na całej wysokości budynku nie powinno przekraczać 30 mm. (program uprawnienia budowlane na komputer).
Przy mimośrodowym obciążeniu siłą skupioną murów i słupów murowych często można spotkać się z nieuwzględnieniem naprężeń ścinających, jakie powstają w murze w miejscu działania tej siły. W takich wypadkach o nośności górnej części słupa decyduje wytrzymałość niebezpiecznego przekroju na ścinanie, pomimo że dopuszczalne naprężenia ściskające znacznie poniżej głowicy nie będą osiągnięte. Niebezpieczny przekrój na ścinanie występuje przy przekroczeniu mimośrodu e wynoszącego 0,3 gdzie c przy symetrycznych przekrojach równe jest połowie szerokości przekroju (c = 0,5 b).
Na wielkość kurczenia się murów ma przede wszystkim wpływ grubość spoin i grubość zaprawy. Osiadanie zaprawy wapiennej wynosi 2-6 mm/m muru, cementowej do 1 mm/m (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Jednak nie jest korzystne stosowanie czystej zaprawy cementowej ze wzglądu na małą plastyczność, a zatem z uwagi na trudność wykonania cienkich spoin zapewniających małe osiadanie. I dlatego należy dawać do zapraw cementowych domieszki wapna albo gliny lub innych środków zmiękczających, zwanych ogólnie plastyfikatorami. Przy projektowaniu większości elementów konstrukcji budowlanych, jak słupów, fundamentów, ścian, sklepień itp., spotykamy się ze ściskaniem mimośrodowym (uprawnienia budowlane).
Na podstawie licznych doświadczeń stwierdzono, że zdolność nośna muru obciążonego mimośrodowo jest dużo wyższa, aniżeli wynika z obliczeń według teorii zginania przekrojów płaskich odpowiadających prawu Hooke’a. Przy mimośrodzie siły ściskającej równym 1/3 wysokości przekroju zdolność nośna elementu badanego wzrasta dwukrotnie w stosunku do obliczeniowej. Przy większych mimośrodach otrzymano jeszcze większą różnicę. Z doświadczeń wynika, że dla ustalenia wzorów wyrażających wielkość nośności elementu można wykorzystać zdolność nośną tylko ściskanej strefy przekroju, gdyż w rozciąganej pojawiają się rysy. Rysy te przy ograniczonej wielkości mimośrodów nie są zbyt groźne, bo wielkość ich nie jest większa od rys wywołanych temperaturą (program egzamin ustny).
Obciążenia niszczące
Dlatego przy obliczaniu murów obciążonych mimośrodowo należy korzystać ze wzorów według metod obliczeń obciążeń niszczących. Przy wzmacnianiu murów często musimy stosować zbrojenie. Przy tego rodzaju pracach należy uwzględniać podane niżej uwagi.
Zbrojenie poprzeczne stosuje się w celu zwiększenia wytrzymałości muru na ściskanie, rozciąganie i ścinanie (opinie o programie). Do zbrojenia murów stosuje się stal pospolitej jakości. Stosowanie stali wyższej jakości nie daje korzyści, gdyż przy obciążeniu granicznym występuje zawsze wcześniejsze zniszczenie muru w związku z jego małą wytrzymałością. W murach zbrojonych poprzecznie należy stosować zaprawę marki nie niżej 30, a gdy liczymy się z wilgocią - stosować markę 50. Procent zbrojenia poprzecznego nie powinien być mniejszy od 0,1% i nie większy od 1% w stosunku do objętości muru. W murach ściskanych mimośrodowo ze wzrostem mimośrodu stosowanie zbrojenia poprzecznego staje się coraz mniej korzystne i już przy mimośrodzie e > 0,5 c praktycznie spada do zera (c - odległość od głównej osi przekroju do jego krawędzi najbardziej ściskanej) (segregator aktów prawnych).
poprzeczne nie jest wskazane w elementach o dużej smukłości (graniczna wartość A = 15).
Nie jest wskazane stosowanie zbrojenia podłużnego zewnętrznego, gdy konstrukcja będzie narażona na działanie wysokich temperatur lub gdy przewiduje się możliwość korozji. Przy ściskaniu elementów murowych, zbrojonych podłużnie, stal osiąga granicę plastyczności wcześniej zanim nastąpi zniszczenie muru i dlatego nośność takiego muru jest mniejsza od nośności jego składowych elementów, tj. stali i muru.
Współczynnik wykorzystania muru zbrojonego podłużnie wynosi 0,85. Nośność muru o nieznacznej smukłości, zbrojonego podłużnie, jest mniejsza od nośności muru zbrojonego poprzecznie (przy ściskaniu osiowym) (promocja 3 w 1). Natomiast korzyść zbrojenia podłużnego jest widoczna przy dużych smukłościach.
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32