Blog

Warunek utworzenia bazy danych zdjęcie nr 2
12.05.2020

Dolna powierzchnia formy

W artykule znajdziesz:

Dolna powierzchnia formy

Warunek utworzenia bazy danych zdjęcie nr 3
Dolna powierzchnia formy

Dolna powierzchnia formy była wykonana z blachy grubości 1 mm, ułożonej na poprzeczkach drewnianych przykręconych śrubami zakotwionymi w sześcianach betonowych ułożonych na piasku. Do dolnych powierzchni form zamocowywano wibratory dużej mocy, o ciężarze 1600 kG, przesuwając je wzdłuż belki w miarę postępu betonowania. Odległości między kolejnymi położeniami wibratorów wynosiły 3,70 m (program uprawnienia budowlane na komputer).

W ten sposób belki były wibrowane tak, jak na stolach wibracyjnych. Ściany czołowe form mogły być zdejmowane; dla umożliwienia chwytania belki za końce i przenoszenia jej z miejsca prefabrykacji pozostawiano dno i ściany formy.
Betonowanie belek rozpoczynano z jednego końca i prowadzono nieprzerwanie do drugiego, zachowując skośną powierzchnię świeżego betonu. Beton w górnych półkach zagęszczano wibratorami powierzchniowymi (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Dla zmniejszenia do minimum ciężaru belek głównych, wpływającego na koszt torów do ich przesuwania i koszt urządzeń do podnoszenia, zmniejszono szerokość półek górnych do 1,20 m, to jest do 1 :41 rozpiętości. Wskutek tego belki te były bardzo gibkie w płaszczyznach poziomych.

Stwarzało to duże niebezpieczeństwo zniszczenia przez parcie wiatru pierwszych belek ustawianych w każdym przęśle i niestężonych z przyległymi, a tylko utrzymywanych w położeniu pionowym na podporach. W praktyce okazało się, że niestężona belka wytrzymała parcie wiatru uniemożliwiającego podniesienie drugiej belki dla jej stężenia (uprawnienia budowlane).

Nasuwanie i podnoszenie belek obejmowało następujące czynności:
- ustawienie belki na dwóch wózkach umożliwiających przesunięcia w dwóch kierunkach wzajemnie prostopadłych;
- doprowadzenie belki po torach pod dane przęsło, z boku jego filarów;
- podnoszenie belki do poziomu głowic filarów na linach i zbloczach zawieszonych na stalowych wysięgach zakotwionych w tych głowicach;
- przesuwanie poziome belki wzdłuż filarów;
- ustawienie belki na łożyskach.

Belki

Belki chwytano za uchwyty kątowe dociskane przez jarzma obejmujące jej końce (program egzamin ustny).
Podnoszenie 40 belek w ośmiu przęsłach wiaduktu trwało przeszło 15 miesięcy.
Płytę pomostu i przepony betonowano z pomostu roboczego ułożonego na belkach głównych, posługując się poprzeczną kładką roboczą obejmującą te belki od spodu. Ta sama kładka służyła do sprężania poprzecznego przęseł i do wypełniania otworów na kable.
Most ten zbudowano w miejscu dawnego mostu wiszącego o drodze jednopasmowej, zniszczonego w 1944 roku. W roku 1946 zbudowano most prowizoryczny na drewnianych podporach. W roku 1955 ogłoszono konkurs na budowę nowego mostu (opinie o programie).

Pomost mieści jezdnię czteropasmową o szerokości 12,50 m oraz dwa chodniki, każdy o szerokości 4,00 m, z możliwością ich poszerzenia. Ruch na drogach tej klasy wymaga zapewnienia widoczności przedmiotu o wymiarze 10 cm, umieszczonego na wysokości 1,35 m nad powierzchnią, z odległości 230,00 m. Ze względu na ten warunek dojazdy do mostu mają odcinki proste o długości 135,00 m na każdym brzegu. Most składa się z dwóch belek skrzynkowych, jednoprzęsłowych wspornikowych, połączonych przegubem w połowie rozpiętości środkowego przęsła.
Podpory mostu są połączone bezprzegubowo z belkami przęseł. Łożyska na przyczółkach są wykonane w postaci wahaczy z betonu uzwojonego. Przęsła są sprężone wzdłużnie z wyjątkiem środkowych odcinków o długości po 1,50 m w obie strony od osi przegubu środkowego. Odległość 3,00 m zachowano dla ustawienia lewarów. Sprężenie wykonano za pomocą kabli o sile 65 T. W przekrojach nad filarami biegnie 66 kabli; przy przegubie środkowym zakotwione jest 40, a nad przyczółkami - po 36 kabli (segregator aktów prawnych).

Filary są puste i wąskie. Składają się one z dwóch ścian betonowych grubości 30 cm. Odstęp między ścianami wynosi 1,40 m. Ściany są obłożone warstwą betonu ochronnego grubości 25 cm.
Przyczółki wykonano z betonu uzbrojonego.
Każdy z filarów jest ustawiony na 6 palach betonowanych w ziemi, a każdy z przyczółków na 4 takich samych palach. Pale te sięgają na głębokość 23 m pod stopy filarów; są one zagłębione w warstwę żwiru (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Warunek utworzenia bazy danych zdjęcie nr 4
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Warunek utworzenia bazy danych zdjęcie nr 5
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Warunek utworzenia bazy danych zdjęcie nr 8 Warunek utworzenia bazy danych zdjęcie nr 9 Warunek utworzenia bazy danych zdjęcie nr 10
Warunek utworzenia bazy danych zdjęcie nr 11
Warunek utworzenia bazy danych zdjęcie nr 12 Warunek utworzenia bazy danych zdjęcie nr 13 Warunek utworzenia bazy danych zdjęcie nr 14
Warunek utworzenia bazy danych zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Warunek utworzenia bazy danych zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Warunek utworzenia bazy danych zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami