Blog

Podwójne rusztowanie zdjęcie nr 2
14.07.2018

Dom może mieć własną oczyszczalnię ścieków

W artykule znajdziesz:

Dom może mieć własną oczyszczalnię ścieków


Działka budowlana została kupiona, czas na projekt domu i podjęcie decyzji: budować szambo, czy przydomową oczyszczalnię ścieków? Realizacja tej drugiej inwestycji jest wprawdzie droższa, ale nie wymaga późniejszej współpracy z firmą zajmującą się opróżnianiem zbiornika i wywozem nieczystości. Zwróci się więc w oszczędnościach związanych z eksploatacją. Przydomowa oczyszczalnia ścieków może być rozwiązaniem ciekawszym i dużo wygodniejszym, niż tradycyjne szambo. Pod warunkiem, że zostanie ona dobrze wybrana. Przed zapoznaniem się z ofertą producentów trzeba określić własne potrzeby związane z oczyszczalnią. Warto pamiętać, że piorąc, zmywając, gotując i w każdy inny sposób korzystając z wody, przeciętny mieszkaniec domu produkuje ok. 150 litrów ścieków na dobę. Rynek bogaty jest w oferty rozwiązań, które spełniają surowe wymogi techniczne, a przydomowe oczyszczalnie są w stanie odebrać i unieszkodliwić ścieki produkowane nawet przez 100 osób.

Oferta: Program TESTY UPRAWNIENIA BUDOWLANE 2018 w wersji na komputer oraz w wersji na telefon. Dodatkowo każda z wersji posiada PROGRAM EGZAMIN USTNY. Wrażenia osób, które już są po egzaminie na uprawnienia budowlane znajdziesz na podstronie Opinie. Zobacz także jakie przygotowaliśmy promocje do zakupu naszych kluczy licencyjnych.

Jak każda inwestycja budowlana, rozpoczęcie prac nad postawieniem przydomowej oczyszczalni ścieków wymaga spełnienia odpowiednich formalności określonych przez Prawo Budowlane i Prawo Wodne. Jej usytuowanie najlepiej zaplanować na etapie projektowania terenu. Działka budowlana powinna być tak rozplanowana, by drenaż rozsączający lub studnia chłonna nie znajdowały się w odległości 3 m od jej granicy. Jeśli w okolicy oczyszczalni zlokalizowana jest studnia wodociągowa, to muszą one być oddalone od siebie o co najmniej 30 m. Przed zakupem urządzeń dobrze jest zapoznać się z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego. Może bowiem okazać się, że ten nie dopuszcza budowy przydomowej oczyszczalni ścieków na danym terenie. Jeśli udało się przebrnąć pomyślnie przez te formalności, czas wystąpić do Starosty Powiatowego ze zgłoszeniem budowlanym. Powinno ono zawierać określenie rodzaju robót, sposób ich wykonania oraz termin rozpoczęcia prac. Konieczne jest również złożenie oświadczenia dotyczące dysponowania nieruchomością. Niezbędne będą również szkice i rysunki. Mając już przydomową oczyszczalnie ścieków trzeba pamiętać o okresowym kontrolowaniu pracy jej poszczególnych elementów, usuwaniu osadu wstępnego i okresowym płukaniu złoża w przypadku oczyszczalni biologicznych.

Najnowsze wpisy

31.03.2025
Podwójne rusztowanie zdjęcie nr 3
Co to jest deskowanie i jakie są jego rodzaje?

Deskowanie inaczej szalowanie, to tymczasowa konstrukcja stosowana w budownictwie, która służy do nadawania kształtu mieszance betonowej podczas jej wylewania oraz…

21.03.2025
Podwójne rusztowanie zdjęcie nr 4
Co to jest instalacja wodociągowa?

Instalacja wodociągowa to system rur, armatury i urządzeń służących do doprowadzania wody do budynków oraz jej rozprowadzania do poszczególnych punktów…

Podwójne rusztowanie zdjęcie nr 7 Podwójne rusztowanie zdjęcie nr 8 Podwójne rusztowanie zdjęcie nr 9
Podwójne rusztowanie zdjęcie nr 10
Podwójne rusztowanie zdjęcie nr 11 Podwójne rusztowanie zdjęcie nr 12 Podwójne rusztowanie zdjęcie nr 13
Podwójne rusztowanie zdjęcie nr 14

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Podwójne rusztowanie zdjęcie nr 15

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Podwójne rusztowanie zdjęcie nr 16

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami