Blog

Jaką płytę szalunkową wybrać? zdjęcie nr 2
02.09.2022

Dorycka brama

W artykule znajdziesz:

Jaką płytę szalunkową wybrać? zdjęcie nr 3
Dorycka brama

Z czasów antycznych zachowały się do dnia dzisiejszego ruiny zabudowań Akropolu z Partenonem (świątynia Ateny z 448-4 52 p.n.e.), świątynią Nike (jeden z najpiękniejszych zabytków sztuki jońskiej z V w. p.n.e.), Erechtejonem (świątynia Posejdona z 420-406 p.n.e.), Propylejami (monumentalna dorycka brama prowadząca na Akropol; V w. p.n.e.) oraz Teatr Dionizosa (na 17 tys. miejsc), Odeon, resztki agory z zachowaną świątynią Tezeusza, świątynia Zeusa Olimpijskiego (VI w. p.n.e. - II w. n.e.), Luk I ladriana (II w.) i wiele innych. W mieście na uwagę zasługują także: Stadion Olimpijski (zrekonstruowany w 1896), który był areną pierwszej nowożytnej olimpiady, zabytki z XIX w.: Uniwersytet, Biblioteka Narodowa, Parlament (stary zamek) oraz liczne muzea: Muzeum Archeologiczne, Muzeum Bizantyjskie i in., teatry, ogrody (program uprawnienia budowlane na komputer).

Mykeny, ważny w starożytności ośrodek kultury i sztuki (tzw. kultura mykeriska), leżą we wsch. części półwyspu Peloponez, w Argolidzie. Zachowały się tam fundamenty pałacu, zamku z podwójnym systemem fortyfikacji obronnych, słynną Lwią Bramą oraz grobowce - najsłynniejszy to kopułowy tzw. Grób Agamemnona (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Olimpia to słynne sanktuarium Zeusa położone w Elidzie, na półwyspie Peloponez. Miejsce ogólnohelleńskich igrzysk olimpijskich odbywających się co 4 lata, w czasie letniego przesilenia dnia z nocą (igrzyska zostały zabronione w 594 przez cesarza Teodozjusza I, a Teodozjusz II nakazał zburzenie Olimpii). Spośród licznych wykopalisk archeologicznych na uwagę zasługują: ruiny świątyń Zeusa i Hery w tzw. Altis (świętym okręgu), skarbców i in. oraz Muzeum Archeologiczne i Muzeum Igrzysk Olimpijskich (uprawnienia budowlane).

Dolina rzeki

Sparta jest jednym z najsłynniejszych miast starożytnej Grecji. Leży w pd. części półwyspu Peloponez, w dolinie rzeki Ewrotas. Do dziś pozostały tutaj tylko ruiny, m.in. Grobowiec Leonidasa i świątynia Ateny. Atrakcję okolic Sparty stanowi wzmiankowane już wcześniej bizantyjskie miasteczko Mistra (7 km od Sparty) (program egzamin ustny).

Po zdobyciu Konstantynopola przez Turków w I 453, tereny Grecji w ciągu następnych 200 lal znalazły się pod panowanie imperium osmańskiego; najdłużej (do 1797) utrzymały się rządy Wenecjan na Wyspach. Pod panowaniem Tureckim Grecja ubożała, ulegała islamizacji, a nadużycia w sterach rządzących odbijały się na kondycji jej kultury i gospodarki języka i tradycji greckiej stał się Kościół grecki, pozostając y jednak w całkowitej zależność i od władz tureckich. W XVIII w. nastąpił wzrost poczucia świadomość i narodowej Greków, a rozwój handlu śródziemnomorskiego przyczynił się do ukształtowania greckiej burżuazji, która pod koniec XVIII w. stała się rzecznikiem idei kulturalnego i narodowego odrodzenia Grecji. Społeczeństwo greckie nadzieje swe wiązało przecie wszystkim z Rosją, naturalnym wrogiem Turcji, z którą łączyła Greków wspólnota religijna (opinie o programie).

Rewolucji francuskiej oraz zwycięstwo Rosji w wojnie Turcją 11 BOB 1812) pobudziły grecki ruch wyzwoleńczy. Powstające w tym czasie tajne organizacje kulturalno-oświatowe i polityczne, tzw. heterie, przygotowywały zapiec ze materialne, organizacyjne i propagandowe dla przyszłej wojny o niepodległość (segregator aktów prawnych). Pominięcie sprawy Grecji na kongresie wiedeńskim w 1815 doprowadziło do wybuchu powstania greckiego 182 1 1829, które objęło Peloponez i wyspy. Zawiodły nadzieje na pomoc ze strony Rosji; Turcja odpowiedziała licznymi rzeziami Greków, m.in. w Konstantynopolu czy na wyspie Chios. Po opanowaniu znacznej części kraju Grecy proklamowali w 1822 niepodległość, jednak stopniowo szala zwycięstwa zaczęła przechylać się na stronę, która zdobyła Kretę (1824), Peloponez (1825) oraz Ateny (1827) (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

31.03.2025
Jaką płytę szalunkową wybrać? zdjęcie nr 4
Co to jest deskowanie i jakie są jego rodzaje?

Deskowanie inaczej szalowanie, to tymczasowa konstrukcja stosowana w budownictwie, która służy do nadawania kształtu mieszance betonowej podczas jej wylewania oraz…

21.03.2025
Jaką płytę szalunkową wybrać? zdjęcie nr 5
Co to jest instalacja wodociągowa?

Instalacja wodociągowa to system rur, armatury i urządzeń służących do doprowadzania wody do budynków oraz jej rozprowadzania do poszczególnych punktów…

Jaką płytę szalunkową wybrać? zdjęcie nr 8 Jaką płytę szalunkową wybrać? zdjęcie nr 9 Jaką płytę szalunkową wybrać? zdjęcie nr 10
Jaką płytę szalunkową wybrać? zdjęcie nr 11
Jaką płytę szalunkową wybrać? zdjęcie nr 12 Jaką płytę szalunkową wybrać? zdjęcie nr 13 Jaką płytę szalunkową wybrać? zdjęcie nr 14
Jaką płytę szalunkową wybrać? zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Jaką płytę szalunkową wybrać? zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Jaką płytę szalunkową wybrać? zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami