Blog

13.11.2021

Dostawa materiałów

W artykule znajdziesz:

Dostawa materiałów

Dostawa materiałów

Wytwórnie o produkcji jednostkowej nie dysponują materiałem składowym; produkcja odbywa się z materiałów dostarczonych na określone zlecenie, na wykonanie określonej konstrukcji.
Zamówienia materiałów walcowanych odbywają się w okresach kwartalnych roku kalendarzowego.

Dostawa materiałów rozpoczyna się w trzecim kwartale od chwili złożenia zamówienia (program uprawnienia budowlane na komputer).
Z przedstawionego powiązania dokumentacji projektowej z przebiegiem realizacji zamówienia konstrukcji stalowej wynika konieczność dostarczenia wytwórni pełnej dokumentacji warsztatowej już we wczesnej fazie opracowań technologicznych. W przypadku gdy w dokumentacji wprowadza się zmiany, następują zahamowania w ciągłości prac przygotowawczych i warsztatowych. Istotnymi zmianami są takie, które powodują zmiany ilościowe lub asortymentowe materiałów. Zmiany takie są możliwe do przeprowadzenia tylko w okresie, kiedy nie są jeszcze zamówione wyroby walcowane. Z chwilą przekazania zamówień do dystrybutora materiałów, zmiany wymagają anulowania zamówień pierwotnych i ponownego zamówienia nowych materiałów, przy czym następuje odpowiednie kwartalne przedłużenie terminów dostaw i zaliczenie kar umownych. Gdy zamówienia materiałów zostały przekazane do hutnictwa, anulowanie zamówień jest już trudne (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Natomiast gdy zmiany następują po dostawie materiałów do wytwórni, materiały te są przekazywane inwestorowi, który zamówił konstrukcję, a nowe materiały muszą być zamawiane jak poprzednio (uprawnienia budowlane). Warunki te przestrzegane są bardzo rygorystycznie również w przypadkach zamawiania nadmiernych ilości materiału, kiedy nie zostaje on wykorzystany w konstrukcji. Nic istnieją żadne możliwości wstępnego zarezerwowania materiałów na konstrukcję bez wykazów określających asortyment wyrobów, ich wymiary i ilość.

Zmiany wymiarów, które nie wpływają na zmiany ilościowe materiału, możliwe są do wprowadzenia w okresie opracowań technologicznych, do czasu przekazania dokumentacji do wykonawstwa. Wprowadzanie zmian w okresie rozpoczęcia i trwania prac warsztatowych, które powodują wstrzymanie produkcji lub ponowne wykonanie części prac, jest możliwe tylko po porozumieniu się z wytwórnią (program egzamin ustny). Zmiany powodują przedłużenie cyklu produkcyjnego, a związane z nimi koszty są zaliczane w wysokości wynikającej ze stopnia zaawansowania prac.

Cykl produkcji warsztatowej

Cykl produkcji warsztatowej kończy się na załadunku i wysyłce części, elementów i zespołów konstrukcji. Integralną częścią dokumentacji warsztatowej jest wykaz elementów wysyłkowych, w którym są wyszczególnione wszystkie luźne części konstrukcji wysyłane na budowę. Wykaz elementów wysyłkowych jest częścią dokumentacji, według której prowadzi się magazynowanie konstrukcji na składowisku montażowym na budowie oraz kontrolę dostaw konstrukcji z warsztatu na budowę i ze składowiska na miejsce montażu. W wykazie należy podawać numery rysunków warsztatowych poszczególnych elementów montażowych (opinie o programie).

Wykaz elementów wysyłkowych sporządza się na podstawie rysunków warsztatowych i montażowych. Dla potrzeb załadunku i wyładunku oraz transportu, dla wszystkich elementów wysyłkowych powinny być
podane: liczby poszczególnych elementów, masa pojedynczej sztuki i masa łączna (segregator aktów prawnych). Dla elementów przekraczających skrajnię ładunkową transportu kolejowego sporządza się uproszczony rysunek z podaniem największych wymiarów zewnętrznych elementu. Na tej podstawie wykonuje się rysunek załadunku na wagony kolejowe i określa sposoby transportu, co jest konieczne dla uzyskania zgody władz kolejowych, na przewóz konstrukcji z przekroczoną skrajnią ładunkową.

W przypadku transportu dużych zespołów konstrukcji innymi środkami transportowymi ustala się sposoby przewożenia i trasę przejazdu. Również transport drogowy lub wodny wymaga zgody odpowiednich władz terenowych (promocja 3 w 1). Dla transportu morskiego muszą być ustalone specjalne warunki określające wielkość elementów i sposób ich opakowania lub zabezpieczenia antykorozyjnego.

Najnowsze wpisy

03.05.2024
Kierownik robót budowlanych

Kierownik robót budowlanych to zawód, który często mylony jest z podobnym stanowiskiem, mianowicie z kierownikiem budowy. W związku z tym,…

30.04.2024
Porady przed egzaminem ustnym na uprawnienia budowlane

Przygotowanie się do egzaminu ustnego na uprawnienia budowlane wymaga - poza koniecznością gruntownego przejrzenia wiadomości i ich przyswojenia - nabycia…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami