Blog

Związanie sekcji mieszkalnej zdjęcie nr 2
23.03.2021

Lokalne zniekształcenia przekrojów

W artykule znajdziesz:

Lokalne zniekształcenia przekrojów

Związanie sekcji mieszkalnej zdjęcie nr 3
Lokalne zniekształcenia przekrojów

Pomijając zmiany w rozkładzie naprężeń między rysami - co omówione będzie oddzielnie - należy szczególnie w przekrojach obok rysy, liczyć się z pewnym poślizgiem stali. Będzie on największy na krawędzi rysy, gdzie z tego powodu mogą powstawać niewielkie lokalne zniekształcenia przekrojów. Wywrą one jednak nieznaczny wpływ na rozkład naprężeń w przekroju przechodzącym przez środek rysy (program uprawnienia budowlane na komputer).

Przyjęcie założenia płaskich przekrojów można ponadto uzasadnić w następujący sposób. Jeżeli żałożymy, że pewne przekroje uległy na skutek zginania zakrzywieniom, to wobec zwykle stosowanej symetrii obciążenia i ugięcia, przekroje położone symetrycznie względem A - A powinny ulec zakrzywieniu w przeciwnym kierunku. Ażeby było to możliwe, przekrój A - A zwykle poddany badaniom odkształceń musi pozostać płaski, zaś przekroje sąsiednie będą posiadały bardzo niewielkie skrzywienia.

Największym zaokrągleniom uległyby przekroje skrajne, co nie znajduje znów potwierdzenia w wynikach badań (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Pomijając wpływ ilości zbrojenia zarówno na rozkład naprężeń jak i sposób zniszczenia belki można w miarę wzrastania obciążeń od 0 do wartości maksymalnej zaobserwować w belce żelbetowej szereg różnych rozkładów naprężeń, zwanych powszechnie fazami pracy belki żelbetowej:
- Fazą I nazywamy pracę belki przed powstaniem rysy.
- W fazie II przekrój jest zarysowany w strefie rozciąganej i stal przejmuje prawie całość sił rozciągających.
- Faza III odpowiada stadium zniszczenia (uprawnienia budowlane).

Powyższy podział jest ogólnie przyjęty. Można oczywiście w zakresie poszczególnych faz rozróżnić szereg odrębnych stanów naprężeń (podfaz) w zależności od własności sprężystych stali i betonu, ilości stali itp. Łeriipicki w swej pracy dotyczącej zginania belki żelbetowej statycznie wyznaczalnej, określa 15 faz, łącznie ze stadium zniszczenia. W poniższych rozważaniach ograniczono się do rozróżnienia dwóch podfaz w zakresie I i II fazy (program egzamin ustny). Podział taki najczęściej spotyka się w literaturze technicznej. naprężeń wywrze wpływ zmienność współczynnika sprężystości. W strefie ściskanej, jeszcze dalekiej od granicy wytrzymałości, zmienność współczynnika sprężystości betonu prawie nie uwidoczni się.

Moment rysujący

Naprężenia będą nadal rozkładać się liniowo. Oś obojętna już się nieco podniesie. Naprężenia w stali wzrastają do 200-300 kG/cm2, jednak nadal udział stali w przenoszeniu momentu pozostaje nieznaczny. Faza ta trwa do chwili przekroczenia wytrzymałości betonu na rozciąganie, co ma miejsce przy wydłużeniu jednostkowym ^ 0,00010-^-0,00015. Moment rysujący, odpowiadający granicznemu stanowi przejścia z fazy Ib do Ha, jest podstawą do obliczenia konstrukcji, które ze względu na przeznaczenie trzeba zabezpieczyć przed powstaniem rys (opinie o programie).
Faza Ha. Po przekroczeniu wytrzymałości betonu na rozciąganie tworzą się rysy.

Początkowo są one drobne i krótkie. W miarę wzrostu momentu wydłużają się w kierunku krawędzi ściskanej. W strefie ściskanej naprężenia rozkładają się nadal prostoliniowo. Wkładki stalowe przejmują na siebie przeważającą część sił rozciągających, gdyż tylko wąski pas betonu, tuż przy osi obojętnej, pracuje jeszcze na rozciąganie.
Faza Ilb. Przy dalszym wzroście momentu, z kolei w strefie ściskanej uwidacznia się zmienność współczynnika sprężystości (segregator aktów prawnych). Wykres naprężeń w tej strefie przyjmie kształt krzywej. Zakres tej fazy zależy w dużym stopniu od rodzaju betonu, przy bardzo mocnych betonach faza Ha sięga prawie do momentu zniszczenia.

Faza III dotyczy stanu naprężeń poprzedzających zniszczenie. Po osiągnięciu przez włókna skrajne granicy wytrzymałości na ściskanie nie następuje jeszcze zniszczenie przekroju żelbetowego. Dalsze odkształcenia powodują wprawdzie częściowe uszkodzenia włókien skrajnych, lecz są jeszcze związane ze wzrostem obciążeń.

W powyższy sposób pracują tylko przekroje, w których powstały rysy. Sąsiednie, niezarysowane pracują nadal w fazie I. W przekrojach niezarysowanych graniczne naprężenie w strefie ściskanej będzie, w przybliżeniu, równe wytrzymałości na ściskanie (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Związanie sekcji mieszkalnej zdjęcie nr 4
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Związanie sekcji mieszkalnej zdjęcie nr 5
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Związanie sekcji mieszkalnej zdjęcie nr 8 Związanie sekcji mieszkalnej zdjęcie nr 9 Związanie sekcji mieszkalnej zdjęcie nr 10
Związanie sekcji mieszkalnej zdjęcie nr 11
Związanie sekcji mieszkalnej zdjęcie nr 12 Związanie sekcji mieszkalnej zdjęcie nr 13 Związanie sekcji mieszkalnej zdjęcie nr 14
Związanie sekcji mieszkalnej zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Związanie sekcji mieszkalnej zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Związanie sekcji mieszkalnej zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami