Blog

08.04.2020

Drążek izolacyjny

W artykule znajdziesz:

Drążek izolacyjny

Drążek izolacyjny

Drążek izolacyjny - drążek służący do dokonywania czynności przez obsługującego urządzenie elektryczne będące pod napięciem, przy zachowaniu warunku izolowania obsługującego od tego urządzenia (program uprawnienia budowlane na komputer).

Drążek kanalizacyjny (kablowy) - człon zestawnej tyczki do przetykania linki przeciągowej przez otwór kanalizacji kablowej.

Drążek kierowniczy 1 - masz. element układu mechanicznego w postaci dźwigni, zamocowany w kadłubie za pomocą przegubu, stosowany np. do przełączania kół zębatych w przekładni zmianowej.

Drążek kierowniczy - mol. element układu kierowniczego w postaci pręta, który przekazuje ruch z przekładni kierownicy do mechanizmu zwrotniczego odbieraka prądu - drążek o ograniczonej giętkości, na którym umocowana jest głowica odbieraka drążkowego, przenoszący do drążka lub ślizgacza łyżkowego siłę dociskającą wywołaną działaniem sprężyn.

Drążek przebiegowy - element skrzyni zależności w nastawnicy mechanicznej, z pomocą którego nastawniczy przesuwa suwak danego przebiegu.

Drążek reakcyjny - element zawieszenia zależnego samochodu z resorem poprzecznym, łączący przegubowo oś samochodu z ramą lub nadwoziem samonośnym i przenoszący na nie siły poziome, powstające podczas jazdy.

Drążek skrętny - sprężyna w postaci pręta prostego pracującego na skręcanie.

Drążek sterowy - rodzaj sterownicy ręcznej do wychylania steru wysokości i lotek (w samolotach i szybowcach); przesunięcie drążka do przodu lub do tyłu powoduje wychylenie steru wysokości odpowiednio w dół lub w górę; ruchy drążka na boki powodują odpowiednie wychylenie lotek (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Drążek wybieraka krzyżowego - lei. dźwignia, której zadaniem jest ustawienie w odpowiedniej pozycji palców nastawczych w wybieraniu krzyżowym.

Drążenie - prowadzenie wyrobiska.

Drążenie elektroiskrowe - obróbka otworów i wgłębień metodą elektroiskrową.

Drążenie udarowo-ścierne - wykonywanie otworów i wgłębień metodą udarowo-ścierną (przy wykorzystaniu częstotliwości ultradźwiękowych - d. ultradźwiękowe).

Drążkarka, tokarka do drążków - obrabiarka do wyrobu drążków z łat drewnianych o przekroju kwadratowym drebel - łódź sadzowa.

Drelich - włók. tkanina bawełniana, półlniana lub lniana używana na letnie ubrania wojskowe, robocze lub turystyczne.

Dren 1, sączek - (I) przewód, najczęściej z rurek ceramicznych, ułożony w ziemi, służący do odwadniania; d. mogą być także betonowe, drewniane, z mas plastycznych i in.; (2) rurka (najczęściej ceramiczna) służąca do układania przewodów drenujących - drenów (1).

Dren 3 (tranzystora potowego) - (1) elektroda tranzystora polowego dołączona do obszaru drenu; (2) - obszar drenu (uprawnienia budowlane).

Drenarka - maszyna do drenowania torfowisk, która wycina szczeliny frezem śrubowym lub tarczą z nożami, a następnie zaciska ich górną część, skutkiem czego dolna część szczeliny staje się kanałem drenującym.

Drenaż (wód podziemnych) - ubytek wód podziemnych przez wypływ z określonego poziomu wodonośnego wskutek procesów naturalnych lub sztucznych.

Drenczer

Drenczer - zraszacz (w urządzeniu przeciwpożarowym) (program egzamin ustny).

Drenowanie, drenaż - odwadnianie gruntu polegające na zakładaniu systemów drenów ułatwiających odpływ wody; w rolnictwie d. jest zabiegiem melioracyjnym; d. terenu wykonuje się również w celu obniżenia poziomu wody gruntowej na terenach obiektów przemysłowych i mieszkalnych, na miejscach budowy itd.

Drenowanie krecie - drenowanie polegające na wykonywaniu w glebie kanalików za pomocą pługa kreciego.

Drenowanie wgłębne, drenowanie pionowe - drenowanie terenu wykonane za pomocą drenów pionowych.

Drewniak - czcionka afiszowa.

Drewno - surowiec otrzymywany ze ściętych drzew i formowany przez obróbkę w różnego rodzaju sortymenty (opinie o programie).

Drewno (absolutnie) wysuszone - drewno, które po wysuszeniu wykazuje różnicę w ciężarze, stwierdzoną w dwóch kolejnych ważeniach kontrolnych, nie większą niż przyjęta dokładność ważenia.

Drewno impregnowane - drewno nasycone różnymi preparatami w celu zwiększenia jego odporności na działanie czynników atmosferycznych, ochrony przed owadami i grzybami, zmniejszenia palności oraz polepszenia innych własności.

Drewno kopalniane - drewno określonych rozmiarów i gatunków nadające się do budowy wyrobisk; d.k. obejmuje kopalniaki, połowice, a czasem również okorki.

Drewno miękkie - drewno, którego twardość wzdłuż włókien jest nie większa niż 400 kG/cm3.

Drewno okrągłe - pień pozbawiony gałęzi i korzeni, często oczyszczony z kory (segregator aktów prawnych).

Drewno późne - tkanka drzewa w słoju rocznym, składająca się z komórek grubościennych, o kolorze ciemnym, narastająca w drzewie w okresie lata i decydująca przede wszystkim o parametrach technicznych drewna.

Drewno prasowane, drewno utwardzone, lignoston - tworzywo uzyskiwane przez sprasowanie litego drewna pod wysokim ciśnieniem i w podwyższonej temperaturze; odznacza się dużą twardością i wytrzymałością; stosowane jest do wyrobu niektórych części maszyn.

Drewno suszone - drewno użytkowo suche.

Drewno twarde - drewno, którego twardość wzdłuż włókien jest większa niż 400 kG/cm2 (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami