Blog
Drenaże rozsączające
W artykule znajdziesz:
Drenaże rozsączające powinny zapewnić obniżenie BZT5 ścieków o co najmniej 90% w stosunku do BZT5 ścieków wstępnie oczyszczanych dopływających do drenażu. Drenaż rozsączający jest to podziemny dren lub układ drenów podziemnych wprowadzających ścieki do ziemi w celu biologicznego ich oczyszczania, bez gospodarczego wykorzystania i bez dalszego specjalnego odprowadzania oczyszczonych ścieków do wód powierzchniowych (program uprawnienia budowlane na komputer).
Urządzenia te stosowane są do biologicznego oczyszczania ścieków bytowo-gospodarczych i innych, których skład i właściwości umożliwiają przebieg procesów biologicznego oczyszczania ścieków w warunkach zbliżonych do naturalnych (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Biologiczne oczyszczanie ścieków przy wykorzystaniu drenażu rozsączającego może być stosowane w glebach całkowicie lub częściowo piaszczystych o dobrej przepuszczalności wody, charakteryzujących się ponadto nisko położonym zwierciadłem wody gruntowej (poniżej 3,0 m, a co najmniej l,5H-2,0 m pod powierzchnią gruntu)(uprawnienia budowlane).
Drenaż rozsączający stosowany jest zazwyczaj jako drugi stopień oczyszczania ścieków po uprzednim ich oczyszczeniu w osadnikach gnilnych bądź też jako trzeci stopień oczyszczania, poprzedzony oczyszczaniem w osadniku gnilnym i w złożu biologicznym. Ścieki do drenażu rozsączającego dopływają okresowo przez urządzenie dawkujące, które ma zapewnić równomierne obciążenie gruntu oraz okresowe napowietrzanie systemu drenażowego.
Stosowanie drenażu rozsączającego dopuszczalne jest przy zachowaniu następujących warunków ilość ścieków nie przekracza dopuszczalnej ilości, jaka może być odprowadzana do ziemi, ustalonej przez odpowiednie władze wodne, w zasadzie ilość ścieków nie powinna przekraczać 25 mVd (program egzamin ustny).
Prawidłowa praca drenażu
Prawidłowa praca drenażu rozsączającego wymaga, aby ścieki do drenażu były dostarczane z przerwami, co zapewnia rozdzielenie ścieków po całym drenażu i umożliwia równomierną pracę wszystkich drenów. Można jednak przyjąć, że dla małych ilości ścieków wystarczają naturalne nierównomierności przepływu ścieków, które zapewniają płukanie przewodów drenażu i w związku z tym utrzymywanie ich w czystości (opinie o programie).
Do dawkowania ścieków do drenażu rozsączającego stosowane są następujące urządzenia:
- komora dozująca z wywrotką,
- komora dozująca z syfonem.
Przy ilości ścieków 4-5,5 m3/d można stosować komorę dozującą z wywrotką o pojemności 100 litrów, zaś przy ilości ścieków przekraczającej 5 m3/d zaleca się stosowanie komór dozujących z syfonem.
Dozowanie ścieków do drenaży może się ponadto odbywać przy zastosowaniu pomp do ścieków szczególnie w przypadku, gdy układ terenu uniemożliwia grawitacyjne odprowadzenie ścieków. Pompownia ścieków może być wówczas usytuowana przed osadnikiem gnilnym bądź też pomiędzy osadnikiem gnilnym i drenażem rozsączającym (segregator aktów prawnych).
Podstawą do ustalania wysokości i wymiarów drenażu rozsączającego są:
- obliczeniowy przepływ ścieków; jako obliczeniowy przepływ ścieków należy przyjmować maksymalną dobową ilość ścieków doprowadzanych do drenażu,
- średnia roczna wysokość opadów,
- średnia roczna temperatura powietrza,
- poziom zwierciadła wody gruntowej,
- rodzaj gruntu.
Długość jednego drenu nie powinna przekraczać 30 m. Średnica drenów nie powinna być mniejsza niż 100 mm. Rozstaw między drenami powinien wynosić: dla drenów ułożonych w gruntach piaszczystych 1,5-2 m, dla drenów ułożonych w gruntach piaszczysto-gliniastych 2,5 m (promocja 3 w 1).
Doprowadzenie ścieków należy zaprojektować tak, aby zapewniony był równomierny rozdział ścieków do wszystkich drenów rozsączających. Należy ponadto przewidzieć możliwość zamknięcia dopływu ścieków do każdego z drenów osobno.
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32