Blog
Opadanie ścieków
W artykule znajdziesz:
Opadanie ścieków wzdłuż pionu nie zachodzi z dużą prędkością, gdyż jest to ruch okrężny wokół ścianek rury, jedynie papier i substancje stałe mają tendencję do poruszania się środkiem rury. Dla niezbyt zanieczyszczonych ścieków przekrój poprzeczny strumienia. Ruch ścieków w pionie wywołuje porywanie i ruch powietrza (program uprawnienia budowlane na komputer).
Ze wzrostem przepływu ścieków rośnie też ilość przepływającego powietrza. Ponieważ jednocześnie zmniejsza się wolny, nie zajęty ściekami przekrój, to ilość przepływającego powietrza osiągnąwszy maksimum zaczyna maleć (program uprawnienia budowlane na ANDROID). W powyższych warunkach krytycznym punktem pracy pionu jest taki przepływ, przy którym występuje największe ssanie powietrza (maxima na wykresach), bowiem pion zaprojektowany na tę przepustowość ma jeszcze znaczną rezerwę, co wynika z wykresów. Wyprowadzono stąd praktyczny wzór liczbowy do obliczania optymalnej średnicy pionu mającego odprowadzać ścieki w konkretnej ilości. Wzór ten podajemy w przekształconej postaci, z której oblicza się dopuszczalne obciążenie pionu danej średnicy (uprawnienia budowlane).
Wzór powyższy obowiązuje dla odgałęzień wykonanych za pomocą trójników prostych lub o kącie zbliżonym do 90°. Przy trójnikach skośnych (45°) dopuszczalne obciążenie może być 2-krotnie większe od wyliczonego. Wcześniejsze badania radzieckie pozwoliły na ustalenie zależności między największą stratą wysokości zamknięcia wodnego a przepływem w pionie (program egzamin ustny). Mając na uwadze rezerwową wysokość zamknięcia przeznaczoną na wyparowanie, można w ten sposób dojść do dopuszczalnego obciążenia pionu przy założonym syfonie bądź odwrotnie.
Charakter zmian ciśnienia
Podciśnienie występuje w pionach nie tylko wskutek ssania przy pierścieniowym, obmywającym charakterze ruchu ścieków. Daleko bardziej niebezpieczne są warunki pracy pionu, jeśli powstają w nim tzw. korki wodne. Schemat powstawania takiego korka. Korki wodne, przemieszczając się wzdłuż pionu, wywołują za sobą podciśnienia, a przed sobą nadciśnienia (opinie o programie).
Charakter zmian ciśnienia w pionie przy gwałtownym zrzucie ścieków ilustruje poglądowy wykres, podany za Kazakowem; zbliżone poglądy na ten temat wyrażone są też w piśmiennictwie niemieckim. Z wykresu wynika, że największe rozrzedzenie powietrza występuje poniżej odnogi, przez którą następuje zrzut, w miejscu odległym od niej o ok. 20-25% długości, na której podciśnienie przechodzi w nadciśnienie. Odległość tę (największego rozrzedzenia) szacuje się na ok. 1,5 m.
Jednoczesne odpływy ścieków z przyborów na różnych kondygnacjach mogą spowodować powstanie kilku korków wodnych. Różnica prędkości przesuwania się korków wywołuje zmianę ciśnienia w przestrzeni między nimi. Może się zdarzyć, że z jednej strony korka panuje znaczne nadciśnienie, a z drugiej podciśnienie (lub odwrotnie). Zjawisko takie, groźne zwłaszcza w wysokich budynkach, może wywołać huśtanie się wody w syfonie, a w konsekwencji zmniejszyć odporność zamknięcia wodnego na wyssanie, wynikającą z jego wysokości (segregator aktów prawnych).
Fluktuacje ciśnienia mogą być zwiększone uderzeniowym działaniem wiatru na wywiewkę, ciągiem kominowym w układzie (kanał publiczny pion atmosfera) oraz warunkami odpływu z pionu, tj. przejściem pionu w przewód odpływowy. Pożądane warunki odpływu z pionu. Zajęte przez ścieki pole przekroju poprzecznego przewodu odpływowego jest z powodu znacznie mniejszej prędkości przepływu większe niż w pionie. Tak więc dość znaczny przepływ powietrza, jaki zachodzi w pionie, nie może mieć miejsca w przewodzie odpływowym, gdzie jest ograniczony i słabo „wspomagany” przepływem ścieków. Przy większych odpływach i w źle ukształtowanych przejściach pionu w przewód odpływowy mogą powstać warunki do tworzenia się odskoku hydraulicznego (promocja 3 w 1).
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32