Blog
Drenowanie
W artykule znajdziesz:
Drenowanie
Drenowanie w obrębie parceli wymaga tak starannego wykonania zabezpieczeń podłoża pod rurkowanie jak do trasy kanalizacyjnej, a nawet biorąc pod uwagę wymaganą precyzję działania drenowania, wykonanie tych robót wymaga jeszcze większej dokładności (program uprawnienia budowlane na komputer).
Ruch wody w rurociągu drenowym nie odbywa się tylko w rurze, lecz w całym drenie łącznie z przekrojem obsypki. Woda ma możność rozmywania podłoża i niszczenia trasy drenarskiej.
Z tego powodu podłoże pod osuszający rurociąg drenarski powinno być dostatecznie odporne na rozmywanie. Jeżeli podłoże jest słabe, powinno być odpowiednio wzmocnione w postaci fundamentowania.
Ma to ważne znaczenie jeszcze i z tego powodu, że dreny ułożone przy ścianach budynku mogą przyczynić się do rozmywania podłoża gruntowego, będącego w bezpośrednim sąsiedztwie fundamentów budynku.
•Przede wszystkim zasada fundamentowania pod trasy drenarskie wymaga, ażeby ewentualne osiadanie trasy było możliwie równomierne. Jeżeli na odcinkach trasy istnieją stare fundamenty budowli lub inne miejsca wzmocnione, należy również dodatkowo wzmocnić podłoże w miejscach pozostałych lub skuć wystające konstrukcje na głębokość najmniej 0,50 m, a przestrzeń wypełnić materiałami odpowiednio odpornymi na osiadanie (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
W przypadkach, kiedy grunt stanowiący podłoże trasy drenarskiej jest wyjątkowo słaby, np. rozluźniony z powodu robót ziemnych, to w tych miejscach rurociąg drenarski wymaga fundamentowania.
Fundamentowanie rozumie się jako wzmocnienie podłoża gruntu, na którym układa się rurociąg. Stosuje się tu warstwę piasku i żwiru o łącznej grubości 15-^20 cm, poduszkę betonową w postaci płyty grub. 10-15 cm, deski żelbetowe lub wreszcie posadowienie na słupkach lub palikach.
Rurociągi drenarskie otacza się obsypką z piasku i żwiru (uprawnienia budowlane).
Materiał do obsypki
Obsypka piaskowa i żwirowa stanowią łącznie z rurociągiem trasę drenarską i spełniają następujące zadania: usprawniają dopływ wody do drenów, ochraniają rurociągi przed zamulaniem, zabezpieczają przed unoszeniem drobnych cząstek z otaczającego gruntu i niszczeniem jego struktury (program egzamin ustny).
Materiał do obsypki powinien być dobrany zgodnie z wymaganiami projektu technicznego. Jednakże w przypadkach występowania gruntów odmiennych od przewidzianych w dokumentacji technicznej, należy odpowiednio dobrać do ich uziarnienia materiał przeznaczony do wykonania obsypki rurociągu drenarskiego.
Zasadą stosowania obsypek filtrujących jest taki układ warstw, ażeby uziarnienie zwiększyło się zaczynając od gruntu w kierunku rury drenarskiej.
Na granicy styku poszczególnych warstw obsypki stosunek wielkości ziarn powinien być utrzymany 1 : 8 do 1 : 10 (opinie o programie).
Współczynnik filtracji piasków stosowanych do obsypki nie może być mniejszy od 5 m/doba. Pożądane są współczynniki nie mniejsze od 10 m/doba.
Najlepiej pracuje obsypka z kruszywa jednorodnego. Jeżeli kruszywo jest różnorodne, ulega ono szybciej zamuleniu i ma normalnie niższy współczynnik filtracji.
Dla gruntów spoistych i pylastych z zasady stosuje się obsypkę dwuwarstwową, tzn. z piasku i żwiru. W zasadzie grubość warstwy 5 cm jest wystarczająca, jednakże warunki wykonania i doboru obsypek wymagają stosowania warstw w granicach 10-15 cm (segregator aktów prawnych).
Wielkości wskaźników a i |1 można przyjmować z tablicy 16-4 opracowanej przez Abramowa na podstawie badań istniejących instalacji drenarskich na parcelach miejskich i przemysłowych.
Kruszywo w postaci żwiru, tłucznia i piasku powinno być przed użyciem przesiane przez sita w celu uzyskania potrzebnych frakcji.
Żwiry i piaski zawierające cząstki ilaste, gliniaste lub pyłowe powinny być odpowiednio przemyte wodą. Zasypka gruzowa nie powinna zawierać wapna. Podobnie stosowanie innych materiałów jak kreda, wapień itp., rozpuszczalnych w wodzie, jest niedopuszczalne (promocja 3 w 1). Sortowanie i mycie odbywa się ręcznie lub maszynowo zależnie od względów natury ekonomicznej. Studzienki kontrolne łączą poszczególne odcinki rurociągów drenowych. Służą one za osadniki oraz do oczyszczania sieci drenażowej.
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32