Blog

Doświadczenia krytyczne zdjęcie nr 2
22.01.2020

Drewniane otwory okienne

W artykule znajdziesz:

Drewniane otwory okienne

 

Doświadczenia krytyczne zdjęcie nr 3
Drewniane otwory okienne

Drewniane otwory okienne lub drzwiowe ulegają nadmiernemu zużyciu przez:
— zawilgocenie, które przy wysychaniu drewna powoduje paczenie się jego, jak również odpadanie powłoki ochronnej (farby), w następstwie gnicie lub butwienie poszczególnych części (program uprawnienia budowlane na komputer);
— nadmierne nagrzewanie się drzwi lub okien, np. przez umieszczenie w pobliżu pieca itp., co powoduje zsychanie się i pękanie elementów drewnianych;
— nie wy regulowanie okuć, jak również skrzydeł;
— uszkodzenia mechaniczne powodujące odpadanie powłoki ochronnej, tj. farby olejnej, lakieru czy politury, przez co drewno narażone jest na szkodliwe działanie wilgoci, owadów lub grzyba.

Stalowe otwory okienne lub drzwiowe (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Przyczyną nadmiernego niszczenia otworów stalowych jest brak zabezpieczenia metalu przed korozją. Pamiętać należy, że metalowe otwory zewnętrzne są dobrymi przewodnikami ciepła, zatem na nadmierne ich zużycie wpłyną warunki, w których otwór będzie często oblodzony lub oszroniony przy dużej różnicy temperatur zewnętrznej i wewnętrznej. Także brak dostatecznych luzów w częściach ruchomych może spowodować zaklinowanie się tych części przy wyższej temperaturze, a przez to przedwczesne zużycie się elementu.

Otwory betonowe lub żelbetowe prefabrykowane nie podlegają nadmiernemu zużyciu przy racjonalnym ich użytkowaniu, tzn. jeśli nie znajdą się pod działaniem kwasów lub ługów wpływających niszcząco na beton.

Podłogi i posadzki

Elementy te ze względu na ciągłe użytkowanie są narażone na nadmierne i przedwczesne zużycie. Podłogi i posadzki drewniane. Przyczyny nadmiernego zużywania się podłóg drewnianych wypływają w pierwszym rzędzie z właściwości materiału, jakim jest drewno. Wszystkie uwagi omawiane wyżej w odniesieniu do elementów z drewna odnoszą się również i do podłóg drewnianych (uprawnienia budowlane).

Najczęstszymi przyczynami nadmiernego zużywania się podłóg drewnianych (zarówno z desek podłogowych, jak i z deszczułek klepkowych) z różnych gatunków drewna są:

a. Użycie do budowy drewna zagrzybionego oraz zawilgoconego, co sprzyja rozwojowi grzyba. Ma to szczególne znaczenie dla podłóg piwnicznych lub podłóg leżących bezpośrednio nad gruntem. Rozwijaniu się procesów gnilnych lub grzyba sprzyja w tym przypadku brak odpowiedniej izolacji, należytego przewietrzenia spodu podłogi oraz utrudniony dopływ światła słonecznego.

— Ułożenie podłóg i posadzek z materiału o dużym stopniu zawilgocenia lub zawilgocenie ich podczas użytkowania powoduje pęcznienie, w czasie zaś wysychania pękanie i tworzenie się szpar. Często zachodzi wówczas potrzeba zerwania i ponownego ułożenia podłóg (program egzamin ustny).
Również przyczyną zawilgocenia podłóg, zwłaszcza posadzki klepkowej, jest niedostatecznie suche podłoże w czasie układania podłogi (opinie o programie).

— Nierówne podłoże pod posadzkę klepkową lub nierówne i niedostatecznie sztywne ułożenie legarów podłogowych lub ślepej podłogi są przyczyną uginania się lub „klawiszewania” deszczułek klepkowych bądź też desek podłogowych, na skutek czego zrywają się złącza. Podłogi takie ulegają odkształceniom i szybko niszczeją (segregator aktów prawnych).

— Użycie lepiku o nieodpowiedniej jakości do posadzek lub wadliwość ułożenia klepek powodować może wydostawanie się lepiku na wierzch posadzki, co między innymi zmusza do częstego oczyszczania jej.

Poza wyżej podanymi przyczynami nadmiernego zużywania się podłóg i posadzek drewnianych, należy jeszcze wymienić: uszkodzenia mechaniczne podłóg, powstałe na skutek wykonywania przez użytkowników niewłaściwych i niedozwolonych lub nieostrożnie wykonywanych czynności, jak rąbanie drewna, przesuwanie ciężkich i twardych przedmiotów bez zabezpieczenia podłóg, uszkodzenia od wypadających rozżarzonych węgli z nie zabezpieczonych palenisk pieców lub też uszkodzenia spowodowane działaniem materiałów i płynów żrących lub brudzących (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Doświadczenia krytyczne zdjęcie nr 4
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Doświadczenia krytyczne zdjęcie nr 5
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Doświadczenia krytyczne zdjęcie nr 8 Doświadczenia krytyczne zdjęcie nr 9 Doświadczenia krytyczne zdjęcie nr 10
Doświadczenia krytyczne zdjęcie nr 11
Doświadczenia krytyczne zdjęcie nr 12 Doświadczenia krytyczne zdjęcie nr 13 Doświadczenia krytyczne zdjęcie nr 14
Doświadczenia krytyczne zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Doświadczenia krytyczne zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Doświadczenia krytyczne zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami