Blog

Budowla wlotowa zdjęcie nr 2
08.06.2021

Drewno drzew podzwrotnikowych

W artykule znajdziesz:

Drewno drzew podzwrotnikowych

Budowla wlotowa zdjęcie nr 3
Drewno drzew podzwrotnikowych

W miarę posuwania się na południe drzewa mają coraz lepsze warunki bytowania, znajduje to swój odpowiednik w bardziej intensywnym zabarwieniu drewna. Zjawisko to osiąga szczytowe nasilenie w lasach strefy podzwrotnikowej, które charakteryzują się dużą liczbą gatunków o intensywnie zabarwionym drewnie oraz największą skalą i rozpiętością zabarwienia (program uprawnienia budowlane na komputer).
W drewnie naszych gatunków drzew wyróżnić można 6 głównych barw:
- Barwa zbliżona do białej: jodła, świerk, osika, grab, buk, klon, jawor.
- Barwa żółta: brzoza, kwaśnica (berberys), bukszpan, limba.
- Barwa brunatna: dęby, jesion, wiązy.
- Barwa zbliżona do czerwonej: cis, modrzew, sosna, wiśnia, trześnia, śliwa,
- Barwa zielonawa: grochodrzew.
- Barwa zbliżona do czarnej: orzech (program uprawnienia budowlane na komputer).

Między tymi zasadniczymi grupami zabarwienia istnieje duża skala przejść trudnych do odgraniczenia barw przejściowych.
Niektóre gatunki drzew wykazują, w zależności od warunków siedliskowych, wyraźne zróżnicowanie barwy drewna. Szeroką skalę barw wykazuje np. dąb, mający zależnie od siedliska barwę od piaskowej, przez brązową i brunatną do czerwonawej. Te różnice barwy uważane są za wskaźniki jakości drewna (uprawnienia budowlane).

Szkutnictwo np. wysoko ceni drewno dębowe, które bezpośrednio po przetarciu ma czerwonawą barwę (zanikającą w miarę wysychania), uważając, że drewno takie dobrze nadaje się do gięcia (program egzamin ustny).
Drewno drzew podzwrotnikowych ma zabarwienie bardziej intensywne. Za przykład służyć mogą: barwa żółta w drewnie satynowym (Ferolia guianensis Aubl.), barwa pomarańczowa w drewnie Caesalpinia sappan L., barwa czerwona u pemambuka (Caesalpinia echinata Lam.) i quebracho (Schinopsis lorentzii (Griseb.) Engl.), barwa fioletowa w drewnie amarantowym (Copaifera bracteata Benth.), zielona u zielonego hebanu (Nectandra rodioei Schomb.) Hook.), czarna u hebanu (Diospyros ebenum Koenig). Różnica między jasno zabarwionym bielem a ciemno zabarwioną twardzielą jest u niektórych gatunków jaskrawo uwydatniona (opinie o programie).

Charakterystyczne zmiany barwy

Barwa drewna ulega zmianom pod wpływem działania czynników atmosferycznych i światła. Drewno ma bezpośrednio po ścięciu drzewa barwę jasną, która stopniowo ciemnieje na skutek utleniającego działania powietrza. Zjawisko to występuje wyraźnie u olchy czarnej i szarej, których drewno w kilka godzin po ścięciu przybiera barwę ceglastoczerwoną. Czerwone drewno cisa przybiera z biegiem czasu odcień fioletowy. Intensywność barwy słabnie u wszystkich gatunków w miarę wysychania.

Drewno wystawione przez długi czas na działanie czynników atmosferycznych ulega na swej powierzchni częściowemu wyługowaniu i utlenieniu, stopniowo ciemnieje i przybiera kolor popielisty. Zjawisko to określane nazwą zszarzenia (szarzyzny) można obserwować w drewnie budowlanym, na drewnianych płotach i ogrodzeniach oraz na długo składowanej tarcicy. Zewnętrzne warstwy tarcicy szarzeją silniej od warstw wewnętrznych; zmiana barwy nie sięga głęboko, tak że zszarzenie zanika przy struganiu. W wypadku wieloletniego składowania na wolnym powietrzu drewno ulega opadnięciu przez grzyby i zszarzenie przechodzi w zgniliznę (segregator aktów prawnych).
Występująca w drewnie lignina żółknie pod wpływem światła. Wiąże się z tym zmiana barwy papieru zawierającego ścier (mechanicznie rozwłóknione drewno), w skład którego wchodzi celuloza i lignina.

Charakterystyczne zmiany barwy zachodzą w drewnie zawierającym garbniki, wystawionym przez dłuższy okres czasu na działanie wody. Drewno dębowe zanurzone w wodzie ciemnieje, przybierając z biegiem czasu zabarwienie ciemnoszare do czarnego. Drewno dębowe w kutrach i łodziach rybackich czernieje w ciągu około 30 lat; intensywny proces czernienia występuje zwłaszcza w sąsiedztwie łączników żelaznych (promocja 3 w 1).

Intensywność i jednolitość zabarwienia zależy od długości okresu czasu, przez jaki drewno dębowe pozostawało w ziemi lub pod wodą. Czernienie dębiny tłumaczy się tym, że rozpuszczone w wodzie związki żelaza wchodzą w reakcję chemiczną z występującą w drewnie dębowym taniną. W wyniku tej reakcji powstają rozpuszczalne :i nierozpuszczalne związki chemiczne. 

Najnowsze wpisy

30.06.2025
Budowla wlotowa zdjęcie nr 4
Jak wyciszyć ściany, stropy i instalacje?

Mostki akustyczne to newralgiczne miejsca w każdej konstrukcji budynku fragmenty ścian, stropów czy podłóg, którymi dźwięk może „przeskakiwać” z jednego…

23.06.2025
Budowla wlotowa zdjęcie nr 5
Sylikat czyli materiał na dom

Bogactwo asortymentu silikatowego wykracza daleko poza standardowe kształtki o wymiarach dostosowanych do najpowszechniej stosowanych grubości ścian. W ofercie producentów znaleźć…

Budowla wlotowa zdjęcie nr 8 Budowla wlotowa zdjęcie nr 9 Budowla wlotowa zdjęcie nr 10
Budowla wlotowa zdjęcie nr 11
Budowla wlotowa zdjęcie nr 12 Budowla wlotowa zdjęcie nr 13 Budowla wlotowa zdjęcie nr 14
Budowla wlotowa zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Budowla wlotowa zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Budowla wlotowa zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami