Blog

Poprawienie sztywności zdjęcie nr 2
01.06.2020

Zginanie powłoki

W artykule znajdziesz:

Zginanie powłoki

Poprawienie sztywności zdjęcie nr 3
Zginanie powłoki

W przypadku zginania powłoki wymiarowanie górnej jej strefy, w której wpływ siły brzegowej H i ewentualnie momentu brzegowego M jest nieznaczny (program uprawnienia budowlane na komputer).

Strefy przypodporowe, gdzie występują momenty zginające południkowe i równoleżnikowe, wymiaruje się na mimośrodowe działanie sił wewnętrznych południkowych i równoleżnikowych. Przekroje południkowe - wobec działania zawsze ściskających sił południkowych przy powłokach podpartych - wymiaruje się na mimośrodowe ściskanie siłami N, działającymi na mimośrodzie e M,( : N, natomiast przekroje równoleżnikowe wymiaruje się na mimośrodowe ściskanie lub rozciąganie siłami R, działającymi na mi- mośrodze e - M.,:R, w zależności od znaku sił równoleżnikowych w strefie przypodporowej (program uprawnienia budowlane na ANDROID). W tym ostatnim przypadku, gdy kąt podparcia powłoki \ jest mniejszy od kąta rpa określoneg dla różnego rodzaju powłok, przy podparciach o znacznych możliwościach przesunięć poziomych mogą wystąpić w strefie przypodporowej rozciągające siły równoleżnikowe; zasięg ich jest jednak niewielki, np. przy kopułach kulistych o podparciu przegubowym nie jest większy od odległości kątowej 90 : k, gdzie k jest współczynnikiem zanikania (uprawnienia budowlane). W strefach wyższych, gdy wartości momentów zginających są jeszcze duże, mamy zawsze do czynienia z mimośrodowymi ściskaniami.

Gdy kąt podparcia jest większy od kąta <p0, strefa mimośrodowych rozciągań równoleżnikowych jest większa od wyżej podanej i sięga do przejścia przez zero wykresu R = R° i R; powyżej tej strefy występują mimośrodowe ściskania - oczywiście tylko wtedy, gdy tak daleko sięga wpływ momentu równoleżnikowego (program egzamin ustny).
W wielu przypadkach momenty równoleżnikowe dają tak małe mimośrody dla sił równoleżnikowych, że wymiarowanie - praktycznie biorąc - sprowadza się często również do przypadku osiowego działania tych sił, jak to jest w strefie górnej, gdzie można przyjąć M,, = 0.

W tym przypadku, gdy siły R są przy podporach rozciągające (a ma to miejsce przy podporach o swobodnym lub nawet ograniczonym przesuwie poziomym), zbrojenie należy rozmieszczać w powłoce w sposób jak najbardziej odpowiadający przebiegowi sił R. W tym celu dzieli się wykres sił R na możliwie małe odcinki, zbrojąc powłokę wkładkami o przekroju obliczonym ze wzoru dla każdego odcinka (opinie o programie).

Siły rozciągające równoleżnikowe

Gdy siły rozciągające równoleżnikowe są duże w przekrojach bliskich przekrojowi podparcia, należy sprawdzić warunki odpowiedniej szczelności betonu w tych przekrojach, aby nie powstały w betonie zarysowania mające wpływ na korozję betonu i stali.

Zaleca się, by naprężenia rozciągające w powłoce, jakkolwiek są całkowicie przejmowane przez zbrojenie, nie przekraczały 2 Rr. Gdy na konstrukcję nie oddziaływają szkodliwe czynniki korozyjne, można powiększyć naprężenia graniczne.
Kopuły wykonuje się zarówno monolityczne, jak i prefabrykowane (te ostatnie są obecnie coraz częściej spotykane ze względu na duże oszczędności drewna na rusztowanie oraz większą szybkość wykonania obiektu) (segregator aktów prawnych). Grubość kopuł monolitycznych rzadko przekracza 7 cm. Kopuły te stosowane jako przekrycia (małe obciążenia użytkowe) są wykonywane o rozpiętościach nawet przekraczających 100 m. Zbrojenie ich w strefach naprężeń ściskających stanowią przeważnie siatki z prętów 0 6 mm (lub 0 8 mm przy większych rozpiętościach) rozstawionych co 12,5-20 cm, umieszczone w środku grubości powłoki.

W strefach przypodporowych, gdy momenty zginające południkowe powodują rozciąganie na powierzchni zewnętrznej kopuły, zbrojenie to przesunięte jest ku wewnętrznej powierzchni powłoki, a od zewnątrz przyjmuje się zbrojenie pierścieniowe i południkowe, zgodnie z obliczeniami. W strefie naprężeń rozciągających równoleżnikowych zbrojenie pierścieniowe przyjmuje się o przekroju i rozstawie ściśle odpowiadającemu wykresowi sił R (promocja 3 w 1).

Górny świetlik spoczywa na żelbetowym pierścieniu utworzonym przez pogrubienie powłoki. Boczny otwór, służący do wprowadzenia do wewnątrz kolejki linowej, ma wymiary 6,90X3,60 m i jest umieszczony w strefie ściskających naprężeń równoleżnikowych; w strefie przyotworowej silnie wzmocniono zbrojenie kopuły.

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Poprawienie sztywności zdjęcie nr 4
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Poprawienie sztywności zdjęcie nr 5
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Poprawienie sztywności zdjęcie nr 8 Poprawienie sztywności zdjęcie nr 9 Poprawienie sztywności zdjęcie nr 10
Poprawienie sztywności zdjęcie nr 11
Poprawienie sztywności zdjęcie nr 12 Poprawienie sztywności zdjęcie nr 13 Poprawienie sztywności zdjęcie nr 14
Poprawienie sztywności zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Poprawienie sztywności zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Poprawienie sztywności zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami