Blog

21.06.2022

Drewno grabowe

W artykule znajdziesz:

Drewno grabowe

Właściwości. Drewno grabowe jest barwy zbliżonej do białej z odcieniem szarym. Nie ma twardzieli. Słoje są niewyraźne. Drewno to należy do najtwardszych gatunków drewna krajowego. Jest mało ścieralne. Ma największą gęstość pozorną (jest najcięższe). Charakteryzuje się dużą wytrzymałością. Jest trudne w obróbce, a zwłaszcza bardzo trudno łupliwe. Mało odporne na zmiany atmosferyczne. Ma duże skłonności do paczenia się. Zastosowanie. Drewno grabowe ma minimalne zastosowanie w budownictwie. Używa się go jako drewna narzędziowego. Do robót ciesielskich i stolarskich nie nadaje się (program uprawnienia budowlane na komputer).

Drewno klonowe Właściwości. Drewno klonowe jest barwy żółtawobiałej w odcieniu jasnoróżowym. Ma wyraźnie widoczne słoje. Drzewo jest beztwardzielowe. Z wyglądu podobne jest do drewna jaworu. Drewno klonowe jest umiarkowanie ciężkie, lecz dość twarde. Ma wysoką wytrzymałość. Odznacza się małą trwałością. Sprawia trudność w obróbce, ponieważ nie daje się dobrze wygładzić. Zastosowanie. Drewna klonowego używa się tylko do wyrobu mebli (na okleiny) (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Drewno akacjowe Właściwości. Drewno akacjowe ma biel o barwie białożółtej. Twardziel wyróżnia się wyraźnie barwą żółtobrunatną. Ma wyraźne słoje. Odznacza się silnym srebrzystym połyskiem. Jest bardzo twarde, ciężkie i bardzo trudno łupliwe. Ma dużą wytrzymałość. Pod względem zalet technicznych przewyższa nawet drewno dębowe. Zastosowanie. Drewno akacjowe ma bardzo ograniczone zastosowanie w budownictwie z powodu małego rozpowszechnienia i niewielkiej grubości pnia, jakie osiąga drzewo (uprawnienia budowlane).

Drewno lipowe

Drewno lipowe Właściwości. Barwa drewna lipowego zbliżona jest do białej, z lekkim odcieniem różowym zmieniającym się na powietrzu na jasnożółty. Twardziel nie wyróżnia się barwą. Słoje są mało widoczne. Drewno lipowe jest lekkie, miękkie, łatwo się łupie i bardzo łatwo obrabia. Odznacza się średnimi właściwościami wytrzymałościowymi. Jest nietrwałe. Zastosowanie. Z drewna lipowego produkuje się obłogi, które służą do wyrobu sklejki, płyt stolarskich (program egzamin ustny).

Drewno brzozowe Właściwości. Barwa drewna brzozowego jest zbliżona do białej, z lekkim odcieniem żółtopomarańczowym. Nie ma twardzieli. Słoje są mało widoczne. Drewno brzozowe jest umiarkowanie ciężkie, miękkie. Nie paczy się i nie pęka. Jest mało trwałe, lecz ma dużą wytrzymałość, szczególnie na zginanie. Zastosowanie. W budownictwie ma małe zastosowanie. Służy do wyrobu mebli (okleiny), płyt pilśniowych, wiórowych, sklejki (opinie o programie).

Drewno topolowe Właściwości. Drewno topolowe ma twardziel o barwie jasnobrunatnej. Biel szeroki, kolorem zbliżony do barwy białej lub jasno- żółtej. Wyraźnie są widoczne słoje roczne. Sęki przeważnie zepsute, ze skłonnością do wypadania. Drewno topolowe należy do najlżejszych drzew. Jest bardzo miękkie i mało trwale. Łatwe w obróbce i łupliwe. Ma najniższą wytrzymałość spośród drzew krajowych. Zastosowanie. Drewno topolowe nie jest odpowiednie do robót ciesielskich i stolarskich. Używa się go głównie do produkcji płyt wiórowych i pilśniowych (segregator aktów prawnych).

Drewno jaworowe Właściwości. Barwa drewna jaworowego zbliżona jest do białej, z lekkim odcieniem żółtym. Nie ma twardzieli. Wyraźnie widoczne są równomiernie rozłożone słoje roczne. Drewno to jest umiarkowanie ciężkie, miękkie, trudno łupliwe. Ma dość dużą wytrzymałość. Odznacza się małą trwałością. Zastosowanie. Drewna jaworowego używa się do produkcji oklein (meble, boazerie).

Drewno olchowe Właściwości. Barwa drewna olchowego zaraz po ścięciu jest biała. Na powietrzu szybko ciemnieje i osiąga barwę zbliżoną do pomarańczowoczerwonej. Słoje są niewidoczne, liczne brunatne plamki. Drewno to jest lekkie i miękkie. Łatwo się obrabia i łupie. Bardzo trwałe w stałym i niezmiennym zawilgoceniu, np. całkowicie zanurzone w wodzie. Na powietrzu nietrwałe, ponieważ łatwo ulega zniszczeniu przez owady. Zastosowanie. Drewno olchowe ma małe zastosowanie, głównie do produkcji sklejek i płyt wiórowych (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

09.05.2024
Architekt - po co mu uprawnienia budowlane?

Jeśli chcesz zostać architektem, potrzebne będą Ci specjalne uprawnienia budowlane. Uzyskanie tych uprawnień nie jest proste. Kandydat na architekta musi…

07.05.2024
Praktyki budowlane. Wszytko, co musisz o nich wiedzieć

Znaczenie praktyki zawodowej w zdobywaniu uprawnień budowlanych Praktyka zawodowa odgrywa kluczową rolę w zdobywaniu uprawnień budowlanych dla architektów oraz innych…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami