Blog
Drewno napięciowe
W artykule znajdziesz:
Drewno napięciowe
Pomiar twardzicy w drewnie okrągłym przeprowadza się na przekroju poprzecznym, określając procentowy udział drewna twardzicowego; w tarcicy odnosi się szerokość pasm drewna twardzicowego do szerokości i grubości sortymentu (program uprawnienia budowlane na komputer).
Drewno napięciowe (ciągliwe). Stanowi ono swoistą formę drewna reakcyjnego u gatunków liściastych. Najczęściej spotyka się je u gatunków rozpierzchłonaczyniowych, przede wszystkim u topoli i buka, stwierdzono jednak również jego występowanie u gatunków pierścienio- wonaczyniowych (u jesionu).
Drewno napięciowe obejmuje zazwyczaj mniej lub więcej regularnie zarysowaną strefę, położoną po jednej stronie przekroju poprzecznego drzewa i na ogół rozciąga się od odziomka aż po wierzchołek (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Występuje ono w drzewach pochylonych lub krzywych oraz w drzewach o nieregularnie wykształconej koronie; w takich warunkach środek ciężkości drzewa jest przesunięty w płaszczyźnie poziomej w stosunku do środka podstawy pnia. Jayme stwierdził u szybko rosnących odmian topoli
częste występowanie drewna napięciowego, bez udziału żadnego z wymienionych czynników. Przypisuje on to wpływowi naprężeń rozciągających, powstających w komórkach miazgi twórczej wskutek szybkiego wzrostu.
Drewno napięciowe nie odróżnia się wyraźnie swymi cechami makroskopowymi od drewna normalnego (uprawnienia budowlane).
W stanie wilgotnym może ono być nieco jaśniejsze lub ciemniejsze od drewna normalnego i może wykazywać srebrzysty połysk, nie stanowi to jednak reguły; po wyschnięciu
różnice te prawie zupełnie zanikają. Charakterystyczną cechę stanowi fakt, ze drewno napięciowe przy piłowaniu daje powierzchnię szorstko-włóknistą.
Występowanie drewna napięciowego można stwierdzić w konkretny sposób za pomocą badania mikroskopowego lub reakcji barwnych (program egzamin ustny).
Obszerne badania porównawcze
W drewnie napięciowym, tak samo jak w twardzicowym, następuje powiększenie szerokości słojów wskutek silnego zwiększenia przyrostu drewna późnego. Błony komórkowe włókien drzewnych są silnie zgrubiałe i mają wybitnie rozwiniętą wewnętrzną warstwę błony wtórnej, która zazwyczaj jest słabo związana z pozostałymi warstwami. Składa się ona wyłącznie z celulozy i ma charakter żelatynowaty (opinie o programie).
Pod działaniem chlor-cynk-jodu zewnętrzne, zdrewniałe warstwy błony komórkowej barwią się na żółto, podczas gdy zgrubiała warstwa wewnętrzna przybiera barwę niebieskofioletową. Pod działaniem floroglucyny błony zewnętrzne (zdrewniałe) barwią się na czerwono a wewnętrzna warstwa celulozowa pozostaje biała. Według Miincha i Trendelenburga układ micel i fibryl w wewnętrznej warstwie błony wtórnej jest prawie równoległy do podłużnej osi włókna, co wyraźnie odbiega od ich normalnego, spiralnego układu, o kącie nachylenia do osi podłużnej zbliżonym do 40 (segregator aktów prawnych).
Obszerne badania porównawcze nad budową anatomiczną bukowego drewna normalnego i napięciowego przeprowadzili z inicjatywy Katedry Mechanicznej Technologii Drewna SGGW - A. Wałek-Czernecka i M. Smoliński (1954). Stwierdzili oni, że drewno napięciowe u buka występuje w wiosennej części słoja rocznego (w drewnie wczesnym). Włókna drewna napięciowego mogą być rozsiane w postaci niewielkich zgrupowań w różnych częściach obwodu słoja lub też grupują się w dużych skupieniach w większej liczbie słojów na tej stronie przekroju poprzecznego, która wykazuje większą szerokość słojów. Liczba naczyń w zawierającej drewno napięciowe szerokiej części słojów jest wyraźnie mniejsza niż w drewnie normalnym; przeciętna liczba naczyń w drewnie normalnym wynosi 120 na 1 mm2, a w drewnie napięciowym jedynie 98 na 1 mm2 (promocja 3 w 1).
Przeciętna długość włókien w drewnie napięciowym wynosi 1,19 mm, szerokość zaś 18,32 (Ł; te same wymiary włókien normalnego drewna bukowego wynoszą odpowiednio 1,1 mm i 19,64u. W związku z odmienną strukturą włókien drewna napięciowego jego własności fizyczne i mechaniczne różnią się od własności drewna normalnego; zagadnienie to badali: Pieriełygin, Jayme, Miinch, Giordano i inni.
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32