Blog

Instalacja gazowa zdjęcie nr 2
02.04.2021

Drewno w polskim budownictwie

W artykule znajdziesz:

Drewno w polskim budownictwie

Instalacja gazowa zdjęcie nr 3
Drewno w polskim budownictwie

Nie można zgodzić się też ze stosowaniem we współczesnej architekturze anachronicznych materiałów i konstrukcji, np. drewnianych ścian wieńcowych czy pokryć ze strzechy słomianej, dranic i gontów, przywiązanie bowiem do tradycji nie może hamować postępu (program uprawnienia budowlane na komputer). Uwzględniać trzeba współczesne warunki życia, przepisy przeciwpożarowe deficyt drewna. W sztuce ludowej zawsze najcenniejsza była logika rozwiązań, dostosowanie budownictwa do potrzeb i warunków życia; tej logiki nie wolno zatracać w budownictwie współczesnym.

Aby ustrzec się błędów i kontynuować architekturę regionalną. zgodną z własną tradycją oraz współczesnymi potrzebami i możliwościami technicznymi, należy głęboko wnikać w istotę budownictwa regionalnego, uwzględniać nie tylko formy regionalne, lecz także mikroregionalne. zapewniać więź budynku z krajobrazem i małą architekturą oraz wystrzegać się zapożyczania form z obcych nam kręgów kulturowych (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Dowodem, że istnieje możliwość osiągania dobrych rezultatów w kontynuacji budownictwa regionalnego, są udane realizacje z lat trzydziestych i czterdziestych naszego stulecia oraz niektóre realizacje współczesne. Nawet przy stosunkowo dużej kubaturze wznoszonych obiektów, narzuconej funkcją (szkoły, strażnice, schroniska), mają one właściwe proporcje, wrastają w krajobraz i starą zabudowę, świadcząc o wysokiej kulturze warsztatu projektantów.

Architektura ludowa posługiwała się materiałami budowlanymi najłatwiej dostępnymi w danym regionie (uprawnienia budowlane). Ściany wznoszono niekiedy z kamienia lub gliny, czasem wyplatano je z wikliny lub gałązek leszczynowych, pokrycia dachowe wykonywano z trzciny lub słomy, jednak od prawieków na obszarach Polski podstawową rolę odgrywało drewno. Cegłę i dachówkę zaczęto stosować w budownictwie ludowym stosunkowo późno.
Rozległe puszcze stanowiły przez wieki naturalną barierę izolującą nasze tereny od wpływów obcych, gwarantując odrębność samorodnej sztuki oraz dostarczając drewna, które jest materiałem budowlanym o wielu walorach (program egzamin ustny).

Ściany wieńcowe

Drewno daje się łatwo obrabiać prostymi narzędziami, ma odpowiednią wytrzymałość na ściskanie i zginanie, a więc nadaje się zarówno na elementy pionowe (ściany, słupy), jak też poziome i ukośne (stropy, konstrukcje dachowe i pokrycia). Drewno ma dobre właściwości ciepłochronne. a budynki z niego wykonane zapewniają użytkownikom optymalne warunki zdrowotne. Dlatego budynki we wsiach i małych miasteczkach wykonywano głównie z drewna i w tym materiale osiągnięto najwyższy poziom rozwiązań konstrukcyjnych i plastycznych (opinie o programie).

Najstarszym i najsłynniejszym znaleziskiem budownictwa drewnianego na naszych ziemiach jest gród, czyli warowna osada kultury łużyckiej w Biskupinie (województwo kujawsko-pomorskie), datowana do niedawna na ok. 550 r. p.n.e., a obecnie na ok. 737 r. p.n.e. Zachowane relikty domów i obwarowań o niezwykle regularnej kompozycji urbanistycznej, obejmującej ponad sto domów ustawionych szeregowo wzdłuż trzynastu równoległych ulic, świadczą o dobrym opanowaniu umiejętności wznoszenia ścian sumikowo-łątkowych i wieńcowych (segregator aktów prawnych).

W polskim budownictwie ludowym od bardzo dawna występowały trzy podstawowe konstrukcje ścian drewnianych: wieńcowa, sumikowo-łątkowa i szkieletowa. Obok nich stosowano także konstrukcję przysłupową. Ściany murowane i glinobite wznoszono rzadko. Zastosowanie określonej konstrukcji zależało od funkcji obiektu i warunków miejscowych. Na terenach, na których była obfitość drewna, wykonywano z niego ściany masywne; tam gdzie występował niedostatek tego materiału, wznoszono konstrukcje szkieletowe. Wyraźnie jednak zaznaczył się prymat wieńcowej konstrukcji ścian, która przeważała na całym prawie obszarze Polski (promocja 3 w 1).

Ściany wieńcowe mogą mieć liczne odmiany różniące się:
a. przekrojem belek,
b. połączeniem belek w narożach budynku,
c. sposobem uszczelnienia.

Najnowsze wpisy

31.03.2025
Instalacja gazowa zdjęcie nr 4
Co to jest deskowanie i jakie są jego rodzaje?

Deskowanie inaczej szalowanie, to tymczasowa konstrukcja stosowana w budownictwie, która służy do nadawania kształtu mieszance betonowej podczas jej wylewania oraz…

21.03.2025
Instalacja gazowa zdjęcie nr 5
Co to jest instalacja wodociągowa?

Instalacja wodociągowa to system rur, armatury i urządzeń służących do doprowadzania wody do budynków oraz jej rozprowadzania do poszczególnych punktów…

Instalacja gazowa zdjęcie nr 8 Instalacja gazowa zdjęcie nr 9 Instalacja gazowa zdjęcie nr 10
Instalacja gazowa zdjęcie nr 11
Instalacja gazowa zdjęcie nr 12 Instalacja gazowa zdjęcie nr 13 Instalacja gazowa zdjęcie nr 14
Instalacja gazowa zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Instalacja gazowa zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Instalacja gazowa zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami