Blog

Naprężenia przyczepności zdjęcie nr 2
25.05.2021

Drewno wczesne

W artykule znajdziesz:

Drewno wczesne

Naprężenia przyczepności zdjęcie nr 3
Drewno wczesne

Drewno wczesne składa się z elementów cienkościennych o dużym świetle. Szczególnie wyraźnie uwydatnia się porowata strefa drewna wczesnego u pierścieniowonaczyniowych gatunków liściastych. W drewnie późnym światło naczyń i cewek zmniejsza się wydatnie, a drewno składa się z elementów wybitnie grubościennych (program uprawnienia budowlane na komputer).
Zróżnicowanie słoju rocznego na drewno wczesne i późne tłumaczono tym, że w drewnie wczesnym, powstającym po rozwoju liści, odbywa się przede wszystkim przewodzenie wody z solami mineralnymi, o czym świadczy duże światło elementów przewodzących drewna wczesnego.

W drewnie późnym natomiast przewodzenie wody schodzi na plan drugi, na pierwszy zaś wysuwają się zadania i funkcje mechaniczne.
Te ogólnie przyjęte poglądy nie znalazły potwierdzenia w nowszych badaniach, polegających na mikroskopowym badaniu próbek drewna pobieranych z żywych drzew, co pozwoliło na obserwowanie przebiegu kształtowania się słoju rocznego (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

W ten sposób stwierdzono, że u pierścieniowo-naczyniowych gatunków drzew (jesion, dąb, wiąz, grochodrzew) najpierw zaczyna się działalność miazgi i związany z nią przyrost drewna, a później dopiero następuje rozwój liści. W tych warunkach miazga, budując nowe komórki drewna i łyka, korzysta z uprzednio nagromadzonych materiałów zapasowych oraz z wody dostarczonej przez dawniej wytworzoną tkankę przewodzącą. Według badań Chalka nad jesionem przyrost grubości zaczął się na tydzień przed rozwojem kwiatów i na 3 tygodnie przed rozwojem liści; badane jesiony wytworzyły 5-9% nowego słoju przed początkiem rozwoju liści (uprawnienia budowlane).
W podobny sposób zachowują się gatunki iglaste o zabarwionej twardzieli. U gatunków natomiast rozpierzchłonaczyniowych przyrost drewna zaczyna się dopiero po częściowym rozwinięciu ulistnienia.

Udział drewna wczesnego

Wynika z tego, że u wielu gatunków rozwój pączków i liści odbywa się bez udziału nowotworzących się elementów przewodzących, wobec czego różnice w budowie anatomicznej i w wymiarach elementów drewna wczesnego i drewna późnego nie są uzależnione od okresu ich powstawania; lecz raczej od charakterystycznych właściwości poszczególnych gatunków drzew (program egzamin ustny). Grubościenność elementów drewna późnego można raczej tłumaczyć tym, że w okresie powstawania drewna późnego miazga i powstające z niej tkanki drewna są obficiej zasilane w substancje plastyczne, a mniej w wodę.
Na przekroju poprzecznym pnia drzew iglastych odróżniamy drewno wczesne po jasnym zabarwieniu i porowatej, niekiedy gąbczastej strukturze; drewno późne ma zabarwienie ciemniejsze i bardziej zbitą budowę. U gatunków liściastych granica między drewnem wczesnym a późnym jest mniej wyraźna (opinie o programie).

W badaniach mikroskopowych drewno wczesne i późne rozróżnia się u drzew liściastych na podstawie rozmieszczenia i wielkości naczyń, u drzew iglastych na podstawie wymiarów cewek i grubości ich błon.
Udział drewna wczesnego w drewnie drzew iglastych jest większy niż udział drewna późnego, który waha się w granicach 5-35%. W strefie słojów przyrdzeniowych wynosi on zaledwie około 10%; w strefie słojów pośrednich -, około 40 %; w drewnie powyżej wieku 100 Lat udział drewna późnego ponownie spada. W wybitnie wąskosłoistych okazach drewna świerkowego i sosnowego drewno wczesne i późne obejmuje po jednej warstwie komórek, a udział drewna późnego obniża się w skrajnych wypadkach do 5%.

Na podłużnym przekroju pnia największy udział drewna późnego spotyka się w odziomkowej części pnia; w słojach rocznych zmniejsza się on stopniowo w miarę posuwania się od odziomka ku wierzchołkowi (segregator aktów prawnych).
U pierścieniowonaczyniowych gatunków liściastych udział drewna późnego jest większy niż drewna wczesnego. U jesionu leśnego drewno późne zajmuje przeciętnie 60%, u ogrodowego 77% powierzchni przekroju.

Grubościenne drewno późne ma większy ciężar właściwy i jest bardziej wytrzymałe niż drewno wczesne. Im większy zatem jest udział drewna późnego w drewnie, tym wyższe są jego ciężar właściwy i jego własności mechaniczne (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

31.03.2025
Naprężenia przyczepności zdjęcie nr 4
Co to jest deskowanie i jakie są jego rodzaje?

Deskowanie inaczej szalowanie, to tymczasowa konstrukcja stosowana w budownictwie, która służy do nadawania kształtu mieszance betonowej podczas jej wylewania oraz…

21.03.2025
Naprężenia przyczepności zdjęcie nr 5
Co to jest instalacja wodociągowa?

Instalacja wodociągowa to system rur, armatury i urządzeń służących do doprowadzania wody do budynków oraz jej rozprowadzania do poszczególnych punktów…

Naprężenia przyczepności zdjęcie nr 8 Naprężenia przyczepności zdjęcie nr 9 Naprężenia przyczepności zdjęcie nr 10
Naprężenia przyczepności zdjęcie nr 11
Naprężenia przyczepności zdjęcie nr 12 Naprężenia przyczepności zdjęcie nr 13 Naprężenia przyczepności zdjęcie nr 14
Naprężenia przyczepności zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Naprężenia przyczepności zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Naprężenia przyczepności zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami