Blog
Drgania budynku
W artykule znajdziesz:
Z analizy przebiegów drgań w kierunku podłużnym x wynika, że dominujące częstotliwości drgań pozostają w bardzo wąskim paśmie 2,5 - 2,8 Hz. Charakter przebiegów drgań w kierunku poprzecznym na różnych wysokościach budynku (program uprawnienia budowlane na komputer). Jest interesujące, że bardzo często maksymalne amplitudy (dmax) w budynku pojawiają się wcześniej niż na gruncie (dla tych samych składowych drgań). Na wystąpienie dmax w budynku mają wpływ początkowe fazy przebiegów drgań gruntu, które odbywają się z niską częstotliwością. Czas trwania drgań budynku dla składowych poziomych drgań tak w kierunku x jak i y z A > 5,0 pm dochodzi do 25 s, a z A > 1,0 pm nawet do 40 s. Z porównania dominujących pasm częstotliwości drgań gruntu i budynku wynika, że te drugie są niższe (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Wpływ wielkości ładunków (MW) na wartości maksymalnych amplitud przemieszczeń drgań poziomych budynku w kierunku x i y ujęto w tablicy 9.1. Odstrzały z ładunkami podanymi w tablicy 9.1. odbyły się na tym samym odcinku ściany wyrobiska i przy tym samym układzie sztolni i chodników. Z kolei w tablicy 9.2. zestawione są dmax i odpowiadające im częstotliwości drgań bloku A, lecz tylko od ładunku (MW) = 4000 kg. Miejsce każdego odstrzału było inne; maksymalna odległość między miejscami odstrzałów na obwodzie ściany wyrobiska wynosiła ok. 150 m (uprawnienia budowlane).
Do obliczeń przyjęto model budynku jako układ z masami skupionymi w poziomie poszczególnych stropów.Mającwyznaczone masy i pomierzone, bądź obliczone na podstawie znanych przemieszczeń (z pomiarów sejsmografami) maksymalne amplitudy przyspieszeń można wyznaczyć siły bezwładności wynikające z ruchu budynku. Na tych kondygnacjach, na których nie prowadzono pomiarów drgań parametry drgań określono drogą interpolacji na podstawie wartości w sąsiednich kondygnacjach (program egzamin ustny).
Pomiary odkształceń zbrojenia
Przy ekstremalnych wychyleniach (w kierunku y) budynek, w szczególności powyżej stropu II p, przemieszcza się w sposób bliski funkcji liniowej (opinie o programie). Siły bezwładności wyliczone z pomierzonych przyspieszeń są w górnych kondygnacjach nieco większe od normowego obciążenia wiatrem przypadającego na odpowiednią część budynku. Podobne relacje zachodzą w poziomie V i IV p.
Dla środkowych kondygnacji obciążenie od wiatru jest już nieco większe niż siły bezwładności, a w dolnych kondygnacjach, wobec wielokrotnie mniejszych przyspieszeń, siły wynikające z ruchu budynku są dużo mniejsze od sił wynikających z normowego obciążenia wiatrem. Istotnym czynnikiem określającym stan wytężenia konstrukcji w wyniku jej ruchu były pomiary odkształceń zbrojenia słupów ram nośnych. Maksymalne amplitudy naprężeń obliczonych z pomiarów odkształceń w najbardziej obciążonych przekrojach słupów wynoszą ok. 3.7 MPa (segregator aktów prawnych).
Na podstawie sejsmogramów określono podstawowe częstotliwości drgań swobodnych budynku, tak w kierunku podłużnym x jak i poprzecznym y. Do określenia tych częstotliwości wykorzystano końcowe części przebiegów drgań. W kilku przypadkach, po krótkim względnie nieregularnym odcinku przebiegów, dalsze ich fazy trwające do 30 s, a nawet więcej, odbywały się z częstotliwością drgań swobodnych utożsamianych tu z drganiami własnymi. Podstawowa częstotliwość drgań własnych określona na podstawie sejsmogramów, tak dla kierunku x jak i y, jest tu identyczna: f\wix=fwły ~ 2-26 - 2.47 Hz . Pomiaru podstawowej częstotliwości drgań własnych dokonano również przez pomiar drgań konstrukcji wywołanych mikrosejsmami skorupy ziemskiej lub ruchem powietrza (promocja 3 w 1). Oprócz wyżej wymienionej translacyjnej podstawowej częstotliwości drgań, określono (na podstawie pomiaru) częstotliwość skrętnych drgań własnych budynku jako całości w płaszczyźnie poziomej. Otrzymano fwls = 3.7 - 4.1 Hz . Z wielu przebiegów drgań można określić ułamek tłumienia krytycznego (D) drgań konstrukcji. Średnia jego wartość wyznaczona z końcowych częstotliwości przebiegów liczona z amplitud na różnych wysokościach budynku (tak w kierunku x jak i y) mieści się w granicach 3,0 + 5,0%.
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32