Blog

21.08.2018

Droga do posesji – formalności

W artykule znajdziesz:

Droga do posesji – formalności

Uzyskanie pozwolenia na budowę na zakupionej nieruchomości jest uzależnione m.in. od tego, czy działka ma dostęp do drogi publicznej bezpośrednio lub poprzez drogę prywatną (program na komputer). Jednak to, że droga istnieje, nie daje pewności, że dojazd do własnej nieruchomości będzie bezpieczny i komfortowy (program na telefon). W Polsce kwestie związane z drogami dojazdowymi do posesji są dość problematyczne, dlatego warto wiedzieć na ten temat nieco więcej, aby uniknąć niepotrzebnych kosztów i kłopotów. Bardzo często zdarza się tak, że podczas dojazdu do działki, w celu jej obejrzenia, nie ma żadnych problemów. Po czasie może okazać się, że ktoś zażąda opłaty za przejzd lub w ogóle zabroni przejazdu. Często okazuje się też, że stan drogi dojazdowej np. zimą, uniemożliwia korzystanie z niej (program na egzamin ustny).

Etap oglądania działki

Droga do posesji

Może również zdarzyć się tak, że do działki można dojechać bez problemu, ale pozwolenie nie zostanie wydane, ponieważ w planach nie ma zagwarantowanego dojazdu do tej działki. Zdarza się to zwłaszcza wtedy, gdy ludzie poruszają się latami po drogach wytyczonych na sąsiednich działkach (promocja 3 w 1). Problem z taką drogą, nazywaną zwyczajową, pojawia się zwykle wtedy, gdy nieruchomość zmienia właściciela. Z tych właśnie względów już na etapie oglądania działki, należy dowiedzieć się, do kogo należy droga prowadząca do działki i z czym się to wiąże.
Nie do każdej działki zapewniony jest bezpośredni dostęp drogi publicznej. Wówczas konieczne jest uzyskanie dostępu do takiej drogi poprzez inne nieruchomości. Bez takiej możliwości działka jest właściwie bezużyteczna, ponieważ nic nie można na niej wybudować (segregator). Taką działkę można nabyć w bardzo atrakcyjnej cenie, ale przed transakcją warto przemyśleć, jakie będą dalsze kroki oraz koszty. Istnieją różne możliwości uzyskania dostępu drogi publicznej, np.:
• zakup sąsiedniej działki, mającej dostęp do drogi publicznej,
• zakup wydzielonej drogi dojazdowej na współwłasność,
• ustanowienie służebności przejazdu (opinie).
Prawnie uregulowany dostęp do drogi publicznej jest kluczową kwestią w sytuacji, gdy koniecznie jest szybkie rozpoczęcie budowy.

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami