Blog

Dyfraktogram proszkowy
W artykule znajdziesz:
Dyfraktogram proszkowy

Dyfraktogram proszkowy - debajogram.
Dyfraktometr - przyrząd do badań strukturalnych i analitycznych wykorzystujący dyfrakcję promieniowania na badanym materiale.
Dyfiindować - przenikać, ulegać dyfuzji (program uprawnienia budowlane na komputer).
Dyfuzja - proces, w wyniku którego ustala się równowaga rozkładu koncentracji na skutek bezładnej wędrówki elementów układu.
Dyfuzja ambipolarna - równoczesne przemieszczanie się w ośrodku zjonizowanym cząstek obydwu znaków w równych ilościach w kierunku spadku ich koncentracji szczególnie wyraźnie występuje w plazmie.
Dyfuzja burzliwa - dyfuzja występująca w płynach poruszających się ruchem burzliwym.
Dyfuzja chemiczna - przemieszczanie się obojętnego elektrycznie składnika fazy z jednego obszaru tej fazy do innego jej obszaru, wywołane różnicą potencjałów chemicznych tego składnika w obu obszarach.
Dyfuzja konwekcyjna - dyfuzja w płynach wywołana równoczesnym występowaniem makroskopowego ruchu płynu (konwekcji) oraz dyfuzji, np. dyfuzji burzliwej.
Dyfuzja międzywęzłowa - dyfuzja występująca w ciałach krystalicznych, przy której atomy jednego pierwiastka dyfundują w drugi wykorzystując wolne przestrzenie w jego sieci krystalicznej (międzywęźla); przykładem d.m. jest proces nawęglania żelaza (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Dyfuzja neutronów - przemieszczanie się neutronów z obszarów o dużej koncentracji do obszarów o małej koncentracji wskutek kolejnych zderzeń rozproszeniowych.
Dyfuzja pędu - zjawisko wymiany pędu między cząsteczkami cieczy, występujące przy burzliwych przepływach cieczy rzeczywistych.
Dyfuzja temperaturowa - termodyfuzja.
Dyfuzja węzłowa, dyfuzja wakansowa - dyfuzja występująca w ciałach krystalicznych, przy której atomy jednego pierwiastka dyfundują w drugi, zajmując kolejno nie obsadzone atomami węzły (wakansy).
Dyfuzja wirów - rozprzestrzenianie się wirowości wskutek lepkości płynów (uprawnienia budowlane).
Dyfuzor - przewód o zmiennym przekroju poprzecznym, w którym następuje przemiana energii kinetycznej strumienia płynu w energię ciśnienia; przy przepływach o prędkości poddźwiękowej pole przekroju poprzecznego rośnie, a przy przepływach o prędkościach naddźwiękowych maleje naddźwiękowy)w kierunku przepływu.
Dyfuzor 2 - urządzenie do otrzymywania soków (owocowych lub warzywnych) przez ługowanie rozdrobnionego miąższu na zimno lub na gorąco.
Dyfuzor 3 - w akustyce wnętrz - element rozpraszający padające na ścianę fale dźwiękowe; jako stosuje się elementy wypukłe, kuliste, piramidy itp. odcinek falowodu dla fal akustycznych, o wzrastającym przekroju, np. tuba głośnika; (3) dodatkowa mała membrana w środku właściwej membrany głośnika; poprawia odtwarzanie wysokich tonów (program egzamin ustny).
Dyfuzor izentropowy
Dyfuzor izentropowy - dyfuzor naddźwiękowy (o sprężaniu wewnętrznym lub zewnętrznym), w którym odzyskanie energii ciśnienia zachodzi izentropowo w układzie fal zgęszczeniowych.
Dyfuzor nastawny (tunelu aerodynamicznego) - dyfuzor, którego kształt może być zmieniony dzięki elastyczności ścian w celu otrzymania w przestrzeni pomiarowej tunelu żądanej wartości liczby Macha.
Dyfuzor o sprężaniu wewnętrznym - dyfuzor naddźwiękowy tak ukształtowany, że odzyskanie energii ciśnienia zachodzi wewnątrz dyfuzora (opinie o programie).
Dyfuzor o sprężaniu zewnętrznym - dyfuzor naddźwiękowy tak ukształtowany, że odzyskanie energii ciśnienia zachodzi zasadniczo na zewnątrz dyfuzora.
Dyfuzor wlotowy - element silnika przepływowego, służący do przemiany energii kinetycznej swobodnego strumienia gazu w energię ciśnienia.
Dyfuzyjność, kinematyczny współczynnik dyfuzji - wielkość charakteryzująca nasilenie ruchu cząsteczek dyfundujących, będąca współczynnikiem proporcjonalności w podstawowym równaniu dyfuzji.
Dyfuzyjność pola akustycznego (w pomieszczeniu) - wielkość określająca właściwości pola akustycznego w pomieszczeniu, wyrażona stosunkiem gęstości energii akustycznej dźwięków odbitych do gęstości energii dźwięku bezpośredniego (segregator aktów prawnych).
Dygestorium - wyciąg laboratoryjny.
Dyktafon - przenośny uproszczony magnetofon do zapisywania i odtwarzania tylko mowy; używany w biurach do dyktowania korespondencji, w czasie konferencji, do zapisywania rozmów telefonicznych.
Dyl - pręt konstrukcyjny pełny lub drążony podłużnie, występujący w płaskich ustrojach konstrukcyjnych.
Dylatancja - zwiększenie się lepkości pozornej cieczy przy wzroście prędkości ścinania.
Dylatogram, krzywa dylatometryczna - wykres zmiany wymiarów liniowych ciała pod wpływem zmian temperatury, otrzymany za pomocą dylatometru.
Dylatometr - przyrząd do pomiarów rozszerzalności cieplnej liniowej ciał stałych i objętościowej cieczy.
Dylatometria, analiza dylatometryczna - dział fizyki zajmujący się pomiarami rozszerzalności cieplnej ciał (promocja 3 w 1).
Dyluwium - ogólna nazwa utworów skalnych facji lodowcowej i wodnolodowcowej.
Dym - zawiesina bardzo małych cząstek stałych w gazie.
Najnowsze wpisy
Deskowanie inaczej szalowanie, to tymczasowa konstrukcja stosowana w budownictwie, która służy do nadawania kształtu mieszance betonowej podczas jej wylewania oraz…
Instalacja wodociągowa to system rur, armatury i urządzeń służących do doprowadzania wody do budynków oraz jej rozprowadzania do poszczególnych punktów…







53 465

98%

32