Blog

Środki ochrony drewna zdjęcie nr 2
19.01.2019

Instalacja kanalizacyjna – jak wykonywać podejścia?

W artykule znajdziesz:

Instalacja kanalizacyjna – jak wykonywać podejścia?

Średnica rur, które tworzą podejścia, musi być dopasowane do ilości ścieków, jakie będą nimi spływać (program na komputer). Oznacza to, że parametr ten jest uzależniony od tego, jakie przybory kanalizacyjne przyłączone są do rur. Jedną z ogólnych zasad montażu jest ta, że rury położone bliżej odpływu z budynku nie mogą mieć mniejszej średnicy niż rury na wcześniejszych odcinkach instalacji, ponieważ to przez nie przypływa największa ilość ścieków (program na telefon). Z tego wynika, że średnica podejścia musi być równa lub większa średnicy odpływu z tzw. przyboru sanitarnego, natomiast średnica w pionie kanalizacyjnym musi być przynajmniej równa średnicy największego podłączonego do pionu podejścia.
Przepisy określają wyłącznie minimalne średnice, ale w praktyce zalecane jest zwiększenie średnic przewodów odpływowych w przypadku, gdy ich trasa podejścia ma więcej niż 3 załamania (program na egzamin ustny). Rury o zwiększonej średnicy to pewność lepszego spływu ścieków, ale im są one grubsze, tym trudniej dobrze je ukryć.

Trudności ze spływaniem ścieków

Środki ochrony drewna zdjęcie nr 3Ważne jest także to, aby poziome odcinki instalacji, w tym m.in. podejścia, były jak najkrótsze, aby uniknąć trudności ze spływaniem ścieków (promocja 3 w 1). Przykładowo, jeśli miska ustępowa jest przyłączona do podejścia o średnicy 10cm, to odległość tego podejścia od pionu nie może przekraczać 1 metra. W przypadku, gdy długość podejścia jest większa, należy wykonać dodatkowe wentylowanie.
W przypadku pozostałych sprzętów, np. pralki, zlewozmywaka czy wanny, przyłącza mogą mieć średnicę 5 cm (segregator). Według przepisów istnieje możliwość wykonania dla bidetu lub pojedynczej umywalki podejścia o średnicy 40 mm – należy jednak pamiętać, że im węższe podejście, tym trudniejszy odpływ. Dla wanny długość podejścia nie może przekraczać 2 m, natomiast dla bidetu czy umywalki 3 m. W przypadku, gdy podejście musi być dłuższe, należy pamiętać o powiększeniu jego średnicy do 70 mm oraz wykonaniu odpowiedniego wentylowania (opinie). W przypadku, gdy do jednego podejścia połączane jest kilka sprzętów, należy pamiętać o uwzględnieniu większych przepływów – w budownictwie jednorodzinnym zwykle nie stosuje się podejść szerszych niż 70 mm.

Najnowsze wpisy

23.07.2024
Środki ochrony drewna zdjęcie nr 4
Zmiany w projekcie technicznym

Zgodnie z przepisami Ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane, opracowanie projektu budowlanego należy do podstawowych obowiązków…

22.07.2024
Środki ochrony drewna zdjęcie nr 5
Historia uprawnień budowlanych w Polsce

Uprawnienia budowlane w Polsce mają długą i złożoną historię, sięgającą czasów przedwojennych (program TESTY UPRAWNIENIA BUDOWLANE - wersja na komputer). W…

Środki ochrony drewna zdjęcie nr 8 Środki ochrony drewna zdjęcie nr 9 Środki ochrony drewna zdjęcie nr 10
Środki ochrony drewna zdjęcie nr 11
Środki ochrony drewna zdjęcie nr 12 Środki ochrony drewna zdjęcie nr 13 Środki ochrony drewna zdjęcie nr 14
Środki ochrony drewna zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Środki ochrony drewna zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Środki ochrony drewna zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami