Blog
Dynamiczne obciążenia
W artykule znajdziesz:
Dynamiczne obciążenia
Istnieją natomiast podstawy do twierdzenia, iż przy obciążeniach dynamicznych wpływ sinizny może okazać się dość poważny, zwłaszcza w przypadku udarności (program uprawnienia budowlane na komputer). Z tych względów sinizna jest dopuszczalna we wszystkich elementach konstrukcyjnych, z wyjątkiem poważniejszego zasinienia drewna przeznaczonego do budowy samolotów. W przeciwieństwie do tego K o 11 m a n n opierając się o dane Klawittera stwierdza, że w parze z postępującym zasinieniem występuje zmniejszenie wytrzymałości na ściskanie, rozciąganie i zginanie.
Obserwacje Liesego i Hartmann-Fahnenbrock dowodzą, że strzępki grzybni można spotkać nie tylko we wnętrzu komórek miękiszowych i cewek zasiniałego drewna, lecz że w drewnie silnie za- siniałym występują one również w blaszkach środkowych, stanowiących spoiny komórek. Nie stwierdzono jednak czy strzępki grzybni rozwinęły się w blaszce środkowej jeszcze wewnętrz drewna, czy też dopiero na odsłoniętym przekroju po wykonaniu preparatu (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Wyjaśnienie tego zagadnienia jest ważne, gdyż spoistość blaszki środkowej wywiera duży wpływ na mechaniczne własności drewna. Potwierdzenie przypuszczeń co do rozwoju grzybni w blaszce środkowej rzuciłoby nowe światło na obniżanie przez siniznę wytrzymałości drewna, a zwłaszcza jego udarności.
Wpływ sinizny na fizyczne własności drewna polega przede wszystkim na zmianie jego naturalnej barwy. Fakt ten ma decydujące znaczenie dla zastosowania drewna do celów stolarskich, gdzie ze względów estetycznych sinizna stanowi poważną wadę. Niezależnie jednak od przeznaczenia sinizna zawsze obniża tzw. handlowy wygląd drewna i świadczy o złych warunkach konserwacji, w jakich znajdował się surowiec lub tarcica.
Czerwień
Nasuwa to odbiorcy przypuszczenie, iż możliwe było również zakażenie drewna przez inne grzyby, które nie wywołały jeszcze widocznych zmian. Sinizna może też pokrywać zabarwienia wywołane przez grzyby rozkładające drewno, jak np. czerwień; daje to podstawę do przypuszczeń, że w trakcie późniejszego użytkowania lub składowania drewna nastąpi dalszy rozwój tych wad. Tym tłumaczy się powszechne mniemanie o niższej wartości zasiniałego drewna oraz jego niższa cena (uprawnienia budowlane).
W drewnie okrągłym przeprowadza się pomiar sinizny mierząc na czołach głębokość zasięgu sinizny w kierunku od obwodu ku środkowi przekroju poprzecznego; pomierzony odcinek wyraża się w centymetrach lub w ułamku średnicy. W tarcicy głębokość zasięgu określa się opisowo, wyróżniając siniznę głęboką i siniznę powierzchniową. Prócz tego określa się liczbę i kształt plam oraz intensywność ich zabarwienia (program egzamin ustny).
Czerwień. Polega ona na zabarwieniu drewna na kolor od czerwonawego do brunatnego, czasem z odcieniem fioletowym; występowanie czerwieni powodują różne gatunki grzybów. W zależności od miejsca występowania na przekroju poprzecznym drewna okrągłego wyróżnia się czerwień bielu (czerwień zewnętrzna) i czerwień twardzieli (czerwień wewnętrzna).
Czerwień bielu przenika smugami od obwodu do granicy twardzieli; przy silnym rozwoju czerwień opanowuje cały biel tworząc zamknięty, ciemno zabarwiony pierścień (opinie o programie).
Czerwień bielu stanowi objaw związany z początkowym stadium rozwoju grzybów porażających drewno podczas składowania i wywołujących zgniliznę składową. Wada ta występuje na drewnie drzew iglastych, najczęściej na drewnie świerkowym oraz na drewnie twardzielowych gatunków liściastych, głównie na drewnie dębowym. Czerwień bielu obniża nieco mechaniczne własności drewna i zwiększa jego higroskopijność (segregator aktów prawnych). Ze względu na możliwość dalszego rozwoju oraz na możliwość powstania zgnilizny czerwień bielu dopuszcza się w drewnie iglastym jedynie w sortymentach niższych klas jakości.
W drewnie dębowym czerwień bielu dopuszcza się bez ograniczeń w tych przypadkach, gdy biel ma odpaść w toku obróbki. Czerwień bielu stanowi wadę mało zbadaną; dotychczas brak bardziej szczegółowych danych o jej wpływie na jakość i możliwość użytkowania porażonego drewna (promocja 3 w 1).
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32