Blog

04.01.2022

Konstrukcje żurawi wieżowych

W artykule znajdziesz:

Konstrukcje żurawi wieżowych
Konstrukcje żurawi wieżowych

Klasyfikacja i konstrukcje żurawi wieżowych. Klasyfikacja żurawi wieżowych może być dokonana z różnych punktów widzenia (program uprawnienia budowlane na komputer).

Jednym z kryteriów klasyfikacji jest rodzaj podwozia, na którym wieża żurawia jest zainstalowana. W zależności więc od rodzaju podwozia rozróżniamy:

  • żurawie na podwoziu torowym (szynowym),
  • żurawie na podwoziu kołowym.

Znaczna większość żurawi wieżowych stosowanych w budownictwie wyposażona jest w podwozia torowe (szynowe) i przystosowana do przemieszczania się po torach o różnych szerokościach, zależnych od wielkości momentu roboczego żurawia. Jednakże w ostatnich latach coraz częściej zaczynają występować żurawie wieżowe o podwoziach kołowych (samochodowych lub specjalnych) przystosowanych do przemieszczania się po nawierzchniach typu drogowego (Francja, Niemcy itp.) (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Innym z kryteriów klasyfikacji jest rodzaj konstrukcji wieży. Pod tym względem żurawie dzielą się na:

  • żurawie z wieżą kratową i obracalną dokoła niej głowicą, do której przegubowo umocowany jest wysięgnik i przeciwciężar, przy czym dla dokonania obrotu wysięgnika konieczny jest obrót tylko głowicy;
  • żurawie z obracalną górną częścią wieży, do której wysięgnik i przeciwciężar przymocowany jest również za pomocą przegubów, lecz obrót wysięgnika w płaszczyźnie poziomej odbywa się przez obrót górnej części wieży;
  • żurawie z obracalną na całej wysokości wieżą kratową z rur;
  • żurawie z obracalną wieżą rurową na całej wysokości;
  • żurawie samopodnośne (uprawnienia budowlane).

Jako punkt wyjściowy klasyfikacji żurawi wieżowych może być przyjęty również rodzaj wysięgnika jako jeden z najważniejszych elementów charakterystyki żurawi. Pod tym względem żurawie podzielić można na:

  • żurawie o stałych wysięgnikach, w których zmiana wysięgu odbywa się za pomocą przesuwnego (wzdłuż dolnej części wysięgnika) wózka z hakiem, tzw. wodzaka,
  • żurawie o zmiennym wysięgu, dokonywanym przez zmianę pochylenia wysięgnika (program egzamin ustny).

Żurawie wieżowe kratowe

Przy dalszych rozważaniach przyjmiemy klasyfikację żurawi wieżowych, biorąc za podstawę konstrukcję ich wieży i rodzaj podwozia. Żurawie wieżowe na podwoziu torowym (opinie o programie). Żurawie wieżowe kratowe z obracalną głowicą. Żuraw wieżowy kratowy składa się w zasadzie z następujących głównych zespołów:

  • dolnej części nazywanej podstawą, ustawionej na torze,
  • wieży złożonej z kilku sekcji, zazwyczaj o przekroju kwadratowym,
  • wysięgnika umocowanego do obracalnej głowicy lub do obracalnej wieży,
  • wspornika z przeciwciężarem,
  • kabiny sterowniczej,
  • wielokrążków podnoszenia ładunków i zmiany nachylenia wysięgnika oraz
  • mechanizmów podnoszenia, zmiany nachylenia wysięgnika oraz jazdy żurawia.

Jako przykład może służyć żuraw typu BKSM-2 z wieżą wykonaną w postaci kratownicy przestrzennej z obracalną głowicą (segregator aktów prawnych).

Wieża 1 o przekroju kwadratowym z kształtowników stalowych opiera się na podstawie 2, wspartej na czterech dwukołowych wózkach jezdnych 3. Na górnym członie wieży 4 (stanowiącym głowicę nieruchomą) oparta jest głowica obracalna 5, do której z kolei umocowany jest przegubowo wysięgnik 6 oraz wspornik 7 z przeciwciężarem 8. Głowica obracalna 5 oparta jest za pomocą czopa w łożysku oporowym głowicy wieży oraz na kołach oporowych osadzonych w górnej części wieży. W ten sposób głowica, wysięgnik oraz przeciwciężar stanowią obracalną część żurawia.

Wysięgnik utrzymywany jest w żądanym położeniu za pomocą wielokrążka 9. Na końcu wysięgnika umocowane jest zblocze wielokrążka podnoszenia ładunków 10 połączone z nawrotną wciągarką wyciągową 11, umieszczoną na wsporniku przeciwciężaru (promocja 3 w 1).

Wszystkie liny idące od wciągarek wprowadzone są do rury, której oś znajduje się w osi obrotu wieży żurawia, po czym poprzez krążki kierunkowe doprowadzone są do wielokrążków - podnoszenia ładunków i zawieszenia wysięgnika.

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami