Blog

30.05.2018

Działalność górnicza a szkody górnicze

W artykule znajdziesz:

Działalność górnicza a szkody górnicze

 
Działalność górnicza a szkody górnicze

Polska krajowa energetyka w w przeważającej większości opiera się o paliwa kopalniane, które są nieodnawialne. Węgiel, jest jednym z najcenniejszych surowców wydobywanych na terenie Polski (uprawnienia budowlane). Nazywany jest również „czarnym złotem“. Niestety działalność kopalni, a co za tym idzie zakładów górniczych niesie ze sobą ryzyko powstania wielu szkód górniczych. Z całą pewnością odradza się budowania budynków na terenach, które objęte są pracami górniczymi. Co jednak zrobić gdy budynek powstał jeszcze przed odkryciem złóż węgla? Warto sięgnąć po prawo górnicze. Znaleźć w nich można niezbędne przepisy, które uprawniają do dochodzenia odszkodowania za wyrządzone szkody górnicze. Na Śląsku szkody wyrządzone przez działalność górniczą są bardzo często spotykane (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Osoba poszkodowana musi jednak udowodnić, że szkody te mają związek przyczynowo-skutkowy z działalnością zakładów górniczych. Prace górnicze nie muszą być wykonywane bezpośrednio pod budynkiem.

 

Wstrząsy, drgania mogą być odczuwalne również w sporej odległości. Trzeba bowiem pamiętać, że węgiel wydobywany jest niejednokrotnie na dość sporej głębokości. Trudno jednak jednoznacznie przewidzieć, w którym miejsc u wstrząsy będą na pewno odczuwalne. Co jednak zrobić gdy szkody już powstaną? Należy wziąć pod uwagę Prawo górnicze, w szczególności zmiany jakie nastąpiły po 1 stycznia 2012 roku w wyżej omawianej Ustawie. Wcześniej zakłady górnicze powinny naprawić szkody tak by przywrócić stan pierwotny rzeczy (program uprawnienia budowlane na komputer). W chwili obecnej po wprowadzonych zmianach, to poszkodowany może wybrać sposób naprawienia szkody. Ma więc do wyboru możliwość przywrócenia stanu pierwotnego przez zakład górniczy lub otrzymanie odszkodowania w gotówce. Trzeba również pamiętać o tym, że okres dochodzenia roszczeń wynikłych z wystąpienia szkód górniczych wynosi 5 lat. Po upłynięciu tego okresu roszczenia ulegają przedawnieniu. Osoba poszkodowana przez działalność zakładów górniczych zwolniona jest z wszelkich opłat sadowych.

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami