Blog

Wrażenia z egzaminu ustnego z 2015 zdjęcie nr 2
23.03.2021

Działania przyczepności

W artykule znajdziesz:

Działania przyczepności

Wrażenia z egzaminu ustnego z 2015 zdjęcie nr 3
Działania przyczepności

Tak mały poślizg nie oznacza jeszcze wyłączenia się działania przyczepności, a tylko zanik ten zapowiada. W tym okresie hak jest dodatkowym czynnikiem powodującym współpracę betonu i stali. Po przezwyciężeniu przyczepności współpracę zapewniają tylko haki. W pewnych przypadkach nie wpływa to na nośność belki, szczególnie przy łukowym jej działaniu (program uprawnienia budowlane na komputer).

Aby pokazać, że różnie można oceniać znaczenie działania haków przytoczmy za Volterem. Wykres naprężeń przyczepności określonych doświadczalnie w momencie poprzedzającym powstawanie pierwszej rysy. Teoretyczny rozkład naprężeń xp w fazie II pracy żelbetu (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Zbrojenie uległo przesunięciu w betonie, nastąpiła utrata przyczepności i całkowitą siłę rozciągającą w pręcie przenosi sam hak. Wszystkie te trzy przypadki mogą wystąpić pod jednakowym obciążeniem. Pierwszy przypadek odnosi się do dobrego betonu, który współpracuje na rozciąganie ze zbrojeniem, składającym się z szeregu prętów. Przypadek drugi charakteryzuje element żelbetowy, w którym beton jest trochę gorszy i zbrojenie zostało zaprojektowane w postaci paru grubych prętów. W belce wystąpiły już liczne rysy sięgające aż do osi obojętnej, przyczepność jest jednak jeszcze dobra i teoretycznie obliczony prostolinijny wykres naprężeń pokrywa się z rzeczywistym (uprawnienia budowlane).

W przypadku trzecim konstruktor zlekceważył zakotwienie wynikające z przyczepności. Uzbroił on po prostu belkę za pomocą kilku grubych prętów, bez zastosowania strzemion zwiększających przyczepność. Stosunek ten jest równocześnie miernikiem występowania rys, jak i ugięcia belki. Można przypuścić, że wydłużenia stali w III przypadku będą jeszcze większe, ponieważ jak wykazały badania, hak ulega silnemu poślizgowi zanim ulegnie zakleszczeniu. Widzimy więc, że zakotwienie zbrojenia wyłącznie za pomocą haków, bez przyczepności, może doprowadzić do zbyt dużego wydłużenia się prętów i do wcześniejszego powstawania rys. Z rozważań tych wynika, że haki mogą odgrywać podrzędną rolę i w wielu przypadkach załamanie następuje przedtem zanim haki w ogóle zaczną pracować (program egzamin ustny).

Zużycie stali na haki

W większości przypadków stanowią one tylko dodatkowe zabezpieczenie elementu. Wprowadzenie w grę przyczepności pozwala na znaczne zwiększenie ścisłej współpracy wkładek z betonem na całej ich długości i na zupełne pominięcie haków (opinie o programie). Są konstrukcje, w których zapewnienie przyczepności na całej długości gra specjalnie ważną rolę. Należą tu przede wszystkim konstrukcje narażone na wstrząsy i wybuchy w nieokreślonym z góry miejscu, jak np. schrony przeciwlotnicze, budowle fortyfikacyjne itp. Zużycie stali na haki nie da się ściśle ustalić, gdyż jest ono zależne wybitnie od charakteru konstrukcji. Wynosi ono przy krótkich prętach ok. 15%, spadając przy długich do 2%. Średnio dla przeciętnej konstrukcji można przyjąć ok. 4% (segregator aktów prawnych).

Zaniechanie haków daje więc pewną oszczędność stali, ale znacznie ważniejsze jest jednak zmniejszenie kosztów robocizny. Wynoszą one przy prętach prostych niemal 100%, gdyż pręty te poza przecięciem nie wymagają innej obróbki. Przy prętach odgiętych oszczędność jest oczywiście mniejsza i wynosi średnio 50%. Dla całości zbrojenia przyjąć można ok. 70-h80% zmniejszenia robocizny przy gięciu wkładek bez haków. Ponadto z tego tytułu oszczędzamy jeszcze na czasie wykonywania oraz uzyskujemy wygodniejsze rozmieszczenie wkładek, szczególnie w miejscach ich większego zagęszczenia (promocja 3 w 1).

Dlatego tendencje domagania się we wszystkich przypadkach najlepszego teoretycznie kształtu haków i „opływowych” kształtów odgięć tam nawet, gdzie to jest zbyteczne należą już dziś do przeszłości. Haki powinny być stosowane tylko w przypadkach, gdy są niezbędne lub gdy podnoszą bezpieczeństwo budowli. Rozpatrzmy je w trzech grupach zbrojeniowych. Grupa I. Pręty, które na swoich końcach nie są w pełni obciążone na ciągnienie. Są to proste dolne pręty belek i płyt.

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Wrażenia z egzaminu ustnego z 2015 zdjęcie nr 4
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Wrażenia z egzaminu ustnego z 2015 zdjęcie nr 5
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Wrażenia z egzaminu ustnego z 2015 zdjęcie nr 8 Wrażenia z egzaminu ustnego z 2015 zdjęcie nr 9 Wrażenia z egzaminu ustnego z 2015 zdjęcie nr 10
Wrażenia z egzaminu ustnego z 2015 zdjęcie nr 11
Wrażenia z egzaminu ustnego z 2015 zdjęcie nr 12 Wrażenia z egzaminu ustnego z 2015 zdjęcie nr 13 Wrażenia z egzaminu ustnego z 2015 zdjęcie nr 14
Wrażenia z egzaminu ustnego z 2015 zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Wrażenia z egzaminu ustnego z 2015 zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Wrażenia z egzaminu ustnego z 2015 zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami