Blog

Wykorzystywanie odpadów zdjęcie nr 2
09.01.2021

Dziedzina racjonalnego budownictwa

W artykule znajdziesz:

Dziedzina racjonalnego budownictwa

Wykorzystywanie odpadów zdjęcie nr 3
Dziedzina racjonalnego budownictwa

Nasza wieś była w przeważającej większości pozbawiona urządzeń, na skutek czego wszelkie postępowe dążenia w dziedzinie racjonalnego budownictwa były skazane na niepowodzenie. System zabudowy zagród budynkami zespolonymi (pod jednym dachem) występował najczęściej u biednych a nawet średniorolnych chłopów (program uprawnienia budowlane na komputer).

Budynki były przeważnie wznoszone bez projektów i w oparciu różnorodne materiały budowlane, przeważnie pochodzenia miejscowego. Ogólnie w ówczesnym czasie zaznaczył się już silnie upadek rzemiosła budowlanego, co wpłynęło również na upadek twórczości ludowej w dziedzinie budownictwa. Cały wysiłek i pomysłowość zostały skierowane na obniżkę kosztów budowy. Drobne gospodarstwa rolne były przeciążone kapitałem budowlanym, a środki materialne, jakimi rozporządzał przeciętny chłop, nie pozwalały w pełni stosować metod materiałów budowlanych używanych w budownictwie miejskim (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Przeprowadzone w ówczesnym okresie badania ustaliły, że kapitał budowlany w gospodarstwie małorolnym powinien zamykać się w granicach 33-50% wartości gruntu posiadanego przez chłopa lub 25-40% wartości całego gospodarstwa, a więc gruntu i zabudowań łącznie z inwentarzem żywym i martwym. W świetle tych badań okazało się, że najmniejsze gospodarstwa były tak przeciążone kapitałem budowlanym, iż przekraczał on bardzo często wartość gruntu i sięgał ponad 100% zamiast dopuszczalnych ekonomicznie 50% (uprawnienia budowlane).
Szukano więc wyjścia z tej sytuacji w dwóch kierunkach:
- ograniczając ilość i wielkość zabudowań do niezbędnego minimum,
- wykonując założony program budownictwa przy użyciu najtańszych materiałów budowlanych.

Zastosowanie pierwszego kierunku prowadziło w praktyce do ograniczenia potrzeb, a tym samym do pogorszenia warunków, w jakich miało pracować dane gospodarstwo. Drugi kierunek był bardziej słuszny, jeśli nie jedyny w swoim rodzaju. Poszukiwania nowych metod i najtańszych rozwiązań konstrukcyjno- materiałowych uzasadnione były faktem, że ponad 70% drobnych gospodarstw rolnych stanowiły gospodarstwa poniżej 5 hektarów (program egzamin ustny).

Architektura i budownictwo dworkowe

Z gospodarstw tych żyło ok. 2 200 000 rodzin, co w procentowym przeliczeniu stanowiło połowę ówczesnego zaludnienia kraju. Obok rozwiązania palących potrzeb mieszkaniowych wymagających radykalnej poprawy szukano również możliwości poprawy stanu budynków inwentarskich i gospodarczych. Zaniedbany bowiem stan techniczny budynków gospodarczych i inwentarskich uniemożliwiał zwiększenie produkcji rolnej i zwierzęcej, groził zwiększeniem śmiertelności u zwierząt, powodując przez to znaczne straty w gospodarstwach rolnych (opinie o programie).

Biorąc pod uwagę fakt, że Polska liczyła w ówczesnym okresie około 4 milionów gospodarstw rolnych ogółem, zwiększenie wydajności produkcji rolnej o kilka nawet procent stanowiło wielki społeczny problem. Gwarancją zakładanego wzrostu produkcji miały być ulepszone i unowocześnione budynki produkcyjne (segregator aktów prawnych). Niestety w latach międzywojennych stosunki gospodarcze i społeczne nie pozwoliły na realizację tych zamierzeń. Budownictwo folwarczne w okresie międzywojennym przechodziło - dzięki pewnej stabilizacji gospodarczej w latach 1923-27 - krótki okres rozwoju. Na ogół jednak istniejące stare budynki gospodarcze i inwentarskie przeważnie tylko remontowano lub przebudowywano, przystosowując je do zmiany aktualnych kierunków produkcyjnych uzależnionych od koniunktury gospodarczej.

Należy wspomnieć, iż w tym okresie architektura i budownictwo dworkowe przestało się rozwijać. Budownictwo mieszkaniowe dla służby folwarcznej było nadal ubogie i ściśle funkcjonalne o bardzo ograniczonym programie użytkowym. W gospodarstwach obszarniczych wznoszono sporadycznie nieliczne nowe budynki inwentarskie i gospodarcze, według publikowanych wzorów krajowych lub zagranicznych.

Oddzielne zagadnienie w okresie międzywojennym stanowiło budownictwo realizowane na wsi przez czynniki państwowe, samorządowe lub społeczne. Podjęta została akcja odbudowy wsi po zniszczeniach wojennych. Opracowano serie projektów budynków mieszkalnych, inwentarskich i gospodarczych (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

19.05.2025
Wykorzystywanie odpadów zdjęcie nr 4
Jak wyciszyć ściany, stropy i instalacje?

Aby skutecznie wyciszyć ściany, stropy oraz instalacje, konieczne jest zastosowanie kilku różnych technik i materiałów, które wzajemnie się uzupełniają. Ściana…

12.05.2025
Wykorzystywanie odpadów zdjęcie nr 5
Jak wygląda docieplenie starego domu?

Docieplenie starego domu to proces mający na celu poprawę jego efektywności energetycznej, komfortu cieplnego oraz ochrony konstrukcji przed degradacją. W…

Wykorzystywanie odpadów zdjęcie nr 8 Wykorzystywanie odpadów zdjęcie nr 9 Wykorzystywanie odpadów zdjęcie nr 10
Wykorzystywanie odpadów zdjęcie nr 11
Wykorzystywanie odpadów zdjęcie nr 12 Wykorzystywanie odpadów zdjęcie nr 13 Wykorzystywanie odpadów zdjęcie nr 14
Wykorzystywanie odpadów zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Wykorzystywanie odpadów zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Wykorzystywanie odpadów zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami