Blog

Najpoważniejsze prace budowlane uprawnienia budowlane zdjęcie nr 2
03.01.2020

Dźwigary skrzynkowe

W artykule znajdziesz:

Dźwigary skrzynkowe

Najpoważniejsze prace budowlane uprawnienia budowlane zdjęcie nr 3
Dźwigary skrzynkowe

Dźwigary skrzynkowe projektuje się o pasach równoległych lub z górnym pasem łamanym, przy czym w zależności od rozpiętości i wielkości obciążeń przekroje skrzyń mogą być mniej lub więcej złożone (program na telefon). W odróżnieniu od układu krzyżulców w dźwigarach o przekroju dwuteowym, deski krzyżulcowe obu ścianek dźwigarów skrzynkowych są symetrycznie pochylone ku środkowi rozpiętości nie krzyżując się wzajemnie. Wysokość konstrukcyjna tych dźwigarów waha się w granicach I/n-f-1/i2 (program na komputer).
Szkielet dźwigarów składający się z pasów i słupków wykonuje się z krawędziaków, natomiast krzyżulce obejmujące szkielet — z desek o grubości 19-=-25 mm. Słupki usztywniają dźwigary i ścianki krzyżulcowe rozciągane, a poza tym stanowią elementy ściskane kraty dźwigarów dwutrapezowych. Słupki są umieszczone między pasami w dotyk, a dla zabezpieczenia ich od przesuwu stosuje się trójkątne klocki umocowane do pasów i słupków. Krzyżulce przymocowuje się do pasów gwoździami przeważnie w układzie w zakosy, a liczbę gwoździ w krzyżulcach ustala się ze względu na siłę w nich panującą (program egzamin ustny). Z punktu widzenia wykonawstwa, sztywności i wyglądu zewnętrznego są one lepsze od dźwigarów dwuteowych, wymagają jednakże do konstrukcji krawędziaków i większej liczby gwoździ.

Konstrukcje kratowe płaskie, których głównym zadaniem jest przeniesienie obciążeń z dachu, świetlików itp. — nazywamy wiązarami. Podstawowymi elementami nośnymi wiązarów są pasy, zaś elementy kraty odgrywają nieporównanie mniejszą rolę. Połączenie pręta w węzłach przyjmuje się jako przegubowe, wskutek czego przy obciążeniu wiązarów jedynie w węzłach, we wszystkich prętach kraty powstają wyłącznie siły osiowe. Przy obciążeniu pasów między węzłami powstaje w nich dodatkowo zginanie (opinie o programie).

Na kształt wiązarów wpływają przede wszystkim: rodzaj pokrycia (spadek dachu), rozpiętość itp. Zasadniczymi typami są wiązary: trójkątne, dwutrapezowe, z górnym pasem łukowym, o pasach równoległych. Kształt geometryczny wiązarów wpływa na wielkość sił w elementach kraty. W wiązarach z górnym pasem parabolicznym, pracujących pod obciążeniem równomiernie rozłożonym na całej długości, elementy kraty nie biorą udziału w pracy. Siły w nich powstają dopiero przy obciążeniu wiązarów ciężarem jednostronnym. Krzyżulce mają zwykle nachylenie zmienne do poziomu, ponieważ przedziały stosuje się przeważnie o jednakowych długościach (segregator aktów prawnych).

W wiązarach trójkątnych wznoszące się krzyżulce są rozciągane, a słupki — ściskane. Przy zmianie kierunku krzyżulców w tych wiązarach krzyżulce będą ściskane, a słupki rozciągane. W wiązarach o pasach równoległych lub dwutrapezowych, o małym spadku, krzyżulowe opadające ku środkowi wiązara są rozciągane, a słupki — ściskane, i odwrotnie.
Niedostatecznie duża wysokość wiązarów wymaga zastosowania do konstrukcji dużych przekrojów pasów i dużej liczby łączników oraz sprawdzenia strzałki ugięcia.
Rozstaw wiązarów zwykle waha się w granicach 2,5-4-6,0 m i jest podyktowany względami ekonomicznymi.

Wiązary deskowe

Wiązary deskowe stosowane w barakach itd. rozmieszcza się zwykle w rozstawie 1,0-4-1,25 m.
Nachylenie krzyżulców powinno wahać się w granicach 30-4-65° do poziomu; lepiej stosować je pod kątem 45°.
Odstępy węzłów pasa górnego o osi prostej powinny wynosić 2,5-4-3,0 m dla pasów łukowych, 1,5-4-2,5 m, a dla dźwigarów deskowych 1,0-4-1,3 m. Przedziały pasów dolnych mogą być dwukrotnie większe. Należy dążyć, aby osie prętów schodzących się w jednej wiązce przecinały się w jednym punkcie (promocja 3 w 1). Szczególnie należy przestrzegać tego warunku przy stosowaniu w węzłach łączników o dużej nośności. W przypadku złączy na gwoździe pręty kraty przeważnie nie przecinają się w jednym punkcie i należy w obliczeniach uwzględniać mimośrodowość połączenia prętów, tj. uwzględniać dodatkowe obciążenie pasa momeptem M = K • e.

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Najpoważniejsze prace budowlane uprawnienia budowlane zdjęcie nr 4
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Najpoważniejsze prace budowlane uprawnienia budowlane zdjęcie nr 5
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Najpoważniejsze prace budowlane uprawnienia budowlane zdjęcie nr 8 Najpoważniejsze prace budowlane uprawnienia budowlane zdjęcie nr 9 Najpoważniejsze prace budowlane uprawnienia budowlane zdjęcie nr 10
Najpoważniejsze prace budowlane uprawnienia budowlane zdjęcie nr 11
Najpoważniejsze prace budowlane uprawnienia budowlane zdjęcie nr 12 Najpoważniejsze prace budowlane uprawnienia budowlane zdjęcie nr 13 Najpoważniejsze prace budowlane uprawnienia budowlane zdjęcie nr 14
Najpoważniejsze prace budowlane uprawnienia budowlane zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Najpoważniejsze prace budowlane uprawnienia budowlane zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Najpoważniejsze prace budowlane uprawnienia budowlane zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami