Blog
Dźwigniki śrubowe krajowe
W artykule znajdziesz:
Dźwigniki śrubowe krajowe produkowane są o udźwigach 3, 5, 10, 20 T i wysokości podnoszenia odpowiednio 200, 300, 325, 350 mm (program uprawnienia budowlane na komputer). Odmianą dźwigników śrubowych są dźwigniki z dodatkową śrubą poziomą, dającą możność przesuwania dźwignika w poziomie na odległość 200-350 mm.
Dźwigniki hydrauliczne (tłokowe). Dźwigniki hydrauliczne (tłokowe) w porównaniu z zębatkowymi i śrubowymi odznaczają się znacznie większym udźwigiem (od 5 do 750 T i więcej). Napęd dźwigników hydraulicznych może być ręczny lub mechaniczny (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Dźwignik hydrauliczny składa się z trzech zasadniczych zespołów: pionowego cylindra z tłokiem, pompki tłokowej i komory z płynem (woda lub olej). W komorze olejowej 1 znajduje się pompka tłokowa 2 uruchamiana ręcznie dźwignią 3. Tłok 7 w cylindrze 6 jest uszczelniony pierścieniem 9; płyn zasysany przez pompkę z komory płynowej poprzez zawór ssawn) 4 przetłaczany jest przez zawór tłoczny 5 do przestrzeni podtłokowej w cylindrze, co powoduje podnoszenie się tłoka wraz ze wspartym na nim przedmiotem. Opuszczanie tłoka odbywa się przez wypuszczenie spod niego płynu za pomocą zaworu łączącego cylinder z komorą płynową (uprawnienia budowlane).
Zawór ten jest otwierany i zamykany przez pokręcenie śrubowego wrzeciona za pomocą pokrętki.
W łatwo dostępnych miejscach stosowane są dźwigniki hydrauliczne stanowiące jedną całość z pompką, natomiast w miejscach, gdzie trudne jest bezpośrednie operowanie dźwignią, używane są dźwigniki w postaci dwóch połączonych przewodem podzespołów, a mianowicie * oddzielnie cylinder z tłokiem i oddzielnie pompka z komorą płynową (program egzamin ustny).
W dźwigniku hydraulicznym fczęścią dźwigającą bezpośrednio podnoszony przedmiot jest w zasadzie tłok.
Gdy jednak podnosić trzeba na większą wysokość, przekraczającą wysokość jednorazowego skoku, stosuje się dźwigniki, w których nie tłok, lecz cylinder (dźwignik typu „Perpetuum”) jest częścią dźwigającą. Kolejność pracy takiego dźwignika (opinie o programie).
Wciągniki konstruowane
Siłę P wywieraną przez robotnika na koniec dźwigni poruszającej tłok pompki przy udźwigu Q oblicza się ze wzoru (segregator aktów prawnych). Wciągniki znajdują na placach budowy stosunkowo niewielkie zastosowanie (roboty fundamentowe - palowania, wąskie wykopy itp.), natomiast większe znaczenie znajdują w wytwórniach produkcji pomocniczej na budowach, w bazach maszynowych i transportowych, na składach, wreszcie przy montażu maszyn, kotłów itp.
Wciągniki konstruowane są o udźwigu w granicach od 0,1 do 20,0 T, przy prędkości podnoszenia ładunków od 3 do 25 m/min; ogólna wysokość podnoszenia wynosi od 3 do 30, a nawet 40 m. W przypadku wciągników ruchomych prędkość przemieszczania poziomego ładunków waha się od 15 do 30 m/min.
Wciągniki można podzielić na:
- wciągniki łańcuchowe z napędem ręcznym do podnoszenia ładunków o niewielkim ciężarze na małe wysokości; są one podwieszane do kozłów montażowych, trójnogów, belek stropowych itd.;
- wciągniki o napędzie elektrycznym stałe - służące do podnoszenia ciężarów na większe wysokości, oraz ruchome, służące zarówno do podnoszenia ciężarów, jak i do przemieszczania poziomego.
Wciągniki łańcuchowe. Wciągnik łańcuchowy bierze swą nazwę od łańcucha, za pomocą którego wprawiany jest w ruch mechanizm napędowy (ręcznie). Mechanizm napędowy we wciągnikach łańcuchowych może być wyposażony w:
- przekładnię ślimakową najczęściej stosowaną we wciągnikach łańcuchowych, udźwig od 0,5 do 10 T, sprawność r\ = 0,6-0,7; są to tzw. wciągniki ślimakowe;
- przekładnię zębatą, w ostatnich latach coraz częstsze zastosowanie osiągają wciągniki z obiegową przekładnią zębatą (planetarną) ze względu na ich dużą sprawność, dochodzącą przy dobrym wykonaniu do r\ = 0,9 (promocja 3 w 1).
Oba typy wciągników napędzane są ręcznie łańcuchami z ogniwami owalnymi. Jako łańcuchy nośne stosowane są niekiedy również łańcuchy drabinkowe (Galia), przy czym należy zauważyć, iż w odróżnieniu od łańcuchów ogniwowych łańcuchy drabinkowe pozwalają na odchylenie od pionu podnoszonego ładunku tylko w płaszczyźnie prostopadłej do sworzni przegubów łańcucha.
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32