Blog
Sytuacja mieszkaniowa
W artykule znajdziesz:
Cały obszar kraju został podzielony na 26 jednostek terytorialnych. Przeprowadzając rejonizację kraju A. Kukliński i M. Najgrakowski oparli swoją klasyfikację na stopniu aktywizacji gospodarczej poszczególnych terenów (program uprawnienia budowlane na komputer). Przyjęli oni przy tym następujące kryteria, pozwalające na dokonanie podziału terytorialnego kraju, zgodnie z przyjętą klasyfikacją:
- okręgami przemysłowymi nazwali zespoły terytorialne, dla których wskaźnik zatrudnienia w przemyśle na km2 jest przynajmniej trzy razy wyższy od średniej ogólnokrajowej, a udział przemysłu w ogólnym zatrudnieniu przekracza półtorakrotnie średnią ogólnokrajową;
- wyznaczając obszary przemysłowe przyjęli, że są to tereny, dla których wskaźnik zatrudnienia w przemyśle na km jest przynajmniej półtora raza wyższy od średniej ogólnokrajowej, a udział przemysłu w ogólnym zatrudnieniu jest wyższy od średniego dla Polski;
- obszarami uprzemysłowionymi nazwali zespoły terytorialne, dla których przynajmniej jeden ze wskaźników (w tym również dodatkowy, dotyczący relacji do liczby mieszkańców) przekracza wartość średniej ogólnokrajowej, a pozostałe oscylują około tej wartości;
- terenami nieuprzemysłowionymi nazwali pozostałe obszary kraju (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Dokonując powyższej klasyfikacji autorzy omawianej rejonizacji oparli się o materiały Spisu Powszechnego 1960 r. Od chwili przeprowadzenia SP 1960 r. nastąpiły dalsze przemiany gospodarcze (np. uruchomienie wielkiego kombinatu petrochemicznego w Płocku, rozbudowa zagłębi: Turoszowskiego, Tarnobrzeskiego czy Konińskiego, wybudowanie wzdłuż dolnej Wisły szeregu zakładów chemicznych itd.), co może wzbudzić wątpliwości w stosunku do przyjętego podziału kraju na okręgi i obszary przemysłowe i uprzemysłowione oraz na tereny nieuprzemysłowione (uprawnienia budowlane). Powyższe przemiany nie miały jednak wpływu na przeprowadzoną analizę, która z konieczności została oparta na materiałach spisów powszechnych 1950 r. i 1960 r., gdyż brak jest aktualniejszych materiałów w zakresie rozeznania sytuacji mieszkaniowej (program egzamin ustny).
Obszary przemysłowe
Zarówno powierzchnia, jak i zaludnienie poszczególnych regionów są bardzo zróżnicowane, co ma również poważny wpływ na przestrzenne zróżnicowanie warunków mieszkaniowych. Około 60% ludności zamieszkuje tereny zaliczone do okręgów i obszarów przemysłowych i uprzemysłowionych, których łączna powierzchnia wynosi około 35% ogólnej powierzchni kraju (opinie o programie).
Rozmieszczenie ludności miejskiej i wiejskiej w okręgach oraz obszarach przemysłowych i uprzemysłowionych, a także na terenach nieuprzemysłowionych ilustrują liczby (segregator aktów prawnych). Zaznaczyć przy tym należy, że w niniejszym artykule zaliczono do ludności miejskiej ludność zamieszkującą zarówno w miastach, jak i osiedlach typu miejskiego. Na terenach nieuprzemyslowionych, których powierzchnia wynosi około 65% ogólnej powierzchni kraju, zamieszkuje około 58% ogólnej liczby ludności wiejskiej i zaledwie 24% ogólnej liczby ludności miejskiej.
Ludność miejska w Polsce w 1960 r. wynosiła około 48% ogólnej liczby ludności, natomiast utrzymująca się z zawodów nierolniczych około 58%. Na terenach uprzemysłowionych (okręgi i obszary przemysłowe i uprzemysłowione) zarówno odsetek ludności miejskiej, jak i utrzymującej się z zawodów nierolniczych był wyraźnie wyższy niż na pozostałych terenach. Artykuł niniejszy stanowi fragment większej pracy poświęconej problematyce przestrzennej budownictwa i sytuacji mieszkaniowej w regionie miejskim Warszawy (promocja 3 w 1).
W pracy tej za region miejski uważa się m. st. Warszawę oraz jej strefę podmiejską, do której zaliczono 5 bezpośrednio do Warszawy przylegających powiatów, a mianowicie: nowodworski, wołomiński, otwocki, piaseczyński i pruszkowski. Do strefy podmiejskiej należą oczywiście również znajdujące się w określonych wyżej granicach miasta wydzielone z powiatów, tj. Otwock i Pruszków, a ponadto zaliczono do strefy podmiejskiej miasta Milanówek i Grodzisk Mazowiecki, które wprawdzie leżą poza wymienionymi powiatami, ale bezpośrednio przylegają i tworzą zwarty terytorialnie zespół z Brwinowem i Podkową Leśną.
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32