Blog

05.10.2022

Efekt estetyczny

W artykule znajdziesz:

Efekt estetyczny

Inaczej wygląda sprawa wymagań natury estetycznej. Bardzo często względy konstrukcyjne prowadzą do rozwiązań wpływających niekorzystnie na wartość estetyczną obiektu. Względy estetyczne powinny być zawsze brane pod uwagę, choć jedynie w szczególnie eksponowanych obiektach mogą grać rolę decydującą tym bardziej, że poglądy na skutki estetyczne takich czy innych zmian są często rozbieżne. Choć nie zawsze i nie wszystkie życzenia estetyczne muszą być uwzględnione, to jednak istnieje często możliwość wyboru takiego rozwiązania, które, np. przez dostosowanie nowo wprowadzanych elementów do rytmu istniejących, ukrycie wzmocnień w stropach itp., nie prowadzi do zeszpecenia obiektu (program uprawnienia budowlane na komputer).

Z efektem estetycznym wiąże się często sprawa zaleceń dotyczących sposobu wykonania robót wykończeniowych związanych z usuwaniem uszkodzeń, wzmocnieniem konstrukcji itp. Należy oczywiście dążyć do sformułowania takich zaleceń, które usuwałyby możliwość wystąpienia zjawisk wtórnych niepożądanych ze względów estetycznych, jak np. pękania lub plamy na tynkach, zarysowania i zawilgocenia widoczne na elewacji itp. (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Sposób przeprowadzenia i zakres prac inwentaryzacyjnych zależą od tego czy istnieje dokumentacja konstrukcyjna obiektu. Jeśli istnieje czynności inwentaryzacyjne mają charakter weryfikacji zgodności stanu faktycznego z dokumentacją. Jeśli dokumentacji brak istnieje konieczność jej odtworzenia. Zakres odtwarzania dokumentacji względnie jej weryfikacji zależy od zadania, jakie ma spełniać ekspertyza. Jeśli dotyczy ona jedynie fragmentu obiektu lub określonych zjawisk również inwentaryzacja może być fragmentaryczna, choć często przy okazji opracowywania ekspertyzy występuje celowość wykonania pełnej inwentaryzacji dla innych celów (uprawnienia budowlane).

Wymiary belki stropowej

Opieranie się na dokumentacji istniejącej wymaga przede wszystkim stwierdzenia czy podaje ona wszystkie wymiary (rozpiętość, wymiary przekrojów, układ zbrojenia itp.) niezbędne do wykonania koniecznych analiz wytrzymałościowych, gdyż często, szczególnie dokumentacja pochodząca z okresu przedwojennego, ma charakter projektu architektoniczno-budowlanego i nie podaje wszystkich niezbędnych danych (program egzamin ustny).

Następną czynnością, której nie wolno zaniechać, jest stwierdzenie stopnia zgodności dokumentacji z rzeczywistością. Sprawdzenie takie przeprowadza się na ogół w sposób wyrywkowy, rozpoczynając po stwierdzeniu zgodności ogólnego układu konstrukcji z rzeczywistością od wymiarów najważniejszych z punktu widzenia analizowanego zagadnienia oraz od stwierdzenia zgodności z rzeczywistością wymiarów przekrojów elementów najłatwiej dostępnych. Nie ma na ogół potrzeby ani możliwości sprawdzania wszystkich danych wymiarowych z dokumentacji (opinie o programie).

Na przykład stwierdzenie zgodności z dokumentacją wymiaru belki stropowej i rozstawu belek w jednym miejscu stropu pozwala na ogół na wnioskowanie, że zgodność ta istnieje również w części nie odkrytej. Podobnie stwierdzenie, że wymiary jednej czy dwóch stóp fundamentowych słupów są zgodne z dokumentacją, zwalnia z obowiązku odkopywania dalszych stóp (segregator aktów prawnych). Tego rodzaju pominięcia są zresztą najczęściej nieuniknione w warunkach obiektu eksploatowanego, przy czym zakres weryfikowania dokumentacji zależeć powinien od rozpoznania warunków w jakich konstrukcja była wznoszona, a więc jak działał nadzór (z reguły słabszy w okresie wojennym i bezpośrednio po wojnie), czy zachowały się dokumenty budowy i czy znajdują się w nich wpisy o odbiorze fundamentów, zbrojenia, o zmianach wprowadzonych do dokumentacji itp.

Zauważyć przy tym trzeba, że zewnętrzne objawy, w postaci zarysowań elementów konstrukcyjnych, nadmiernych ugięć, a także niezgodności wyników obliczeń z rzeczywistą pracą konstrukcji, wskazywać mogą na elementy, których wymiary muszą być zweryfikowane (promocja 3 w 1). Na przykład zarysowanie jednej z szeregu identycznych pod względem wymiarów i obciążenia belek żelbetowych wskazywać może na konieczność sprawdzenia zgodności jej zbrojenia z dokumentacją, rozpoznania zjawisk świadczących o nierównomiernym osiadaniu, szczegółowego rozpoznania wymiarów fundamentów itp.

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami