Blog

Automat zgłoszeniowy zdjęcie nr 2
30.11.2022

Efekt zdyblowania złącza

W artykule znajdziesz:

Automat zgłoszeniowy zdjęcie nr 3
Efekt zdyblowania złącza

Efekt zdyblowania złącza przez zbrojenie wypuszczone z prefabrykatów występuje tak długo, póki siły ścinające nie spowodują lokalnych zmiażdżeń betonu wokół zbrojenia. Siły tarcia działają natomiast znacznie dłużej. Powstanie sił tarcia wydłuż powierzchni odspojenia tłumaczy tzw. hipoteza tarcia towarzyszącego ścinaniu. Powierzchnie odspojenia można wyidealizować w postaci linii zębatej (program uprawnienia budowlane na komputer).

Kiedy zbrojenie jest należycie zakotwione w betonie wypełniającym, warunkiem zniszczenia połączenia, czyli swobodnego poślizgu, jest wystąpienie granicznych napiężeń aa - Ka w zbrojeniu zszywającym rozdzielone (w wyniku odspojenia) części złącza. Analogicznymi założeniami jak dla obliczenia sztywności nadproża o przekroju prostokątnym posłużyć się można również dla nadproża o przekroju teowym, z tym jednak że zadanie jest bardziej złożone i w obliczeniach trzeba posługiwać się schematem belki niesymetrycznej o różnych sztywnościach odcinków’ przypodporowych (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Zarysowanie nadproża pojawia się najpierw w strefie przypodporowej, w której pólka jest ściskana, a rozciągane są włókna skrajne środnika (podpora A). Na skutek tego zarysowania zmienia się wykres momentów. Większa wartość momentu występuje po stronic nic zarysowanej strefy podporowej, mniejsza po stronic zarysowanej (uprawnienia budowlane).

Wraz z dalszym wzrostem przemieszczeń, spowodowanych wzrostem siły T, moment na podporze B, dotychczas nie zarysowanej, przekracza wartość Mf dla przekroju teowego z półką rozciąganą. Konsekwencją tego jest pojawienie się rys i znaczne zmniejszenie sztywności przekroju zmieniające proporcję momentów podporowych (program egzamin ustny).

Przekrój prostokątny nadproża

Kiedy zbrojenie w górnej części półki, składające się ze zbrojenia nadproża i zbrojenia stropu, jest odpowiednio większe od zbrojenia w dolnej części nadproża, sztywność przekroju z zarysowaną półką i sztywność przekroju z zarysowanym środnikiem niewiele się od siebie różnią. Na skutek tego następuje wyrównanie momentów podporowych (co do wartości bezwzględnej) i efekt współpracy stropu z nadprożem pozostanie jeszcze dość znaczny (opinie o programie).

Warunkiem wyrównania momentów podporowych jest odpowiedni przekrój zbrojenia na obu podporach, a mianowicie taki, aby nośność przekroju A (ze środnikiem rozciąganym) była nie mniejsza niż Mf przekroju B (z półką rozciąganą) i jednocześnie aby zbrojenie na podporze B było wystarczające do przeniesienia po zarysowaniu (II faza) momentu Mf (segregator aktów prawnych).

Wobec tego, że sztywność nadproża rozpatrujemy w założeniu, że nadproże wykonane jest z betonu Rb < Rhk i stali Ra < Rak podany wyżej warunek dotyczy charakterystycznej nośności przekroju UAk i UDk oraz charakterystycznej wartości Mfk momentu rysującego przekrój na podporze B. Dodatkowym warunkiem konstrukcyjnym jest przekrój zbrojenia półki (stropu) nie mniejszy niż 0,002 bp h0. Przy mniejszym stopniu zbrojenia w półce efekt „teowości” przekroju maleje i ze względów praktycznych w obliczeniach lepiej uwzględniać tylko przekrój prostokątny nadproża.

Zależność rj2 {aa) dla nadproża o przekroju teowym, wykonanego z betonu klasy B25 i zbrojonego stalą A-III, przy zachowaniu warunku BA = Ba. Linią pełną zaznaczono zmienność rj2 dla nadproży zarysowanych na obu podporach, linią przerywaną - dla nadproży tylko z zarysowanym środnikiem (promocja 3 w 1). Ten drugi przypadek znajduje zastosowanie tylko przy niezmiennym kierunku działania obciążenia (np. przy obliczaniu budynku na nierównomierne osiadanie). Podane wartości rj2 dotyczą w zasadzie tylko przekroju nadproża. Mogą służyć jednak, przy zestawieniu z wartościami rj2 dla przekroju prostokątnego, również do szacowania wartości nadproży teowych o innych proporcjach. Podobnie jak w przypadku nadproży o przekroju prostokątnym, kiedy siła T przekracza warunek rjQ = 1, sztywność nadproża należy zredukować zgodnie ze wzorem.

Najnowsze wpisy

23.07.2024
Automat zgłoszeniowy zdjęcie nr 4
Zmiany w projekcie technicznym

Zgodnie z przepisami Ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane, opracowanie projektu budowlanego należy do podstawowych obowiązków…

22.07.2024
Automat zgłoszeniowy zdjęcie nr 5
Historia uprawnień budowlanych w Polsce

Uprawnienia budowlane w Polsce mają długą i złożoną historię, sięgającą czasów przedwojennych (program TESTY UPRAWNIENIA BUDOWLANE - wersja na komputer). W…

Automat zgłoszeniowy zdjęcie nr 8 Automat zgłoszeniowy zdjęcie nr 9 Automat zgłoszeniowy zdjęcie nr 10
Automat zgłoszeniowy zdjęcie nr 11
Automat zgłoszeniowy zdjęcie nr 12 Automat zgłoszeniowy zdjęcie nr 13 Automat zgłoszeniowy zdjęcie nr 14
Automat zgłoszeniowy zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Automat zgłoszeniowy zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Automat zgłoszeniowy zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami