Blog

Montaż próbny zdjęcie nr 2
19.04.2021

Efekty nowej inwestycji

W artykule znajdziesz:

Efekty nowej inwestycji

Montaż próbny zdjęcie nr 3
Efekty nowej inwestycji

Jednak i on staje niekiedy wobec problemów trudniejszych, niżby się to na pozór mogło wydawać, ponosi bowiem zawsze pewne ryzyko w związku z możliwością zmiany cen. Trudny jest również wybór, na które inwestycje z dwóch możliwych zdecydować się, jeżeli jedna zapewnia zysk mniejszy, lecz natychmiastowy, druga natomiast zysk większy, lecz dopiero po pewnym okresie czasu.
W ustroju gospodarki socjalistycznej sprawa jest jeszcze bardziej skomplikowana (program uprawnienia budowlane na komputer).

Powzięcie decyzji inwestycyjnej nie zależy bowiem wyłącznie od przewidzianego zysku pieniężnego. Trzeba natomiast rozważyć, jakie skutki nowa inwestycja przyniesie całemu społeczeństwu, a jest to sprawa bardzo trudna do wymierzenia. Pojęcie efektywności jest bardziej szerokie, bardziej skomplikowane od pojęcia rentowności.
Każda nowa fabryka wywiera wpływ na pokrewne fabryki już istniejące. Każda nowa inwestycja powoduje również najczęściej konieczność inwestowania w innych gałęziach (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Efekty nowej inwestycji nie zamykają się jednak w kręgu problemów gospodarczych.

Obok efektów bezpośrednich niemal zawsze powstają również tzw. efekty pośrednie. Tak np. nowa elektrownia wodna dostarcza nie tylko energii elektrycznej, lecz również podnosi poziom wód na pewnych odcinkach, co umożliwia zaprowadzenie racjonalnej gospodarki wodnej, polegającej na uspławnieniu rzek, nawodnieniu terenu, wpływa więc na warunki klimatyczne kraju. Każdy nowy zakład pracy zwiększa zapotrzebowanie na pracowników. Tak więc wybudowanie fabryki w biednym okręgu rolniczym podnosi ogólny poziom miejscowej ludności nie tylko w sensie gospodarczym, lecz również społecznym i kulturalnym (uprawnienia budowlane).. Nie należy dopuścić do tego, aby nowe inwestycje wywierały ujemny wpływ na stan zdrowotny ludności przez zanieczyszczanie powietrza spalinami wydzielającymi się z kominów lub przez zanieczyszczanie wód nie oczyszczonymi ściekami.

W ustroju gospodarki uspołecznionej trzeba brać pod uwagę wszystkie skutki, jakie spowoduje nowa inwestycja zarówno zamierzone, jaki i nie zamierzone. Trzeba rozważyć wszystkie aktywa i pasywa, jakie przyniesie ona całemu społeczeństwu (program egzamin ustny).

Efektywność inwestycji

Głównym kryterium oceny efektywności inwestycji w ustroju socjalistycznym jest konfrontacja z narodowym planem gospodarczym, który ustala właściwe kierunki rozwoju ekonomicznego kraju. Najbardziej celowe są takie inwestycje, przy pomocy których najlepiej i najszybciej mogą być zrealizowane zadania określone planem. Ocena słuszności kierunków i wielkości zamierzonych inwestycji powinna więc być dokonana najpierw z tego punktu widzenia (opinie o programie).
Efektywność inwestycji można rozpatrywać pod kątami widzenia ekonomicznym i technicznym.

Pod względem ekonomicznym chodzi o to, aby nowe inwestycje stwarzały możliwość podwyższenia wydajności pracy, lepszego wykorzystania posiadanych zasobów surowcowych, środków transportowych, maszyn itp. Pod względem technicznym chodzi o uzyskanie lepszej jakości wyrobów, o mniejsze zużycie deficytowych materiałów, jak np. drewna. Ostatecznym celem każdej inwestycji jest lepsze zaspokojenie potrzeb społeczeństwa przy mniejszych nakładach środków materialnych i pracy ludzkiej oraz zapewnienie społeczeństwu jak najlepszych warunków zdrowotnych i kulturalnych (segregator aktów prawnych).

Ścisłe określenie stopnia efektywności konkretnej inwestycji i wyrażenie jej w sposób liczbowy jest rzeczą niemożliwą. Jednak przy porównaniu dwóch inwestycji podobnych do siebie lub dwóch wariantów (odmian) projektowych możemy ustalić, które rozwiązanie jest bardziej efektywne z punktu widzenia zamierzonych do osiągnięcia celów. Dlatego właśnie projekty inwestycji sporządzamy najczęściej w kilku odmianach.

Na specjalnych komisjach dyskutuje się je i wybiera projekt najlepszy (promocja 3 w 1).
Komisje w pracy swej posługują się różnymi wskaźnikami techniczno-ekonomicznymi. Obliczenie takich wskaźników dla każdego wariantu projektowego i wzajemne porównanie ich znacznie ułatwia ocenę.

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Montaż próbny zdjęcie nr 4
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Montaż próbny zdjęcie nr 5
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Montaż próbny zdjęcie nr 8 Montaż próbny zdjęcie nr 9 Montaż próbny zdjęcie nr 10
Montaż próbny zdjęcie nr 11
Montaż próbny zdjęcie nr 12 Montaż próbny zdjęcie nr 13 Montaż próbny zdjęcie nr 14
Montaż próbny zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Montaż próbny zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Montaż próbny zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami