Blog

Licowanie pola ściany i miejsc nad otworami zdjęcie nr 2
30.05.2018

Egzamin część druga - jak wygląda?

W artykule znajdziesz:

Egzamin część druga - jak wygląda?


Egzamin ustny na uprawnienia budowlane – jak wygląda?

 

Do egzaminu ustnego na uprawnienia budowlane można przystąpić dopiero po zaliczeniu egzaminu pisemnego. W trakcie egzaminu ustnego dochodzi do konfrontacji z komisją egzaminacyjną. Wzbudza to w kandydatach wiele obaw i stresów, dlatego warto wiedzieć jak przebiega taki egzamin i jakie wymagania stawiane są wobec zdających.

 

Kolejność egzaminowania

 

O tym, kto jest dopuszczony do egzaminu pisemnego na uprawnienia budowlane, kandydaci dowiadują się kilka godzin po zakończeniu egzaminu pisemnego. Egzaminy ustne odbywają sięw ciągu kolejnych dni po egzaminie pisemnym, a kolejność jest alfabetyczna, np. osoby, których nazwisko zaczyna się na literę T, zwykle czekają na egzamin ustny do końca tygodnia.


Warto pamiętać, że na egzamin ustny na uprawnienia budowlane trzeba przygotować się trochę inaczej niż na egzamin pisemny. Jednak nie każdy będzie miał na to dość czasu, dlatego jeszcze przed egzaminem pisemnym trzeba przygotowywać się jednocześnie do obu form egzaminowania. Co ważne, w przygotowaniach do egzaminu ustnego najważniejsze jest czytanie oraz zapoznawania się aktami prawnymi normami, które dotyczą wybranej specjalizacji.

 

Kto jest w komisji egzaminacyjnej?

 

W zespole egzaminacyjnym zasiada zwykle 3-5 osób. Komisja składa się z Przewodniczącego Komisji lub jego zastępcy oraz Członków Zespołu. Każdy członek komisji powinien mieć wykształcenie wyższe techniczne oraz uprawnieni budowlane bez ograniczeń. Przynajmniej jeden członek zespołu musi mieć uprawnienia budowlane bez ograniczeń w specjalności, którą wybrać zdający. W komisji musi być również przynajmniej jedna osoba z wykształceniem prawniczym.

 

Z czego można korzystać na egzaminie ustnym?

 

Podczas egzaminu ustnego na uprawnienia budowlane zdający może mieć wydrukowane akty prawne lub korzystać z dokumentów, które udostępnia komisja egzaminacyjna. Pytania są związane z informacjami znajdującymi się w aktach prawnych, dlatego niezbędne jest dobre zorientowanie w ustawach i normach, co znacznie ułatwi znalezienie odpowiedzi w wyznaczonym czasie.

 

Przykładowe pytania:

 

1. Zmiana sposobu użytkowania obiektu. Co musi zawierać wniosek?
2. Budynki tymczasowe w kontekście ppoż - ile może mieć kondygnacji, jakie pokrycie, odporność ściany oddzielenia ppoż, ile cm ma być wystawiony ogniomurek?
3. Układanie mieszanki betonowej na deskowaniu i w formie - sposoby układania w przypadku elementów o dużych gabarytach, małych gabarytach, prefabrykatach, metody zagęszczania, metody badania konsystencji, przerwy technologiczne, dylatacje, szalunki i rodzaje, na co zwrócić uwagę podczas układania, co jest ważne w ułożeniu mieszanki?
4. Szkolenie okresowe. Kto podlega, ile czasu od przyjęcia na dane stanowisko, co na szkoleniu, co ile należy przeprowadzać, kto może nie mieć szkolenia?
5. Połączenia w konstrukcjach drewnianych. Rodzaje oraz praca połączeń.
6. Zakłady w murach - w zależności od grubości układanego elementu, co dają zakłady, po co się je robi?
7. Otulina zbrojenia - od czego zależy grubość?
8. Jesteś kierownikiem budowy, następuje konieczność zamiany stropu gęstożebrowego na sprężony - co robisz i jakie warunki musisz sprawdzić?

 

 

Najnowsze wpisy

31.03.2025
Licowanie pola ściany i miejsc nad otworami zdjęcie nr 3
Co to jest deskowanie i jakie są jego rodzaje?

Deskowanie inaczej szalowanie, to tymczasowa konstrukcja stosowana w budownictwie, która służy do nadawania kształtu mieszance betonowej podczas jej wylewania oraz…

21.03.2025
Licowanie pola ściany i miejsc nad otworami zdjęcie nr 4
Co to jest instalacja wodociągowa?

Instalacja wodociągowa to system rur, armatury i urządzeń służących do doprowadzania wody do budynków oraz jej rozprowadzania do poszczególnych punktów…

Licowanie pola ściany i miejsc nad otworami zdjęcie nr 7 Licowanie pola ściany i miejsc nad otworami zdjęcie nr 8 Licowanie pola ściany i miejsc nad otworami zdjęcie nr 9
Licowanie pola ściany i miejsc nad otworami zdjęcie nr 10
Licowanie pola ściany i miejsc nad otworami zdjęcie nr 11 Licowanie pola ściany i miejsc nad otworami zdjęcie nr 12 Licowanie pola ściany i miejsc nad otworami zdjęcie nr 13
Licowanie pola ściany i miejsc nad otworami zdjęcie nr 14

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Licowanie pola ściany i miejsc nad otworami zdjęcie nr 15

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Licowanie pola ściany i miejsc nad otworami zdjęcie nr 16

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami