Blog

Egzamin na uprawnienia budowlane – jak jest przeprowadzany?
W artykule znajdziesz:
Egzamin na uprawnienia budowlane – jak jest przeprowadzany?

Egzamin na uprawnienia budowlane ma dwa etapy – pisemny i ustny (program na komputer). Ustny ma postać testu jednokrotnego wyboru i w zależności od rodzaju uprawnień, o jakie stara się kandydat, może składać się z 30-90 pytań. Ten etap ma na celu sprawdzenie znajomości ustawy Prawo budowlane oraz wszystkich ustaw, które odpowiadają wybranemu przez kandydata zakresowi specjalności uprawnień budowlanych, przepisów dotyczących warunków bezpieczeństwa i higieny pracy przy pracach budowlanych oraz przepisów związanych z postępowaniem administracyjnym (program na telefon).
Długość pisemnej części egzaminu zależy od tego, ile pytań zawiera test – przyjmuje się, że czas odpowiedzi na jedno pytanie wynosi 1,5 minuty (program egzamin ustny).
Odpowiedź wybiera się zakreślając na karcie odpowiedzi jedną z trzech opcji. Pisemny egzamin zaczyna się tego samego dnia i o tej samej godzinie w każdej okręgowej izbie inżynierów lub architektów (opinie o programie).
Każdy kandydat otrzymuje ten sam zestaw pytań w zależności od wybranej specjalności uprawnień budowlanych. Aby uzyskać pozytywny wynik egzaminu pisemnego na uprawnienia budowlane należy udzielić poprawnej odpowiedzi na przynajmniej 75% pytań. Dopiero wtedy kandydat może przystąpić do etapu ustnego. W części ustnej egzaminu kandydat odpowiada na pytania z zestawu, który wcześniej losuje. Zestaw ten składa się z 5 do 10 pytań, które są dostosowane do rodzaju uprawnień, o jakich nadanie stara się kandydat (segregator aktów prawnych).
Prowadzenie budowy
W części ustnej egzaminu na uprawnienia budowlane kandydat otrzymuje pytania, które sprawdzają, czy potrafi posługiwać się przepisami prawa w praktyce, stosować w praktyce posiadaną wiedzę techniczną oraz posiada umiejętności niezbędne dla wybranej specjalności uprawnień budowlanych (promocja 3 w 1). Jedno pytanie obejmuje część praktyczną. W zależności od wybranego rodzaju uprawnień budowlanych ta część może polegać na wykonaniu zadania projektowego bądź rozwiązaniu zagadnienia związanego z prowadzeniem budowy, oczywiście w ramach specjalności, o jaką stara się kandydat.
Najnowsze wpisy
Deskowanie inaczej szalowanie, to tymczasowa konstrukcja stosowana w budownictwie, która służy do nadawania kształtu mieszance betonowej podczas jej wylewania oraz…
Instalacja wodociągowa to system rur, armatury i urządzeń służących do doprowadzania wody do budynków oraz jej rozprowadzania do poszczególnych punktów…







53 465

98%

32