Blog
Egzamin na uprawnienia w specjalności architektonicznej – postępowanie kwalifikacyjne
W artykule znajdziesz:
Egzamin na uprawnienia w specjalności architektonicznej – postępowanie kwalifikacyjne
Uzyskanie tytułu zawodowego architekta jest możliwe dopiero po przeprowadzeniu postępowania kwalifikacyjnego – jest to zadanie właściwej miejscowo okręgowej komisji kwalifikacyjnej samorządu zawodowego architektów (https://uprawnienia-budowlane.pl).
Postępowanie kwalifikacyjne może rozpocząć się dopiero po złożeniu wniosku przez osobę starającą się o tytuł zawodowy architekta. Obejmuje ono kwalifikację wykształcenia i praktyki zawodowej (program na komputer), a także przeprowadzenie egzaminu architektonicznego.
Wniosek należy złożyć razem z odpowiednimi załącznikami, do których zalicza się:
• odpis dyplomu skończenia studiów wyższych (program na telefon),
• wypis z przebiegu studiów lub suplement do dyplomu,
• oświadczenie patrona stanowiące potwierdzenie odbycia praktyki zawodowej – jego wzór jest określony w przepisach wykonawczych ustawy o zawodzie architekta (program egzamin ustny),
• zaświadczenie, które potwierdza odbycie praktyk zawodowych – wydaje je właściwy wojewódzki inspektorat nadzoru budowlanego. W zaświadczeniu musi być sprecyzowany okres odbywania praktyki zawodowej razem z terminami rozpoczęcia oraz ukończenia praktyki zawodowej przy projektowaniu lub przy budowie obiektów znajdujących się na terenach zamkniętych w jednostkach organizacyjnych podlegających szefowi ABW, Ministrowi Obrony Narodowej lub ministrowi właściwemu do spraw wewnętrznych (opinie o programie),
• zaświadczenie z uczelni, w którym znajduje się potwierdzenie prowadzenia studiów w oparciu o umowę między uczelnią a izbą,
• prace projektowe, które kandydat wykonał w czasie praktyki zawodowej,
• kopia dowodu wniesienia opłaty za postępowanie kwalifikacyjne (segregator aktów prawnych).
Braki w dokumentacji
W przypadku, gdy w dokumentacji stwierdzone zostaną braki, okręgowa komisja kwalifikacyjna IA wydaje postanowienie wzywające kandydata na uprawnienia do ich uzupełnienia w ciągu 30 dni. Niedostarczenie wymaganych dokumentów skutkuje niedopuszczenie do postępowania. Postępowanie kwalifikacyjne przeprowadzane jest zgodnie z regulaminem, znajdującym się w art. 57 pkt 7 ustawy o zawodzie architekta (promocja 3 w 1).
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32