Blog

12.07.2019

Egzamin pisemny w izbie pomorskiej, czyli strach ma wielkie

W artykule znajdziesz:

Egzamin pisemny w izbie pomorskiej, czyli strach ma wielkie

W Pomorskiej Okręgowej Izbie Inżynierów Budownictwa egzamin pisemny na uprawnienia budowlane wygląda podobnie jak w innych izbach okręgowych (program na komputer). Najpierw kandydacie czekają na holu przed aulą, a następne muszą wylegitymować się za pomocą dowodu osobistego.

Egzamin pisemny w izbie pomorskiej, czyli strach ma wielkie

Po potwierdzeniu tożsamości każdy kandydat otrzymuje kopertę z testem i może wejść do sali egzaminacyjnej. Po wejściu na salę pracownicy izby proszą każdego kandydata o podanie swojej specjalności, a następnie wskazują miejsce, gdzie należy usiąść (program na telefon). Czasem zdarza się, że osoby zdające na tę samą specjalność są sadzane obok siebie, dlatego niektórzy wykorzystują początkowo rozgardiasz, aby ustalić kto siedzi obok i jaką wybrał specjalność (program egzamin ustny). Warto też podpytać o takie kwestie jak rodzaj oraz zakres uprawnień, o jakie starają się „sąsiedzi”.

Wspomniany wywiad bardzo się przyda, jeśli będzie się chciało skonsultować odpowiedzi, choć oczywiście zawsze należy pamiętać o tym, że nawet osoby zdające na tę samą specjalność, rodzaj czy zakres uprawnień mają nieco inną listę pytań. Niemniej warto zdobyć wcześniej nieco informacji, ponieważ dzięki temu można w razie wątpliwości co do odpowiedzi zapytać kolegę czy koleżankę (opinie o programie). Oczywiście egzamin na uprawnienia budowlane rządzi się takimi prawami, jak inne egzaminy, toteż konsultacje między zdającymi nie są mile widziane. Niemniej zdający wykorzystują każdą sytuację, aby się porozumieć, a najlepszym momentem jest czas, kiedy stopniowo oddawane są testy i robi się małe zamieszanie (segregator aktów prawnych).

Niepisane prawa

Moment oddawania testów to dobry czas na skonsultowanie odpowiedzi, dlatego warto tę chwilę dobrze wykorzystać. Stąd też tak ważne jest, aby wcześniej ustalić kto zdaje jaką specjalizację, rodzaj i zakres uprawnień (promocja 3  w 1). Podobne niepisane prawa obowiązują w każdej izbie. Jeśli chodzi o wyniki, to są one ogłaszane od razu po sprawdzeniu testów, czyli zwykle kilka godzin po zakończeniu egzaminu. Listy wywieszane są na korytarzu, a osoby, które zdały, dowiadują się o terminie egzaminu ustnego.

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami