Blog

19.01.2023

Ekoturystyka i agroturystyka

W artykule znajdziesz:

Ekoturystyka i agroturystyka

Tendencją światową jest łączenie intensywnych kontaktów zawodowych (podróże biznesowe, konferencje, sympozja, warsztaty) z możliwością atrakcyjnej regeneracji psychicznej i fizycznej. Jest to szansa dla tych ośrodków, które stając się centrami biznesu, kongresowymi, targowymi, jednocześnie oferują wysokiej jakości ofertę i produkt turystyczny (program uprawnienia budowlane na komputer).

Równoważną tendencją - zdekoncentrowaną - jest ekoturystyka i agroturystyka. Ekoturystyka będzie stanowić podstawową formę aktywnego udostępnienia walorów przyrodniczych obszarów chronionych (parków narodowych i krajobrazowych). Agroturystyka - polegająca na spędzaniu czasu wolnego w kontakcie bezpośrednim z gospodarstwem rolnym atrakcyjnie położonym, serwującym zdrową żywność, dobrą wodę, czyste powietrze, oderwanie od stechnicyzowanej cywilizacji miejskiej - będzie rozwijała się głównie w strefie pojeziornej oraz obszarach użytkowanych rolniczo bezpośrednio sąsiadujących z morzem (np. Ziemia Pucka) (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Walor pożądanych kontaktów oraz szukania wyróżników kulturowych zdecydowanie wyróżnia PRB pod względem etnicznym. Restauracja i afirmacja odrębności kulturowej Kaszubów, wsparta unikatowymi w skali europejskiej walorami krajobrazowymi i relatywnie wysoką jakością środowiska, stawia ten region w pozycji szczególnej nad Bałtykiem (program egzamin ustny).

Wątek historyczny powinien być kanwą tworzenia bałtyckich szlaków turystycznych, poczynając od najświeższego i najboleśniejszego „szlaku sentymentalnego" - odwiedzin utraconych miejsc rodzinnych, do szlaków: Piastowskiego, Kopernikowskiego, Teutońskiego i Wikingów.

Synergiczne walory zasobów środowiska

Synergiczne walory zasobów środowiska PRB (jakość środowiska oraz zasoby użytkowe, np. solanki, borowiny, jod) dają szansę całorocznego wykorzystywania uzdrowisk nie tylko dla celów turystycznych, ale przede wszystkim leczniczych. Omawiany rejon może być miejscem regeneracji i leczenia wielu schorzeń cywilizacyjnych w uznanych od dziesiątków lat uzdrowiskach bałtyckich: Kołobrzegu, Ustce, Świnoujściu, Kamieniu Pomorskim, Sopocie, Połczynie Zdroju, Krynicy Morskiej (opinie o programie).

W całokształcie przemian każdej struktury zagospodarowania podstawową funkcję spełnia system infrastruktury technicznej, szczególnie zaś system komunikacyjny. Wiąże bowiem poszczególne elementy struktury decydujące o jej spójności i sprawności funkcjonowania. Ta funkcja systemu infrastruktury technicznej, w zarysowanych wyżej przemianach struktury regionu, będzie miała wzrastające znaczenie i swoją wyraźną specyfikę związaną z jego nadmorskim położeniem. Znaczenie infrastruktury technicznej będzie bowiem stale rosnąć wraz ze wzrostem intensywności i skali przestrzennej złożonych funkcjonalnie układów zagospodarowania - zurbanizowanych, rekreacyjnych i rolniczych (segregator aktów prawnych).

Nadmorska specyfika systemu infrastruktury ma zaś swoje źródło zarówno w wielkoprzestrzennym charakterze głównych układów zagospodarowania wybrzeża, jak i w tym, że ich sprawne funkcjonowanie zależy w coraz większym stopniu od powiązań komunikacyjnych, energetycznych, wodnych w skali krajowej i międzynarodowej. W rezultacie oddziaływania tych współzależności kształtować się będzie system infrastruktury technicznej, składający się z dwu głównych podsystemów przestrzenno-funkcjonalnych - podsystemu o znaczeniu krajowym i międzynarodowym oraz podsystemu o znaczeniu regionalnym (promocja 3 w 1).

Jak to wynika z samej istoty i charakteru powiązań, głównymi składnikami struktury pierwszego podsystemu będą w coraz większym stopniu wielkie węzły morsko-lądowe, jakie tworzą aglomeracje nadmorskie oraz pasma infrastruktury technicznej, wiążące je z układem krajowym i europejskim.

Wśród nich wzrastające znaczenie będą miały pasma:

  1. Skandynawia - aglomeracja szczecińska-Europa Południowa,
  2. Skandynawia - aglomeracja gdańska-Europa Południowa,
  3. Skandynawia - konstelacja miast Środkowego Pobrzeża Polska-Europa

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami