Blog

Zwiększenie nośności fundamentów istniejących zdjęcie nr 2
30.05.2018

Ekspertyza stanu technicznego budynku

W artykule znajdziesz:

Ekspertyza stanu technicznego budynku


Ekspertyza stanu technicznego budynku

 

Każdy budynek na pewnym etapie swojego istnienia musi przejść ocenę stanu technicznego, która może objawić się w formie opinii bądź ekspertyzy stanu technicznego. Opinia techniczna jest oceną stanu budynku wystawioną w oparciu przede wszystkim o powierzchowne oględziny oraz wgląd do dokumentacji technicznej obiektu. Natomiast ekspertyza stanu technicznego sporządzania jest w oparciu o liczne i bardzo dokładne badania oraz wyliczenia wytrzymałości fundamentów budynku,a także jego ścian, stropów i innych elementów konstrukcji, elewacji i oczywiście dachu. W zdecydowanej większości przypadków ekspertyza wystawiana jest przez nadzór budowlany.

 

Każdy, kto ma w planach przeprowadzenie remontu zmieniającego w wielu elementach dotychczasową konstrukcję budynku, koniecznie zamiar swój zgłosić musi do odpowiednio do tego uprawnionego urzędu. W przypadku złożenia wniosku, urząd zanim przystąpi do jego rozpatrzenia zażąda przedstawienia opinii bądź ekspertyzy stanu technicznego (w znacznej większości przypadków ta druga opcja bardzie pomaga w uzyskaniu rzetelnej decyzji). Tylko dzięki informacjom zawartym w opinii czy ekspertyzie specjaliści będą mogli stwierdzić, czy zmiana w konstrukcji budynku będzie w stanie w negatywnym stopniu wpłynąć na jego stan techniczny.

Aby jednak ekspertyza stanu technicznego mogła w odpowiedni sposób posłużyć zarządcy czy właścicielowi budynku, musi zostać poprawnie wykonana oraz zawierać niezbędne elementy, takie jak między innymi:


- opis budynku którego dotyczy oraz celu do jakiego został on przeznaczony,
- szczegółowy opis wszystkich elementów poddawanych badaniom,
- rysunki oraz dokumentację techniczną dotyczącą badanych elementów konstrukcji budynku,
- opis kolejno dokonywanych odkrywek oraz badań,
- obliczenia dopuszczalnych obciążeń dla wszystkich elementów tworzących konstrukcję budynku.


Brak któregokolwiek z powyższych elementów będzie powodował iż ekspertyza nie będzie uznawana za kompletną, a co za tym idzie w wielu sytuacjach gdy jest niezbędna okaże się po prostu nieprzydatna.

Najnowsze wpisy

13.12.2024
Zwiększenie nośności fundamentów istniejących zdjęcie nr 3
Co nazywamy zabytkiem?

Zabytek to nieruchomość lub rzecz ruchoma, ich części lub zespoły, które stanowią świadectwo minionej epoki lub wydarzenia, mają znaczenie dla…

10.12.2024
Zwiększenie nośności fundamentów istniejących zdjęcie nr 4
Co to jest strefa pożaru?

Strefa pożaru do ograniczenia przestrzeni budynku, obiektu budowlanego lub terenu, która jest wyodrębniona w celu ograniczenia się, i umożliwiania skutecznej…

Zwiększenie nośności fundamentów istniejących zdjęcie nr 7 Zwiększenie nośności fundamentów istniejących zdjęcie nr 8 Zwiększenie nośności fundamentów istniejących zdjęcie nr 9
Zwiększenie nośności fundamentów istniejących zdjęcie nr 10
Zwiększenie nośności fundamentów istniejących zdjęcie nr 11 Zwiększenie nośności fundamentów istniejących zdjęcie nr 12 Zwiększenie nośności fundamentów istniejących zdjęcie nr 13
Zwiększenie nośności fundamentów istniejących zdjęcie nr 14

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Zwiększenie nośności fundamentów istniejących zdjęcie nr 15

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Zwiększenie nośności fundamentów istniejących zdjęcie nr 16

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami