Blog

Rysy ukośne zdjęcie nr 2
11.10.2022

Ekspertyza

W artykule znajdziesz:

Rysy ukośne zdjęcie nr 3
Ekspertyza

Przy omawianiu stanu istniejącego należy także ustosunkować się do poprawności i kompletności obliczeń statycznych konstrukcji, jeśli takie istnieją i będą w dalszym ciągu ekspertyzy wykorzystywane. Postulat kompletności opisu stanu faktycznego nie oznacza jednak, że opis podawać powinien charakterystykę całej konstrukcji, użytych materiałów, dane dotyczące rozpiętości i wymiarów wszystkich elementów, sposobu wykończenia obiektu itp. Często spotykany w ekspertyzach wielostronicowy opis konstrukcji, podający szczegóły nieistotne dla dalszych rozważań, stanowi niepotrzebny balast odwracający uwagę czytającego od spraw dla dalszych rozważań istotnych (program uprawnienia budowlane na komputer).

Omówione wyżej części ekspertyzy stanowią zebranie i usystematyzowanie materiałów do analizy stanowiącej główną część orzeczenia. Podawać ona powinna odpowiedź na postawione ekspertyzie zadanie, wraz z uzasadnieniem przedstawionego poglądu. Kierunek rozważań jest oczywiście zdeterminowany przez cel ekspertyzy i zależnie od niego rozważania mogą dotyczyć ustalenia przyczyn zjawisk, sposobu wzmocnienia konstrukcji, sposobu jej bezpiecznej eksploatacji, a często łącznie wszystkich tych spraw wpływających wzajemnie na siebie (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Ekspertyza nie jest jednoznaczna z dokumentacją i na ogół wyprzedza sporządzenie właściwego projektu wzmocnień. Dlatego też postulowany sposób wzmocnienia konstrukcji podaje się w ekspertyzie w postaci szkiców, które nie muszą mieć cech rysunków wykonawczych, powinny być jednak dostatecznie dokładne oraz dostatecznie szczegółowo opisane, aby sposób i tryb przeprowadzania robót zalecany w ekspertyzie mógł być jednoznacznie odczytany przez projektanta. Proponowane rozwiązania muszą być oczywiście realne z punktu widzenia możliwości wykonawczych w istniejących warunkach i spełniające wymagania wytrzymałościowe (uprawnienia budowlane).

Konieczne są więc na ogół przeliczenia uzasadniające realność proponowanych wymiarów wzmocnień, a w przypadkach bardziej skomplikowanych podające jednocześnie sposób podejścia obliczeniowego do powstałego problemu, jak na przykład założenia dotyczące rozdziału obciążeń na konstrukcję istniejącą i wzmacnianą, sposób współpracy wzmocnienia, sposób pracy konstrukcji wzmocnionej itp. (program egzamin ustny).

Cel ekspertyzy

Występują również przypadki, gdy propozycje wzmocnień lub sposobu usunięcia uszkodzeń zawarte w ekspertyzie stanowią bezpośrednią podstawę wykonania robót. Zdarza się to w przypadkach drobniejszych prac, które mogą być wykonane systemem gospodarczym, a także w przypadkach stanów awaryjnych, wymagających natychmiastowej interwencji. Te ostatnie przypadki są szczególnie odpowiedzialne, gdyż wymagają natychmiastowych decyzji, które często muszą być podjęte bez przeprowadzenia szczegółowych analiz. Formułuje się wtedy zwykle ,,na poczekaniu” tzw. opinię wstępną, zawierającą zalecenia, których natychmiastowa realizacja jest niezbędna. Przy formułowaniu zaleceń obowiązuje zawsze zasada lekarska „primum non nocere”; zalecony tryb postępowania nie powinien pogarszać stanu konstrukcji w żadnym z możliwych sposobów jej pracy i to niezależnie od tego, która z możliwych przyczyn uszkodzeń w rzeczywistości wystąpiła (opinie o programie).

Wnioski i zalecenia kończące orzeczenie powinny w sposób jednoznaczny formułować odpowiedź na pytanie postawione ekspertowi oraz podawać propozycję co do ewentualnych niezbędnych dalszych czynności, które powinien podjąć zleceniodawca. Język wniosków i zaleceń powinien być czytelny dla osób bez specjalnego wykształcenia technicznego. Formułuje się je bez bliższego uzasadnienia, a jedynie z powołaniem na rozważania zawarte w poprzednich punktach ekspertyzy (segregator aktów prawnych). Wnioski zawierać powinny jednak warunki ograniczające, przy spełnieniu których konkluzje ekspertyzy są ważne.

Ograniczenia takie mogą dotyczyć np. warunków eksploatacji, trybu prac remontowych itp. spraw, na które ekspert nie ma wpływu. Natomiast nie mogą one odnosić się do zagadnień, których wyjaśnienie należy do eksperta, jak np. jakość materiału, zachowanie się podłoża w przyszłości itp. W przypadkach, gdy w przyszłości spodziewane są zmiany warunków pracy konstrukcji, należy we wnioskach podać okres ważności stwierdzeń zawartych w ekspertyzie. Okres ten może być również uzależniony od wyników zaleconych obserwacji obiektu (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Rysy ukośne zdjęcie nr 4
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Rysy ukośne zdjęcie nr 5
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Rysy ukośne zdjęcie nr 8 Rysy ukośne zdjęcie nr 9 Rysy ukośne zdjęcie nr 10
Rysy ukośne zdjęcie nr 11
Rysy ukośne zdjęcie nr 12 Rysy ukośne zdjęcie nr 13 Rysy ukośne zdjęcie nr 14
Rysy ukośne zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Rysy ukośne zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Rysy ukośne zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami