Blog
Eksploatacja
W artykule znajdziesz:
Eksploatacja
Dodatkową korzyścią jest możność oddalenia takiego portu od terenów zamieszkałych, aby zmniejszyć do minimum skutki zanieczyszczań środowiska związanych z przeładunkiem ropy o dużych intensywnościach (program uprawnienia budowlane na komputer).
Eksploatacja innych poza ropą zasobów dna morskiego, z dala od brzegów, również może okazać się tańsza, gdy w pobliżu kopalni znajduje się port na sztucznej wyspie.
Nie wchodząc w układ poziomy akwatoriów w takim porcie, które mogą być rozplanowane dowolnie, ograniczymy się do podania kilku zasad konstrukcyjnych. Port może być rozwiązany następująco:
- składać się z falochronu i pomostów albo stanowisk cumowniczych i przeładunkowych (np. dla ropy),
- stanowić sztucznie usypaną, np. z piasku, wyspę z basenami postojowymi, których wejście najczęściej od strony zawietrznej względem dominujących wiatrów może być zabezpieczone falochronami (program uprawnienia budowlane na ANDROID),
- stanowić usypaną sztucznie wyspę, np. w kształcie prostokąta, na której umieszcza się magazyny, zbiorniki i inne budynki portowe, dla statków zaś buduje się obok po stronie zawietrznej przystań otwartą w postaci pomostu ze stanowiskami cumowniczymi, połączonego z wyspą pomostem dla rurociągu lub ewentualnie przenośnika (dla minerałów) i dojazdu (uprawnienia budowlane).
Wc wszystkich wypadkach konstrukcja falochronów (zwykle narzutowych) i nabrzeży nie różni się od konstrukcji takich budowli w portach leżących na wybrzeżach.
Zewnętrzne brzegi sztucznej wyspy powinny być umocnione budowlami ochronnymi jak zwykły brzeg morski. Możliwe rozwiązanie tej ochrony od strony nawietrznej i zawietrznej w niezbyt eksponowanych warunkach.
Przykładem masywnej sztucznej wysepki roboczej do celów wydobycia ropy naftowej jest Rincon Island u brzegów Kalifornii (program egzamin ustny).
Wyspa
Korpus wysepki położonej na naturalnej głębokości ok. 15 m stanowi piasek usypany do rzędnej ok. +5 m nad średni niski odpływowy poziom morza. Obrzeża stanowi narzut kamienny o różnym uziarnieniu, wykonany według zasad obowiązujących dla falochronów narzutowych. Najistotniejszą część warstwy osłaniającej od strony morza stanowi obrzut tetrapodami o ciężarze 31 tys. kG każdy. Obrzut ten sięga tam do rzędnej ok. +12,5 m. Charakterystykę innych warstw narzutu, określoną na podstawie badań modelowych. Od strony lądu zbudowano małe nabrzeże pomostowe o głębokości 4 m, stanowiące przystań chronioną przez dwa falochrony półwyspowe narzutowe, wysunięte ukośnie z wyspy (opinie o programie).
Wyspa łączy się z lądem pomostem 1 km długości, o przekroju, prowadzącym chodnik z dyliny 3 m szerokości i 5 rurociągów dla ropy i wody. (Bliższe szczegóły zob. [5J). Na wysepce ustawiono wieżę szybu wiertniczego oraz niezbędne urządzenia i baraki.
Początkowo sadowione na małych głębokościach (do 10 m), obecnie dochodzą do 100 m głębokości. Stosuje je się jako konstrukcje trwałe, których czas istnienia będzie liczył kilkadziesiąt lat (segregator aktów prawnych).
Są to metalowe wieże o konstrukcji przestrzennej w rzucie poziomym kwadratowej lub prostokątnej. Elementy nośne stanowią kolumny narożne, o dużej średnicy (0,50—1,50 m i większej) oraz w razie potrzeby kolumny pośrednie pionowe lub lekko ukośne, a ściśle pale w nich ukryte. Kolumny łączone są ze sobą na wielu poziomach tężnikami poziomymi i ukośnymi, zwykle rurowymi o mniejszej średnicy.
Wieżę wieńczy właściwa platforma również o konstrukcji metalowej złożonej z dźwigarów poziomych pełnych (tzw. belki blaszane) lub kratowych, założonych w dwu kierunkach i nadwieszonych poza zarysy wieży dwuwspornikowo (promocja 3 w 1).
Na płytkich wodach dąży się do montowania większych platform w postaci pomostów zbliżonych w rzucie poziomym do kwadratu lub wydłużonych, na których pomieścić się mogą wszelkie urządzenia wiertnicze, maszynownie, warsztaty, pomieszczenia mieszkalne i socjalne.
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32