Blog

08.11.2021

Materiały powłokowe bitumiczne

W artykule znajdziesz:

Materiały powłokowe bitumiczne

Materiały powłokowe bitumiczne

Autorowi znany jest przypadek, kiedy dwa identyczne zbiorniki wieżowe do czystej wody wodociągowej, wykonane w konstrukcji żelbetowej, wykazywały w ścianach rysy, które powstały podczas budowy z bliżej nie dających się ustalić przyczyn. Szczelność jednego ze zbiorników uzyskano przez wykonanie na jego ścianach wyprawy wodoszczelnej z dodatkiem wodoszczelnym (tricosalem). Wyprawę całego zbiornika wykonywano w sposób (program uprawnienia budowlane na komputer).

ciągły bez styków roboczych poczynając od górnych krawędzi zbiornika i kończąc na jego dnie. Wykonaną wyprawę w ciągu kilkunastu dni utrzymywano w stanie wilgotnym. Drugi zbiornik otrzymał zwykłą wyprawę cementową, która po stwardnieniu i wyschnięciu została powleczona rzadkim asfaltowym materiałem powłokowym (inertolem), stosowanym na zimno. Oba zbiorniki po wykonaniu robót izolacyjnych wykazywały wymaganą szczelność, którą uzyskano w każdym przypadku za pomocą innego rodzaju izolacji (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Materiały powłokowe bitumiczne, stosowane do izolacji zbiorników wody czystej oraz zbiorników na przetwory owocowe i jarzynowe, nie powinny po odparowaniu rozpuszczalnika zawierać rozpuszczalnych składników trujących wpływających na czystość i smak. Z tego względu nadają się tutaj emulsje asfaltowe. Izolacja wodoszczelna może też być wykonana z zaprawy asfaltowej .mastyksów lub asfaltu lanego).

Na tego rodzaju izolację ze względu na możliwość uszkodzeń mechanicznych nakłada się najczęściej warstwę ochronną z klinkieru.
Opisaną izolację stosuje się w przypadkach, gdy w zbiornikach są ciecze działające rozkładająco na beton i gdy z tych samych względów izolacje i wkładkami pochodzenia organicznego (z papy lub juty) nie nadają się (uprawnienia budowlane).

Izolacja zbiorników

Obecnie coraz częściej wykonuje się izolacje zbiorników z powłok lub laminatów z tworzyw sztucznych (z żywic poliestrowych, epoksydowych i innych).
Jeśli w konstrukcjach mogą występować rysy lub gdy konieczne jest praktycznie całkowite zapewnienie wodoszczelności, stosuje się izolacje ciężkie z wkładkami. Należy nadmienić, że izolacje zbiorników, basenów itp. mogą być dociśnięte jedynie dzięki zastosowaniu płyt żelbetowych z kotwiami talerzowymi, przy czym płyty są równocześnie warstwą ochronną. Rozwiązanie to niewiele różni się od rozwiązania izolacji wewnętrznej.

Różnica polega na tym, że płyta dociskowa nie przenosi parcia wody (program egzamin ustny). Przeważnie jednak wystarcza cienka warstwa ochronna z betonu lub zaprawy, która służy do przytrzymania izolacji bitumicznej oraz zabezpieczenia jej przed spełzaniem. Jeśli warstwa ochronna ma być trwała i odporna na pękanie, to powinna być wzmocniona siatką stalową, która wraz z warstwą ochronną powinna być ponad górnym brzegiem izolacji należycie połączona z konstrukcją zbiornika lub basenu. Zapewnienie izolacji wewnętrznej zbiorników docisku co najmniej 0,1 kG/cm2 jest praktycznie niemożliwe (opinie o programie). Praktyka jednak wykazała, że nie ma to istotnego wpływu na trwałość izolacji zbiorników. Tłumaczy się to tym, że jednak izolacja jest ujęta między dwa ciała sztywne i że po napełnieniu zbiornika wodą nie podlega ona takim wpływom destrukcyjnym, jak to się dzieje z izolacją tarasów czy pomostów mostów, gdzie jest ona narażona na bezpośrednie wpływy atmosferyczne. W przypadku wysokich ścian należy rozważyć, czy dla pewniejszej ochrony izolacji nie trzeba wprowadzić umocowania pośredniego za pomocą kotwi talerzowych (segregator aktów prawnych).

Przy głębokościach zbiorników przekraczających 2,0 m zaleca się stosować umocowanie pośrednie. Jeśli przy niewielkich zbiornikach można zrezygnować z umocowania konstrukcji dociskowej w miejscach pośrednich, to górny brzeg tej konstrukcji powinien być należycie połączony z konstrukcją dźwigającą zbiornika. Woda, która utrzymuje się nieco dłużej w warstwie ochronnej lub między tą warstwą a izolacją, wywierając dodatkowe parcie na stosunkowo cienką warstwę ochronną, może spowodować wyboczenie tej ostatniej i całkowite lub częściowe oderwanie się jej od izolacji (promocja 3 w 1)..

Najnowsze wpisy

07.05.2024
Praktyki budowlane. Wszytko, co musisz o nich wiedzieć

Znaczenie praktyki zawodowej w zdobywaniu uprawnień budowlanych Praktyka zawodowa odgrywa kluczową rolę w zdobywaniu uprawnień budowlanych dla architektów oraz innych…

03.05.2024
Kierownik robót budowlanych

Kierownik robót budowlanych to zawód, który często mylony jest z podobnym stanowiskiem, mianowicie z kierownikiem budowy. W związku z tym,…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami