Blog

Elektron solwatowany
W artykule znajdziesz:
Elektron solwatowany

Elektron solwatowany - elektron przyłączony do jednej lub kilku cząsteczek cieczy (program uprawnienia budowlane na komputer).
Elektron spułapkowany - elektron wybity wskutek oddziaływania promieniowania jonizującego, a następnie, po spowolnieniu do odpowiedniej energii, zatrzymany w pułapce elektronowej.
Elektron swobodny - elektron, który może swobodnie poruszać się w ciele lub w próżni (dzięki wyswobodzeniu się w dostatecznym stopniu z przyciągania jądra atomowego).
Elektron świetlny - elektron walencyjny (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Elektron uwodniony - elektron przyłączony do jednej lub kilku cząsteczek wody.
Elektron walencyjny, elektron optyczny, elektron świetlny, elektron wartościowości, elektron zewnętrzny - elektron związany należący do zewnętrznej powłoki atomu; e.w. decyduje o charakterze widma atomowego; liczba e.w. atomu w stanie obojętnym warunkuje sposób wiązania atomów w cząsteczce i jest równa wartościowości w przypadku wiązań jonowych.
Elektron wartościowości - elektron walencyjny (uprawnienia budowlane).
Elektron wewnętrzny - elektron związany współtworzący powłokę atomu bliższą jego jądra niż powłoka zewnętrzna.
Elektron wtórny - elektron uwolniony z jakiegoś ciała pod wpływem uderzenia weń innej cząstki naładowanej (np. innego elektronu) lub elektron odbity od jakiegoś ciała.
Elektron zewnętrzny elektron walencyjny.
Elektron związany - elektron związany z jądrem atomu przyciąganiem elektrostatycznym.
Elektronegatywność - elektroujemność (pierwiastków).
Elektroneurograf - aparat do graficznej rejestracji potencjałów bioelektrycznych nerwów (rdzenia kręgowego, unerwienia naczyń i mięśni).
Elektroniczny - dotyczący elektroniki, np. urządzenie elektroniczne, przemysł elektroniczny (program egzamin ustny).
Elektronik - fachowiec w dziedzinie elektroniki.
Elektronika - dziedzina nauki i techniki zajmująca się praktycznym wykorzystaniem zjawisk, w których podstawowe znaczenie ma dający się sterować ruch elektronów w próżni, gazach i ciałach stałych (zwłaszcza w półprzewodnikach); e. obejmuje teorię działania, właściwości, konstrukcję i technologię przyrządów elektronowych (lamp elektronowych i przyrządów półprzewodnikowych).
Elektronika energetyczna - energoelektronika.
Elektronika jądrowa - dział elektroniki zajmujący się układami mającymi zastosowanie w nukleonice (np. detektory promieniowania jonizującego. akceleratory).
Elektronika kwantowa - dział elektroniki zajmujący się badaniem zjawisk wywołanych przejściami kwantowymi między dozwolonymi stanami energetycznymi w atomach, jonach i cząsteczkach oraz technicznym wykorzystaniem tych zjawisk (np. lasery, atomowe wzorce częstotliwości) (opinie o programie).
Elektronika medyczna - dział elektroniki zajmujący się aparatami, urządzeniami i metodami stosowanymi we wszystkich dziedzinach medycyny i biologii eksperymentalnej.
Elektronika mikrofalowa - dział elektroniki zajmujący się teorią i konstrukcją przyrządów i urządzeń mikrofalowych, tzn. takich, które służą do generacji, wzmacniania, modulacji, przesyłania i detekcji drgań w zakresie mikrofalowym.
Elektronika półprzewodnikowa
Elektronika półprzewodnikowa - dział elektroniki zajmujący się własnościami elektrycznymi półprzewodników oraz konstrukcją i technologią przyrządów opartych na wykorzystaniu tych własności (np. diody półprzewodnikowe, tranzystory, tyrystory, przyrządy fotoelektronowe, hallotrony).
Elektronika próżniowa - dział elektroniki zajmujący się konstrukcją i technologią przyrządów opartych na wykorzystaniu przewodzenia elektrycznego w próżni i w gazach rozrzedzonych (np. lampy elektronowe, mikroskopy elektronowe) (segregator aktów prawnych).
Elektronika przemysłowa - dział elektroniki zajmujący się urządzeniami elektronicznymi znajdującymi zastosowanie w zakładach produkcyjnych.
Elektronika rentgenowska - dział elektroniki zajmujący się przyrządami elektronowymi stosowanymi w rentgenoskopii, rentgenoterapii oraz w rentgenometru.
Elektronizacja - wprowadzanie do praktyki nowych rozwiązań technicznych, w których zastosowano przyrządy elektronowe.
Elektronobiorca - akceptor elektronów.
Elektronodawca - donor elektronów.
Elektronograf - przyrząd do rejestracji obrazów dyfrakcyjnych powstających przy rozpraszaniu przyspieszonych elektronów przez badaną substancję.
Elektronografia - metoda badania budowy ciała, oparta na wykorzystaniu dyfrakcji elektronów.
Elektronogram - obraz dyfrakcyjny powstający przy rozpraszaniu elektronów przez badaną substancję; e. można zarejestrować na płytce fotograficznej lub napisać w postaci krzywej zależności stężenia cząstek rozpraszanych od kąta rozpraszania.
Elektronoluminescencja, katodoluminescencja - luminescencja spowodowana przez bombardowanie danej substancji elektronami.
Elektronowiązka - wiązka elektronowa.
Elektronowolt, eV - jednostka energii, przeznaczona do stosowania w technice jądrowej i dziedzinach związanych, równa energii kinetycznej, jaką uzyskuje elektron po przejściu w próżni drogi między dwoma punktami, gdy różnica potencjałów między tymi punktami jest równa IV; 1 eV* 1,60219-10-,9J.
Elektronowy - dotyczący zjawisk przepływu elektronów, np. emisja elektronowa, lampa elektronowa (promocja 3 w 1).
Elektronowy rezonans para megnetyczny - rezonans elektronowy.
Elektronówka - lampa elektronowa.
Elektrooptyka - dział optyki dotyczący związków między zjawiskami elektrycznymi i optycznymi (np. zjawisko fotoelektryczne, zmiany własności optycznych ciał wywołane przez prądy i pola elektryczne).
Elektroosadzanie - osadzanie elektrolityczne.
Elektroosmoza - jedno ze zjawisk elektrokinetycznych, polegające na ruchu cieczy względem fazy stałej utworzonej przez materiał porowaty lub przez kapilary pod wpływem napięcia przyłożonego do elektrod zanurzonych w roztworze.
Najnowsze wpisy
Deskowanie inaczej szalowanie, to tymczasowa konstrukcja stosowana w budownictwie, która służy do nadawania kształtu mieszance betonowej podczas jej wylewania oraz…
Instalacja wodociągowa to system rur, armatury i urządzeń służących do doprowadzania wody do budynków oraz jej rozprowadzania do poszczególnych punktów…







53 465

98%

32