Blog
Element posadzki
W artykule znajdziesz:
Element posadzki
Gdy tylko część posadzki ma wzór trudniejszy, wystarczy nałożyć rysunki w tych miejscach, a resztę powierzchni układa się na podstawie projektu, wykonanego w mniejszej skali na papierze kratkowanym, jak to poprzednio opisaliśmy.
Gdy posadzka składa się z elementów wzorów kwadratowych lub prostokątnych, jak np. przy parkietach drewnianych, można mozaikę deseniową ułożyć jak parkiety z gotowych płyt (program uprawnienia budowlane na komputer).
Postępujemy wtedy następująco.
W drewnianej formie, o wielkości przyszłego elementu posadzki, układamy na dnie barwny wzór w naturalnej skali, wyrysowany na papierze (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Na to kładziemy taflę szklaną, a na niej odpowiednie kostki mozaikowe, górną ich płaszczyzną na spód (na szkło). Spoiny między kostkami zalewamy barwnym mlekiem cementowym.
Gdy zamiast regularnych kostek stosujemy nieregularne ułamki marmurów lub innych kamieni, spoiny są szersze i wtedy zalewamy je rzadką zaprawą cementową, złożoną z cementu, barwidła drobnego, barwnego grysiku i wody. Na wierzchu ułożonych kostek lub ułamków kładziemy siatkę wzmacniającą z drutu o grubości 3 do 4 mm o oczkach około 20 cm i zalewamy to warstwą ze zwykłej zaprawy cementowej 1:2, o grubości 25 mm (uprawnienia budowlane).
Tak napełnioną formę wstawiamy do komory hartowniczej o temperaturze 70 do 80° na 12 do 15 godzin; po czym już stwardniałe płyty wyjmuje się z formy i trzyma około 5 godzin, aby ostygły i wyschły; następnie szlifuje się je i poleruje filcem, jak posadzki terrazzowe.
Gotowe płyty układa się na wyrównanym podłożu na zaprawie cementowej i pokrywa warstwą 5 cm wilgotnych trocin usuwanych w ostatnim dniu przed oddaniem budynku do użytkowania. Ponieważ kostki zostały ułożone na płycie szklanej, powierzchnia płyt jest idealnie równa i bardzo łatwa do szlifowania.
Powyższy sposób wykonania posadzek mozaikowych został zastosowany między innymi na stacjach moskiewskiej kolei podziemnej (program egzamin ustny).
Mozaika rysunkowa
Inny sposób układania mozaiki deseniowej polega na tym, że na wyrównane podłoże wylewamy rzadkie spoiwo cementowe i na nim kładziemy arkusz papieru z naklejonymi kostkami mozaiki, w ten sposób, że kostki przykładamy do podkładu, papierem na wierzch. Gdy spoiwo pod kostkami stwardnieje, zmywamy z wierzchu papier wodą, oczyszczamy kostki i szczeliny prądem wody lub szczotkami, a po wyschnięciu zapełniamy spoiny barwnym spoiwem cementowym.
Dopiero po stwardnieniu spoin posadzkę się szlifuje (opinie o programie).
Różni się ona od mozaiki deseniowej tym, że posiada rysunek dowolny z kostek kwadratowych, trójkątnych i klinowych (rys. 146), nie związany z siatką kwadratową o oczkach jednakowej wielkości.
Wykonanie takiej mozaiki może odbywać się jedynie przy pomocy dokładnego wzoru wyrysowanego na papierze w skali naturalnej.
Mozaika rysunkowa może zajmować całą posadzkę lub też tworzyć tylko motyw na jej części wykonanej poza tym z kostek kwadratowych, jako mozaika deseniowa albo też jako posadzka terrazzowa (segregator aktów prawnych).
Jeżeli motywy mozaiki rysunkowej powtarzają się, wygodniej jest wykonać je wpierw w formie drewnianej jako gotowe płyty, jak to opisano przy końcu poprzedniego rozdziału.
Jak nazwa wskazuje, jest to mozaika złożona z dużych kawałków kamieni (najczęściej marmurów) bądź o kształcie kwadratowym, bądź też nieregularnym, o wielkości boków do 10, na nawet 12 cm.
Kawałki te osadza się na podłożu na zaprawie cementowej a potem zalewa się spoiny kolorową zaprawą cementową o stosunku mieszaniny 1:2. Szerokość tych spoin wynosi tu 4 do 5 mm, w przeciwstawieniu do spoin mozaiki deseniowej lub rysunkowej, o szerokości około 1,5 mm.
Mozaikę brukową stosuje się przy większych powierzchniach posadzki lub na zewnątrz budynku (promocja 3 w 1).
Projekt mozaiki ściennej musi wykonać artysta malarz. Również wykonawca tej mozaiki powinien posiadać specjalnie wyrobione wyczucie artystyczne.
Mozaikę tę wykonywa się z rozdrobnionego szkła kolorowego, zatrzymującego swą barwę przez wiele lat. Zamiast szkła można też użyć kostek wykonanych z grysiku marmurowego i z innych kolorowych kamieni.
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32