Blog
Elementy form
W artykule znajdziesz:
Elementy form
O ile bowiem elementy form usuwane w kilka godzin po zabetonowaniu prefabrykatów odrywane są od betonu z dużą łatwością i są wielokrotnie nadal wykorzystywane, o tyle części formy pozostawione z konieczności w prefabrykatach na przeciąg 2 tygodni, a nieraz i znacznie dłużej, zostają z punktu widzenia użyteczności zamrożone, a przy odrywaniu od betonu ulegają pomimo heblowanych powierzchni i smarowania odpowiednimi smarami większym lub mniejszym uszkodzeniom i w praktyce znajdują jedynie jednokrotne zastosowanie (program uprawnienia budowlane na komputer).
W innych węgierskich opracowaniach o tym samym układzie statycznym zastosowano przekroje lekkie o jednakowej grubości wszystkich elementów na całej ich długości, dzięki czemu wszystkie bez wyjątku części formy są odejmowane w kilka godzin po zabetonowaniu prefabrykatów. Panwie i elementy okienne wykonywane są w budownictwie na Węgrzech z reguły w matrycach betonowych w wytwórniach polowych. Zdejmowanie panwi z matryc dokonywane jest w okresie letnim po 2 dobach, jeżeli nie są stosowane procesy przyśpieszające dojrzewanie betonu, a po upływie jednej doby - przy naparzaniu (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Montaż elementów ram typu F i T może być wykonywany dźwigiem typu „Derrick” lub samojezdnym dźwigiem gąsienicowym. Szeregi słupów skrajnych i środkowych. Na podłożu ułożone są przygotowane już do montażu elementy typu M (ramy świetlików).
Montaż tych elementów dokonywany jest za pomocą 2 pracujących jednocześnie samojezdnych dźwigów gąsienicowych. Końce wsporników słupów są podparte drewnianymi stemplami.
Zostają one usunięte dopiero po stwardnieniu betonu łączącego ramy świetlików z ramionami slupów (uprawnienia budowlane). Dzięki temu podparciu ciężar własny ramy świetlikowej zostaje przekazany na ramiona słupów już po uzyskaniu ustroju ramowego. Wymagane odległości między słupami i między ramami świetlików utrzymywane są przez rozporki drewniane. Zgodnie z zasadami montażu ramy świetlikowe nie mogą być zwolnione z haków dźwigów montażowych przed zespawaniem przynajmniej 4 narożnych prętów każdego z połączeń węzłowych ze słupami, względnie przed ewentualnym wykonaniem innego rodzaju stężenia montażowego (program egzamin ustny).
Uzależnienie montażu panwi
Uzależnienie montażu panwi od stwardnienia betonu w węzłach łączących ramy świetlika ze słupami może być czynnikiem hamującym szybkość montażu. Warto zaznaczyć, że jako izolacja cieplna przekrycia dachowego stosowana jest często na Węgrzech warstwa ceramicznych cegieł porowatych o ciężarze objętościowym ok. 600 kG/m3 (opinie o programie).
Cegły układane są bez zaprawy bezpośrednio na panwiach i zalewane gładzią cementową o grubości około 2 cm. Ciężar tego rodzaju ocieplenia wynosi około 80 kG/m’, a więc jest poważnym obciążeniem konstrukcji. Rozwiązaniem wyróżniającym się wielkością zastosowanych prefabrykatów jest konstrukcja jednej z hal przemysłu maszynowego na Węgrzech. Konstrukcja składa się z jedno- i dwuwspornikowych ram kratowych zamocowanych w stopach, z dźwigarów dachowych stanowiących jednocześnie świetliki, ze stężeń trójkątnych oraz panwi układanych naprzemian na dolnych i górnych pasach dźwigarów. Siatka słupów - 11,50X9,00 m, udźwig suwnic - 5 ton. Ramy są dwóch wysokości: wysokość ram wyższych licząc od poziomu podłogi do wierzchu konstrukcji - 10,40 m, niższych - 6,35 m.
Ramy główne są konstrukcją charakterystyczną dla węgierskiego budownictwa przemysłowego (opinie o programie). Są to kratowe elementy o wielkich wymiarach (długość ram wynosi 17,30 m, wysokość ram wyższych - 11,15 m, niższych - 7,10 m) o jednakowej grubości wszystkich elementów kraty (w kierunku prostopadłym do płaszczyzny ramy). Krata odznacza się wyjątkowo dużą lekkością uzyskaną przez stosowanie bardzo małych przekrojów prętów. W prętach rygla szerokości te wynoszą 10, 12, 14 i 15 cm, w prętach słupa - 25 cm. Jednym z charakterystycznych szczegółów konstrukcyjnych jest zastosowanie w prętach rozciąganych rygla zbrojenia ułożonego w jednym rzędzie w środku szerokości pręta, a nie w dwóch, jak to jest ogólnie stosowane. Brak jest danych, czy rozwiązanie to wobec występujących niewątpliwie z powodu sztywności połączeń węzłowych momentów gnących wr prętach zdało egzamin w praktyce (promocja 3 w 1).
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32