Blog
Optymalne warunki tapetowania
W artykule znajdziesz:
Wyrównywanie chłonności podłoża - gdy podłoże jest już gładkie. czyste, suche i bez pleśni, dzień przed nakładaniem tapety należy je zagruntować specjalnym preparatem do gruntowania lub rozcieńczonym klejem do tapet (zgodnie z zaleceniami producenta kleju). Producenci umieszczają na etykiecie lub na odwrocie tapety znaki graficzne określające właściwości produktu oraz informacje o tym, jak dopasować wzór (program uprawnienia budowlane na komputer).
Najwygodniej jest pociąć tapetę na odcinki (bryty) i smarować je klejem na specjalnym stole lub na podłodze. Przed przycięciem brytu należy zmierzyć wysokość ściany w kilku miejscach i ustalić długość brytu. Z każdej strony należy dołożyć po 5 cm na spasowanie wzoru (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Przycięty arkusz tapety od spodniej strony należy dokładnie posmarować wcześniej przygotowanym klejem, przy pomocy pędzla ławkowca. Bryt należy złożyć klejem do środka na około 10-15 minut (do wsiąknięcia kleju w tapetę). W tym czasie można przygotować kolejne bryty tapety.
- tapetowanie można rozpocząć po wykonaniu wszystkich robót budowlanych,
- temperatura pomieszczenia nie może być niższa niż 5°C tapety papierowe i 15°C tapety winylowe,
- wysychanie przyklejonych tapet powinno odbywać się równomiernie bez przegrzewania pomieszczeń oraz bez przeciągów (uprawnienia budowlane).
- podłoże powinno być starannie przygotowane, nie może być wilgotne,
- klej należy rozrabiać zgodnie z instrukcją producenta,
- należy przestrzegać zasady: im cieńsza tapeta, tym cieńsza warstwa kleju i krótszy czas nasiąkania,
- klej należy dobierać odpowiednio do rodzaju tapety,
- nie kłaść tapet na przemarzających ścianach, aby pod nimi nie rozwijała się pleśń.
Drabiny używane przez malarzy powinny być lekkie i wykonane z dobrego drewna (program egzamin ustny). Drabiny pojedyncze trzeba zabezpieczać przed poślizgiem. Przy malowaniu klatek schodowych stosuje się specjalne drabiny lub pomosty.
Roboty malarskie
Przygotowując wewnętrzne roboty malarskie z zastosowaniem składników wydzielających szkodliwe dla zdrowia substancje lotne, należy zapewnić odpow iednią wentylację, usunąć otwarte źródła ognia oraz nie palić tytoniu, używać obuwia niepowodującego iskrzenia, wyłączyć instalację elektryczną.
Podobnie należy postępować przy pokrywaniu podłóg lakierami rozpuszczalnikowymi, przy mocowaniu okładzin itp., zapewniając pracownikom środki ochrony indywidualnej (opinie o programie).
Roboty malarskie i tapeciarskie przy użyciu drabin nastawnych można wykonywać do wysokości 4 m.
- Tapetowanie oraz malowanie olejne ścian i sufitów’ obmierza się w metrach kwadratowych według rzeczywistych wymiarów. Z tak obliczonej powierzchni nie odejmuje się otworów i miejsc niemalowanych lub nietapetowanych o powierzchni do 0,25 m2.
- Malowanie lub lakierowanie drzwi i okien obmierza się w metrach kwadratowych, przyjmując malowaną powierzchnię w świetle ościeżnicy stosując dla okien i drzwi odpowiednie współczynniki korygujące z katalogu.
- Powierzchnie malowanych podłóg łącznie z listwami obmierza się w świetle ścian surowych. Odejmuje się miejsca niemalowane o powierzchni ponad 1 m2 (segregator aktów prawnych).
- Powierzchnię stropów belkowych i kasetonowych oraz ścian z pilastrami mierzy się w rozwinięciu.
Malowanie farbami wodnymi i emulsyjnymi ścian i sufitów’ obmierza się w metrach kwadratowych, w nowym budownictwie w świetle ścian surowych, zaś w budynkach starych otynkowanych - w św ietle tynków . Wysokość ścian mierzy się od podłogi do sufitu.
Przy malowaniu farbami wodorozcieńczalnymi ścian i sufitów z profilami ciągnionymi lub ozdobami wlepionymi obmierza się zwiększając wynik w zależności od liczby profili lub ozdób, przy zastosowaniu współczynników podanych w katalogu. Jeżeli ściany są gładkie, powierzchnie ozdobnych fasad dolicza się do powierzchni sufitów (promocja 3 w 1). Od powierzchni ścian nie odlicza się otworów do 3 m\ jeżeli ościeża i nadproża są również malowane. Jeżeli ościeża i nadproża nie są malowane, wówczas odejmuje się powierzchnie otworów mierzone w świetle muru lub ościeżnic.
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32