Blog

Ogrzewanie domu zdjęcie nr 2
02.09.2020

Elementy konstrukcyjne obiektów

W artykule znajdziesz:

Elementy konstrukcyjne obiektów

Ogrzewanie domu zdjęcie nr 3
Elementy konstrukcyjne obiektów

Według T. Broniewskiego i K. Flagi dobre wyniki w wodzie nieruchomej lub o słabym przepływie dają okładziny z betonu na kruszywie wapiennym, z uwagi na swą dużą szczelność i znaczną pojemność reaktywną (program uprawnienia budowlane na komputer). W przypadku środowiska kwaśnego okładzina taka zużywa się powoli, zobojętniając środowisko. W badaniach dobre wyniki uzyskano zarówno w środowisku kwaśnym jak i siarczanowym oraz ługującym.

Gdy zachodzi konieczność betonowania pod wodą zawierającą szkodliwe składniki chemiczne, należy stosować:
- cementy uodpornione na wpływy chemiczne, a w szczególności cement: ubogie w wapno np. cement glinowy,
- aktywne i ubogie w wapno domieszki do cementu (pucolany, ziemić okrzemkowa itp.);
lub izolować cement w betonie przez:
- stosowanie cementów z dodatkami bitumicznymi,
- dodawanie do wody zarobowej mydła z kredą,
- dodawanie do wody zarobowej emulsji bitumicznej,
- dodawanie do wody zarobowej lateksów syntetycznych kauczuków butadienostyrenowych (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
W każdym przypadku należy dążyć ponadto do uzyskania betonu szczelnego, zawierającego minimum próżni. Stosować należy zwiększone ilości cementu (minimum 300-5-400 kg/m3 betonu) lub używać cementów wysokowartościowych o starannym przemiale.

Elementy konstrukcyjne obiektów należy tak wykształcać, aby powierzchnia betonu narażona na agresję była jak najmniejsza i aby powierzchnię tę stanowiły elementy drugorzędne.
W przypadku sporadycznego występowania agresywnych cieczy należy umożliwić ich szybkie odprowadzenie z powierzchni betonu przez wykształcenie szczelnych kanalików ściekowych, drenów itp., posiadających odpowiednie spadki (uprawnienia budowlane).

Parowanie betonu

Ochrona przed nadmiernym parowaniem wody z betonu. W okresie ciepłym (wiosna, lato, jesień), aby uniknąć rys i pęknięć skurczowych, a zarazem zapewnić niezbędną w procesie tężenia wilgotność, należy powierzchnię betonu zabezpieczyć przed nadmiernym odparowywaniem wody. Szczególnego zabezpieczenia wymaga powierzchnia tężejącego betonu w upalne dni letnie, przy silnym nasłonecznieniu oraz przy wietrznej pogodzie (program egzamin ustny). Środki prowadzące do tego celu można podzielić na cztery grupy:
- nawilżanie betonu,
- stosowanie powłok ochronnych z materiałów nanoszonych lub natryskiwanych,
- stosowanie powłok ochronnych z folii tworzyw sztucznych,
- stosowanie domieszek utrudniających parowanie wody z betonu.

a Nawilżanie betonu. Nawilżanie betonu przez pierwsze dni tężenia jest podstawowym i najczęściej stosowanym w praktyce środkiem zabezpieczającym. Polewanie betonu z cementu portlandzkiego wodą powinno trwać co najmniej przez 7 dni po ułożeniu (opinie o programie). Dla innych cementów PN-63/B-06251 wymaga, aby ułożony beton utrzymywać w stałej wilgotności przez okres co najmniej: 3 dni - przy stosowaniu cementu glinowego lub 14 dni - przy stosowaniu cementów hutniczych i siarczanowo-żużlowych.
Przy blokach betonowych o znacznej objętości okres nawilżania powinien być dłuższy o kilka, a nawet kilkanaście dni z uwagi na możliwość powstania dużych naprężeń skurczowych (szczególnie przy upalnej pogodzie) i termicznych. W tym przypadku wilgotny beton jest bardziej elastyczny i mniej kruchy, przez co ma mniejszą tendencję do rysowania się i pękania (segregator aktów prawnych). Z tego względu bloki dużych masywów np. zapór wodnych polewa się obficie przez 2-5-3 tygodnie, a później jeszcze przez kilka tygodni nawilża.

Podobnie długiego okresu nawilżania (10-14 dni) wymagają duże powierzchnie betonowych nawierzchni drogowych i lotniskowych. Do czasu Owiązania betonu stosuje się tu ruchome bryty brezentowe lub papowe, przesuwane w ślad za postępem robót. Przestrzeń wolna nad betonem powinna mieć wysokość nie większą jak 10 cm, a dla osłabienia efektów operacji słonecznej bryty powinny mieć jasny kolor. Po zdjęciu brytów (najczęściej po upływie 24 godzin) należy prowadzić obfite nawilżanie betonu, najlepiej przez wilgotną warstwę ochronną (promocja 3 w 1).

Zamiast brytów używa się czasem mat słomianych lub trzcinowych oraz mat jutowych nasyconych wodą, układanych w podwójnej warstwie na betonie zaraz po wykonaniu.

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Ogrzewanie domu zdjęcie nr 4
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Ogrzewanie domu zdjęcie nr 5
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Ogrzewanie domu zdjęcie nr 8 Ogrzewanie domu zdjęcie nr 9 Ogrzewanie domu zdjęcie nr 10
Ogrzewanie domu zdjęcie nr 11
Ogrzewanie domu zdjęcie nr 12 Ogrzewanie domu zdjęcie nr 13 Ogrzewanie domu zdjęcie nr 14
Ogrzewanie domu zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Ogrzewanie domu zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Ogrzewanie domu zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami