Blog

14.01.2020

Elementy przestrzenne schodowe

W artykule znajdziesz:

Elementy przestrzenne schodowe

Elementy przestrzenne schodowe

Konstrukcja ścian skrzyni klatki schodowej w zasadzie nie różni się od konstrukcji ścian elementów ,,na pokój” (uprawnienia budowlane).

Jedynie żelbetowe ściany wewnętrzne w pewnych przypadkach są pogrubiane do 5 cm. Biegi dwubiegowej klatki schodowej, najczęściej stosowanej, konstruuje się w różny sposób.

Najczęściej samodzielnym prefabrykatem jest jeden bieg z dwoma półspocznikami). Prefabrykat schodowy może opierać się albo na belkach przyściennych, albo na trzpieniach stalowych rurowych osadzonych w ścianach oraz w żebrach i policzkach schodowych (program na telefon).

Najbardziej uprzemysłowionym prefabrykatem schodowym jest element, w którym biegi i spoczniki są monolitycznie powiązane ze ścianami, tj. kiedy jednocześnie betonuje się całość elementu. Są też rozwiązania bloków klatek schodowych jako prefabrykatów o wymiarze na V2 klatki schodowej z jednym biegiem schodowym i dwoma półspocznikami (program na komputer). Obie części łączy się w całość za pomocą spawania kształtek stalowych uprzednio osadzonych w łączonych elementach, analogicznie jak w blokach sanitarnych.

Elementy przestrzenne samonośne

Elementy samonośne wykonuje się jako elementy-pokoje lub jako elementy sanitarne (program egzamin ustny).

Przykładem domu z takich elementów jest doświadczalny budynek mieszkalny wybudowany w Mińsku. Ściany były wykonywane na stendach betonowych, na których sporządzano formy. Wymiary większych ścian wynoszą 4,84X2,5 m, a grubość 3 cm. Są to ściany żelbetowe zbrojone siatką stalową. Po zakończeniu betonowania ściany montuje się w skrzynie, podnosząc je za pomocą płyt przyssawnych. Skrzynie ustawia się następnie na płycie podłogowej o konstrukcji żebrowej, a sufit montuje przy zastosowaniu płyt wiórkowo-cementowych (opinie o programie). Zespolenie wszystkich elementów odbywa się za pomocą spawania kształtek stalowych umieszczonych na krawędziach płyt.

Tak wykonane elementy przestrzenne układa się na ryglach uprzednio wykonanego szkieletu żelbetowego. Ocieplenie ścian zewnętrznych wykonuje się przez doklejenie na zaprawie do ściany żelbetowej izolacji termicznej w postaci płyt ze szkła piankowego.
Do konstrukcji samonośnych należy stosować materiały możliwie lekkie, ale należy pamiętać, że lekkość przegród koliduje z wymaganiami izolacji akustycznej, co wskazuje na konieczność specjalnego projektowania ścian i stropów.


W przypadku wykonania ich z żelbetu grubość ścianek waha się od 3 do 3,5 cm (segregator aktów prawnych). Skrzynie mogą być wykonywane również w konstrukcji stalowej wypełnianej lekkimi materiałami, częstokroć wytwarzanymi z tworzyw sztucznych. Elementy sanitarne wykonuje się jako skrzynie o 6 bokach lub z połówek skrzyni łączonych w całość za pomocą spawania kształtek. Niezależnie od sposobu oparcia skrzyń jedna na drugiej stosuje się w poziomie złącza stalowe (promocja 3 w 1). 

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami