Blog
Elementy ściany zewnętrznej
W artykule znajdziesz:
Elementy ściany zewnętrznej łączono z konstrukcją budynku za pomocą prętów spawanych. Element pasmowy łączono na krawędziach pionowych w dwóch poziomach. Do wystającego zbrojenia prefabrykatów przyspawano odcinek pręta, który następnie w ten sam sposób łączono ze zbrojeniem wystającym ze ściany poprzecznej (program uprawnienia budowlane na komputer). Po wykonaniu połączenia złącze zalewano betonem. Filarki międzyokienne były spawane do ścian poprzecznych i dodatkowo do elementów parapetowo-nadprożowych. Schemat pracy statycznej ściany tego typu nie jest jednoznaczny. Połączenie ściany zewnętrznej z konstrukcją budynku jest tego rodzaju, że obciążenia z tej ściany przekazywane są częściowo na stropy i ściany poprzeczne, a częściowo na filarki międzyokienne (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Do najbardziej kłopotliwych usterek, jakie wystąpiły w ścianach zewnętrznych należy zaliczyć rysy i spękania elementów z betonu komórkowego oraz zaoliwioną i zapyloną ich powierzchnię. Rysy w elementach wystąpiły po ok. 2-3 latach eksploatacji. Ich grubość dochodziła do 1-2 mm, a kierunek był nieregularny i przypadkowy (uprawnienia budowlane). Ponadto wbudowywane prefabrykaty miały uszkodzenia i ubytki krawędzi oraz naroży, które po montażu uzupełniano zaprawą. Na skutek tego powierzchnia ściany wykazywała po naprawach duże nierówności. W ścianach z płyt scalonych z dwóch części występowały ponadto nierówne spoiny, spowodowane przekroczeniem tolerancji produkcji i montażu.
Jako fakturę zewnętrzną stosowano przecierki z zaprawy cementowej, które jednak odpadały. W innych budynkach stosowano płynną tapetę, która też ulegała czasem odspojeniu i odpadaniu (program egzamin ustny). Przyczyną tego była za- oliwiona i zapylona powierzchnia zewnętrzna ściany; przy produkcji była to powierzchnia dna formy. W ścianach tych nie stwierdzono przeciekania i przemarzania, występowało natomiast zjawisko odpadania faktury i niszczenia betonu komórkowego (opinie o programie).
Zaprawa wypełniająca złącza
W budynkach tego typu eksploatowanych przez kilka lat przeprowadzono w Warszawie badania stanu zbrojenia elementów i złączy. W budynkach ze ścianami z elementów pasmowych i filarków międzyokiennych obserwacje powierzchni elewacji wykazały liczne rysy i spękania elementów. W wielu miejscach rysy przebiegały wzdłuż zbrojenia płyt, mimo braku większych uszkodzeń korozyjnych prętów w tych miejscach. Pęknięcia widoczne były również wzdłuż złączy elementów. Zaprawa wypełniająca złącza dawała się dość łatwo usunąć, a potem widoczne były ślady zaoliwionej powierzchni elementów w tym miejscu (segregator aktów prawnych).
W niektórych budynkach dokonano odkrywek zbrojenia. Na przykład w badanej odkrywce nr 1 grubość otuliny zbrojenia betonem komórkowym wynosiła 12-20 mm. Zbrojenie na większej części powierzchni było czyste, jedynie miejscami widoczne były drobne plamki rdzy, głównie w miejscu połączenia prętów podłużnych i poprzecznych. Powłoka latek- sowo-cementowa na zbrojeniu była bardzo cienka i krucha, przy wykonywaniu odkrywek odpadała od zbrojenia lub pozostawała na betonie.
W odkrywce nr 2 w pobliżu złącza pionowego występowały pionowe pęknięcia płyt. Stwierdzono, że beton był zaoliwiony w czasie produkcji również w strefie zbrojenia. Na zbrojeniu tym występowały punktowe ogniska korozji. Powłoka ochronna na zbrojeniu była bardzo cienka (promocja 3 w 1).
W jednym z budynków, w nie zamieszkanym w tym czasie lokalu, wykonano odkrywkę do złącza elementów. W odkrywce na poziomie parapetu stwierdzono, że złącze nie jest wypełnione betonem oraz jest nieszczelne (stwierdzono przewiewanie). Pręty zbrojenia złącza pokryte były produktami korozji stali koloru ciemnobrązowego. Zbrojenie płyty skorodowane było w nieznacznym stopniu. Powłoka na prętach płyty była bardzo cienka, krucha i łatwo odspajająca się od powierzchni zbrojenia. W odkrywce wykonanej na poziomie podłogi stwierdzono, że złącze wypełnione jest betonem. Pręty złącza były metalicznie czyste. Na zbrojeniu płyty występowały punktowo procesy korozji.
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32